راهنمای خرید و تعویض لامپ ویدئو پروژکتور

راهنمای خرید و تعویض لامپ ویدئو پروژکتور

در صورتی که تمایل دارید اطلاعاتی درباره لامپ پروژکتورها کسب کنید. شما را به خواندن این مطلب دعوت می کنیم. در این مقاله توضیح می دهیم که لامپ پروژکتور چیست، چگونه کار می کند، و چرا شما باید لامپ مناسبی را انتخاب کنید.

قبل از هر چیز لازم است اشاره کنیم که وظیفه لامپ دیتا پروژکتور تولید نور است و به میزان انسی لومنز یا شدت روشنایی دستگاه ارتباط مستقیم دارد یعنی هر چه لامپ استفاده شده دارای کیفیت بالاتری باشد میزان شدت روشنایی تصویر بالاتر است.

لامپ پروژکتور چگونه کار می کند؟

قبل از هر چیزی – اجازه دهید به عملکرد داخلی یک پروژکتور،به ویژه لامپ پروژکتور (projector bulb) بپردازیم.

در این جا به دو نوع پروژکتور از نوع، LCD و DLP اشاره می کنیم. نوع اول از یک منشور برای شکست نور به رنگ های مجزا استفاده می کند، پس از آن،سیگنال از طریق پانل های کوچک ال سی دی  و سپس از طریق یک لنز بر روی صفحه ای که شما از قبل تنظیم کرده اید، ارسال می شود.

نوع دوم کمی متفاوت است، چرا که نور از طریق چرخش یک چرخه رنگ روی یک تراشه حاوی آینه های کوچک متعدد عبور می کند. رنگ مورد نیاز در اینجا فیلتر شده و سپس از طریق یک لنز بر روی صفحه نمایش تابیده می شود. LCD ها برای تصاویر با حالت ایستا یا کنتراست بالا کارایی بهتری دارند، این در حالی است که DLP ها در زمانی که به رنگ های روشن نیاز دارید، بهتر عمل می کنند.

همانطور که تاکنون متوجه شده اید هر دو،  به منبع نور نیاز دارند.  در اینجاست که لامپ پروژکتور وارد عمل می شود. از لحاظ فنی، اکثر لامپ های پروژکتور از خویشاوندان لامپ های معمولی که در خیابان نصب می شوند،هستند، یعنی این که آن ها از یک شکاف ARC مملو از بخار جیوه ای تحت فشار استفاده می کنند که از طریق آن لامپ یک جریان الکتریکی را با هدف تولید نور روشن ارسال می کند. بدین شکل، نور بر روی پانل های LCD یا DLP اشاره شده تابیده  و پراجکت میشود، بنابراین ما قادر به مشاهده آن هستیم.

اجزای اصلی یک لامپ

genuine-lamps-modules-cages
genuine-lamps-modules-cages

اول ما باید بین دو چیز تمایز قائل شویم – ماژول کامل لامپ پروژکتور (lamp module) و مغزی لامپ های پروژکتور (Projector Burner). در حالی که ممکن است یک مغزی لامپ را در بازار آزاد بخریم و جایگزین لامپ قدیمی کنیم (و داخل قاب قبلی اش قرار دهیم)، اما بسیاری از تولید کنندگان و نمایندگی ها مشتریان شان را از این نوع خرید منع می کنند.

ماژول کامل شامل یک مغزی لامپ. قاب یا(ماژول) و اتصالات آن می گردد. قاب لامپ (housing)، از پلاستیک مقاوم در برابر درجه حرارت ساخته شده است.

لامپ ویدئو پروژکتور

همانطور که در تصویر بالا مشاهده می کنید،لامپ پروژکتور در داخل قاب یا محفظه پلاستیکی قرار دارد.  بنابراین لامپ و قاب به عنوان ماژول لامپ نامیده می شوند. جایگزینی کل ماژول اغلب ساده تر و مقرون به صرفه تر از تلاش برای جایگزینی صرفا مغزی یا برنر است.

مغزی لامپ یا برنر(Projector Burner)

برنر لامپ ویدئو پروژکتور
برنر لامپ ویدئو پروژکتور

ضمن این که خود لامپ دارای چندین اجزاء اصلی است: از جمله (ARC Tube یا لامپ گشتاور بالا)، بخار جیوه، سیم کشی برق، کوارتز گلوب (Quartz Globe)، و اتصالات و اتصال دهنده ها.

( ARC Tube) پوشش شیشه ای مقاوم در برابر حرارت بالا برای بخار جیوه است؛ که داخل لامپ با استفاده از ابزار دقیق نصب می گردد.

(Mercury Vapor ) بخار جیوه – از فشار بالا برخوردار بوده و بسیار حساس به جریان الکتریکی است .

(Electrical Wiring) سیم کشی برق – تقریبا از نامش پیداست.

(Quartz Globe )کوارتز گلوب – سطح انعکاسی سختی است که در پشت لامپ قرار دارد.

(Connectors and Fasteners)  اتصالات و اتصال دهنده ها – این ها نگهدارنده سیم ها بوده و لامپ را تغذیه می کنند.

چرا لامپ ویدئو پروژکتورها خیلی گران هستند؟

به بیان ساده – به دلیل عرضه و تقاضا است . لامپ ها برای تولید کنندگان (و نمایندگی مجاز) سودآور هستند، لامپ ها در مقادیر محدود تولید می شوند. با این حال، باید بدانید که فناوری و مواد در ساخت این لامپ ها گران هستند.

مهم است بدانید که شما به عنوان یک مشتری، می توانید انتخاب خودتان را داشته باشید. شما می توانید بین خرید لامپ OEM (سازنده اصلی تجهیزات) و لامپ مشابه آن دست به انتخاب بزنید. هر یک از این گزینه ها مزایا و ریسک هایی دارد. لامپ های تولید شده (OEM) دارای طولانی ترین عمر لامپ و کیفیت تضمین شده هستند، اما قیمت آنها بالاتر است و در بازار محدود هستند. دقیقا همین کم بودن آن ها در بازار بر قیمت  آن ها تاثیر می گذارد.

دقت داشته باشید که هر سازنده از یک سرنام یا مخفف برای تعیین نوع لامپ خود استفاده می کند. به عنوان یک قاعده کلی، اگر یکی از این سرنام ها را بر روی لامپ مشاهده کنید، معلوم می شود که شما لامپ اصلی خریداری کرده اید.

Epson – UHE
Iwasaki – HSCR, MSCR
Matsushita – HS, ‘M’, UHM
Osram – VIP, P-VIP
Philips – UHP
Phoenix – SHP
Ushio – NSH, UMPRD

لامپ های OEMسازگار یا غیر اصل، هر چند که از همان سازنده نیستند، اما با این حال سازگاراند، و همچنین ارزان تر، و به دلیل این که شرکت های بیشتری این لامپ ها را تولید می کنند، بیشتر در بازار موجود هستند. با این حال، عمر غیر قابل پیش بینی دارند و این  عیب اصلی آنها محسوب می شود.در نتیجه  لامپ OEMسازگار، کپی از لامپ اصلی محسوب می شود اما توسط یک شرکت متفاوت تولید شده است. طراحی و مشخصات لامپ گفته می شود همان لامپ های اصلی بر روی کاغذ (به عنوان مثال آنها را به قدرت توان همان و نوع قوس الکتریکی) است ولی در عمل خیلی متفاوت می باشد.

انواع لامپ ها

لامپ ها معمولا با توجه به جریان الکتریسیته ای که استفاده می کنند، متفاوت هستند. البته، لامپ های کلاسیک UHP جیوه، و همچنین مدل های جدیدتر و گران تری مانند لامپ های Xenon وجود دارد. نوع دوم نسبت به قبلی از عمر نسبتا کوتاه تری برخوردارند اما ظاهرا، دامنه رنگ بهتری را تولید می کنند. دو نوع لامپ وجود دارد که بیشتر پروژکتور ها از آن ها استفاده می کنند.

پروژکتور چه مدت کار می کند؟

به طور معمول، طول عمر پروژکتور به خود لامپ بستگی دارد. معمولا یک لامپ معمولی UHP برای ۱۵۰۰ تا ۵۰۰۰ ساعت کارکرد مناسب هستند. (مقاله مرتبط  مراقبت و نگهداری از فن و لامپ ویدئو پروژکتور)

چگونه متوجه زمان تعویض لامپ بشوم؟

به محض این که مشاهده کردید که تصویر پروژکتور کم نورشده و یا متوجه آلارم تعویض دستگاه شدید، باید به فکر تعویض لامپ باشید. لازم نیست دقیقا از همان لحظه باشد، اما بهتر است که آماده این موضوع باشید. (مقاله مرتبط نکاتی برای افزایش طول عمر لامپ دیتا/ویدئو پروژکتور)

سازگاری لامپ های پروژکتور

یکی از سوالاتی که در مورد لامپ های جایگزین می شود سازگاری ماژول و پروژکتور است. ولتاژ (خروجی لومن) لامپ های مورد استفاده در پروژکتور های مختلف بسته به نوع کاربردهای پروژکتور متفاوت است:  به طور مثال استفاده از پروژکتور در کلاس درس، اتاق کنفرانس و یا سالن های بزرگ متفاوت است.

متغیرهای فرعی دیگری برای این سازگاری عبارتند از اشتعال و جریان ولتاژ لامپ، اندازه بازتابنده و شکل بیضوی یا پارابولیک، مقدار لومن و فاصله کانونی می باشد. در حالی که بسیاری از ماژول های لامپ از نظر ظاهری یه یک شکل هستند، اما لامپ داخل دستگاه ممکن است دارای ویژگی های مختلف نوری برای برآوردن نیازهای خاص پروژکتور های مختلف باشد.

این به این معنی نیست که هر ماژول یا لامپ فقط مناسب یک پروژکتور است. یکی از دلایل سردرگمی در بازار پیچیده ویدئو پروژکتور این است که تولیدکنندگان متعددی می توانند مجوز تولید مدل مشابه یک پروژکتور را داشته باشند،  منتها در مقدار رزولوشن یا لنز متفاوت هستند، اما از  عینا از ماژول مشابه ای استفاده می کنند. به همین دلیل است که بعضی از لامپهای پروژکتور در مدل های مختلفی استفاده می شوند اما از یک برند یا نام تجاری هستند.

تعویض و تعمیر فیلتر و فن ها

پروژکتورهایی که از تکنولوژی تصویر ۳lcd  استفاده مینمایند معمولا مجهز به یک فیلتر میباشند که از ورود گرد و غبار به داخل اپتیک دستگاه جلوگیری میکند.توصیه می شود که فیلتر را هر ۶ ماه یکبار تمیز و در صورت نیاز تعویض کنید تا به لامپ دستگاه آسیب وارد نشود و کیفیت دستگاه افت نداشته باشد. همین طور دقت داشته باشید اگر از دیتا پروژکتور در محیطی استفاده میشود که گردوغبار زیاد است نیاز به سرویس فیلتر ها و فن های دستگاه در مدت زمان کمتر از ۶ ماه میباشد.

کمتر خاموش و روشن کردن ویدئو پروژکتور

خاموش و روشن کردن پیاپی ویدیوپروژکتور تاثیرات مخربی بر روی لامپ آن دارد.

 

شرکت ایمن پردازش،مجری طرح سرویس های دوره ای ویدئو پروژکتور به صورت رایگان و هر ۶ ماه یک بار میباشد که سرویس دستگاه شامل شست و شوی فیلتر ها، فن و لامپ می باشد به این ترتیب که ابتدا دستگاه کامل باز می شود و اپتیک و لامپ دستگاه برداشته شده و با اسید های مخصوص شست و شو داده میشود.

ترجمه و تالیف: www.behprice.com ( شرکت هوشمند سازان ایمن پردازش)

مطالب مرتبط در خصوص لامپ ویدئو پروژکتور 

درباره نویسنده :

مترجم و نویسنده مطالب آموزشی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *