آخرین به روزرسانی: ۱۷-۰۸-۹۴

آیا به دنبال راهنمایی صادقانه و ساده و کامل در مورد انتخاب ویدئو پروژکتور هستید؟ همراه ما باشید تا مهم‎ترین نکات را باهم مرور کنیم.

در بخش راهنمای جامع ویدئو پروژکتور ، در صورت داشتن هر  گونه پرسشی، در بخش نظرات سوالات خودتان را مطرح فرمایید، تا ما پاسخگو باشیم.(تماس با ما )


اگر بدون اطلاعات قبلی ویدئو پروژکتور بخرید، به احتمال زیاد انتخاب خوبی نداشته‎اید. یا بیشتر از نیازتان هزینه کرده‎اید و یا از امکاناتی که برای موقعیت شما می‎توانست بسیار مفید باشد، غافل شده‎اید.
در انتخاب ویدئو پروژکتور دو گروه عامل را باید مدنظر داشته باشید. یک‎سری فاکتورهای اساسی و یک‎سری نکات جزیی.
می‎دانیم که در حال حاضر برای خرید ویدئو پروژکتور، انتخاب‌های زیادی وجود دارند اما چون فاکتورهای اساسی تعیین کننده ویدئو پروژکتور مناسب زیاد نیستند، در کل خرید ویدئو پروژکتور کار سختی نیست. ما سعی می‌کنیم در این راهنمای خرید بصورت جامع همه‎ی این نکات را توضیح دهیم.
این راهنما از ۳ بخش تشکیل شده است:
۱) در بخش اول ویدئو پروژکتور را تعریف می‎کنیم؛
۲)در بخش دوم فاکتورهای اصلی را توضیح می‎دهیم. اگر فقط به همین چند عامل که در بخش دوم برای انتخاب ویدئو پروژکتور یادآوری می‎کنیم توجه کنید، تصمیم درستی خواهید گرفت.
۳)در بخش سوم، امکانات مختلف را هم توضیح داده‎ایم و با دانستن آنها می‌توانید تصمیم بگرید که آیا برای شما کاربرد دارند یا خیر. اگر وقت بگذارید و این بخش را هم بخوانید، یکی از حرفه‌ای‎ترین افراد در انتخاب ویدئو پروژکتور خواهید بود!

ما تجربه‌ی حدود ۱۰ ساله‌ی خودمان در مورد ویدئو پروژکتور را همراه با مفیدترین مطالب سایتهای معتبر و به روز در مورد خرید ویدئو پروژکتور ترکیب کردیم تا راهنمای خرید مفیدی در مورد ویدئو پروژکتور در سایت‎های فارسی را ارائه دهیم.

۱)معرفی ویدئو پروژکتور ۲)نکات اساسی در خرید ویدئو پروژکتور ۳)جزییات خرید ویدئو پروژکتور و امکانات مختلف آن

تعریف ویدئو پروژکتور

انواع ویدئو پروژکتور:
۱) ویدئو پروژکتور جیبی
۲) ویدئو پروژکتور چند‎رسانه‌ای
۳) ویدئو پروژکتور سینمای خانگی
۴) ویدئو پروژکتورهای مورد استفاده در محل‎های برگزاری بزرگ و مخصوص نصب ثابت
(یک زیر مجموعه از مدل‎های چند‎رسانه ای)

۱) اندازه صفحه، فاصله پرتاب، نسبت پرتاب

۲) روشنایی

۳) رزولوشن یا وضوح تصویر

۴) کنتراست

 

۱) تصحیح ذوزنقه ای و تغییر لنز

DLP (2 یا LCD

۳) اتصالات

۴) بلندگوهای داخلی ویدئو پروژکتور

۳D(5

۶)وزن

بخش اول: معرفی ویدئو پروژکتور

یک ویدئو پروژکتور چیست؟

مسیر: بخش اول: معرفی ویدئو پروژکتور/ یک ویدئو پروژکتور چیست؟

ویدئو پروژکتور را می‎توان یک دوربین معکوس درنظرگرفت، یعنی به جای دریافت نور‌‌، نور را از لنز بیرون می‌فرستد. در این راهنمای خرید، ما درباره‌ی ویدئو پروژکتور دیجیتال صحبت خواهیم کرد که ویدئو پروژکتوری با ورودی ویدئو است و عملی شبیه به یک تلویزیون و یا مانیتور کامپیوتر را انجام می‌دهد؛ در حالی که مزایایی از جمله توانایی تولید اندازه‌‌ی تصویر بسیار بزرگتر و قابلیت حمل آسان را دارد.

دسته بندی‎های مختلفی برای ویدئو پروژکتورها وجود دارد. در اینجا از این دسته بندی استفاده می‌کنیم که خوب و مورد قبول است و در انتخاب به ما کمک خواهد کرد. اصولی که در زیر طرح می‎شود در مورد تمام انواع ویدئو پروژکتورها اعمال می شود.

انواع ویدئو پروژکتور:

مسیر: بخش اول: معرفی ویدئو پروژکتور/ انواع ویدئو پروژکتور

  • ویدئو پروژکتور جیبی که پیکو نیز نامیده می‎شود
  • ویدئو پروژکتور سینمای خانگی
  • ویدئو پروژکتور چند‎رسانه‌ای
  • ویدئو پروژکتورهای مورد استفاده در محل‎های برگزاری بزرگ و مخصوص نصب ثابت (یک زیر مجموعه از مدل‎های چند‎رسانه ای)

این دسته‎بندی فقط به منظور انتخاب بهتر است و مسلما مدل‎هایی هستند که در چند گروه قرار می‎گیرند و برخی مدل‎ها را به راحتی نمی‎توان به یک گروه خاص نسبت داد. به عنوان مثال، ویدئو پروژکتورهای سینمای خانگی و ویدئو پروژکتورهای چندرسانه‌ای بسیار شبیه به هم هستند.

در اغلب موارد، نوع ویدئو پروژکتور با توجه به درخواست و نوع نیاز شما تعیین خواهد شد مثلا:
ویدئو پروژکتور جیبی یا پیکو برای زمانی که قابل حمل بودن ویدئو پروژکتور مهم است و در آن اندازه‌ی صفحه نمایش کوچک نیز قابل قبول است، ویدئو پروژکتور سینمای خانگی برای یک اتاق نشیمن، ویدئو پروژکتور چندرسانه‌ای برای اتاق جلسه‌ی هیئت مدیره‌ی یک شرکت و ویدئو پروژکتورهای مناسب محل برگزاری بزرگ و مخصوص نصب ثابت برای سالن سخنرانی با ۵۰۰ صندلی استفاده می‎شود.

۱- ویدئو پروژکتورهای جیبی

مسیر: بخش اول: معرفی ویدئو پروژکتور/  انواع ویدئو پروژکتور/ ۱- ویدئو پروژکتورهای جیبی

ویدئو پروژکتورهای جیبی

ویدئو پروژکتورهای جیبی

ویدئو پروژکتور جیبی یک فناوری نسبتا جدید است. البته منظور از جیبی بودن این نیست که در جیب معمولی جا شوند؛ با این حال، آنقدری کوچک هستند که راحت در دست قرار بگیرند و معمولا می‎توانند به خوبی بر روی سه پایه نصب شوند. از آنجا که این ویدئو پروژکتورها از لامپ LED استفاده می‎کنند، روشنایی کمی دارند: در حدود ۲۰ تا ۱۰۰۰ لومن. این میزان روشنایی بسیار کم است و مهم‎ترین نکته برای نخریدن این ویدئو پروژکتورها است (مثلا این ویدئو پروژکتورها را با ویدئو پروژکتور‎های چند‎رسانه‌ای معمول که در محدوده ۲۵۰۰ تا ۴۵۰۰ لومن اند، مقایسه کنید). شما می‎توانید با مراجعه به سایت www.behprice.com و رفتن به تب ویدئوپروژکتور، نمونه‎های مختلف پروژکتورها با روشنایی های متفاوت را مشاهده کنید.

استفاده از ویدئو پروژکتورهای جیبی به عنوان یک جایگزین برای حمل مانیتور یا تلویزیون مفیدند اما اگر قصد شما نمایش مطلب به گروهی بیشتر از چند فرد باشد، متاسفانه مناسب نیستند.
تا همین اواخر، ویدئو پروژکتور جیبی بیشتر به عنوان یک وسیله تازه و برای سرگرمی تا یک فن آوری جدید برای صفحه نمایش در نظر گرفته شده بود؛ با این حال، همانطور که لامپ‎های LED بهبود یافته است، توانایی‎های ویدئو پروژکتور پیکو نیز افزایش یافته است و شروع به ورود جدی به بازار ویدئو پروژکتور نموده‌اند.
در مقایسه ویدئو پروژکتورهای جیبی با مدل‎های دیگر لامپی (مدل‎های متال هالید) ۲ چیز اصلا قابل مقایسه نیست: روشنایی بسیار پایین LEDها و عمر لامپ استثنایی آنها. آینده‎ی این ویدئو پروژکتورها روشن بنظر می‎رسد چون استهلاک و خرابی کمتری دارند و عمر لامپ آنها بسیار بیشتر است و نیاز به تعویض لامپ که متداول ترین ایراد سخت افزاری ویدئو پروژکتورها به شمار می‎آید، ندارند.

یکی دیگر از محدودیت‎های مهم مشترک ویدئو پروژکتورهای جیبی، نداشتن لنز زوم است؛ این بدین معنی است که تنها راهی که شما می‎توانید اندازه‌ی تصویر را کنترل کنید، با حرکت فیزیکی ویدئو پروژکتور به فاصله نزدیک‎تر یا دورتر از صفحه نمایش است. اگر جمع و جور بودن ویدئو پروژکتور بیش از روشنایی و زوم آن برای شما اهمیت دارد، ویدئو پروژکتور پیکو برای شما مناسب خواهد بود. اگر نه، بهتراست به دنبال ویدئو پروژکتورهای چند‎رسانه‌ای باشید. چند مقاله مرتبط:

۲- ویدئو پروژکتورهای چند رسانه‌ای

– ویدئو پروژکتورهای چند رسانه ای با برد بلند

مسیر: بخش اول: معرفی ویدئو پروژکتور/  انواع ویدئو پروژکتور/ ۲- ویدئو پروژکتورهای چندرسانه ای/ – ویدئو پروژکتورهای چندرسانه ای با برد بلند

ویدئو پروژکتورهای چند رسانه‌ای

ویدئو پروژکتورهای چند رسانه‌ای

ویدئو پروژکتورهای چندرسانه‎ای بزرگترین دسته‌ی ویدئو پروژکتورها هستند. ویدئو پروژکتورهای چندرسانه‌ای همه کاره‎اند و برای همه چیز، از ارائه پاورپوینت‎های سخنرانی تا نمایش کلیپ‎های ویدیویی و نمایش اسلاید در مجالس عروسی استفاده می‎شوند. این ویدئو پروژکتورها معمولا قابل حمل در نظر گرفته می شوند؛ در وزنی کمتر از ۱٫۵ کیلوگرم برای مدل‎های فوق العاده باریک به بالاتر وجود دارند و روشنایی آن‎ها در محدوده ۲۵۰۰ تا ۴۵۰۰ لومن یا بیشتر است.
به غیر از زیر گروه ویژه‌ با نام” ویدئو پروژکتور برد کوتاه”، تقریبا همیشه لنزهای زوم دارند؛ با این حال، محدوده زوم آن‎ها معمولا کمتر از ویدئو پروژکتورهای مشابه سینمای خانگی است: ۱٫۲x تا ۱٫۵x (در مقایسه با ۲x در سینمای خانگی). این به این معنی است که در هنگام انتخاب توجه ویژه‌ای جهت اطمینان از سازگاری اندازه صفحه نمایش با نسبت پرتاب (برد) ویدئو پروژکتور موردنیاز است.
ویدئو پروژکتورهای چندرسانه‎ای تقریباً همه ورودی VGA و ویدئو کامپوزیت دارند و بسیاری از مدل‎ها در حال حاضر از ویژگی HDMI نیز برخوردارند. در برخی موارد، یک پورت DVI-D به جای HDMI ارائه می‎شود، اما در این موارد، دستگاه HDMI می‎تواند با استفاده از یک آداپتور ارزان قیمت به آن متصل شود. به طور مشابه، دستگاه‎های DVI را می توان به یک ویدئو پروژکتور که تنها دارای HDMI است، با استفاده از یک کابل یا آداپتور DVI به HDMI متصل نمود.
لازم به یاداوری است که پورت DVI در ۳ حالت وجود دارد. DVI-D که دیجیتال است، DVI-A که آنالوگ است و DVI-I که هم آنالوگ و هم دیجیتال است.
رزولوشن های معمول ویدئو پروژکتور های چند رسانه ای، SVGA، XGA ،WXGA و WUXGA هستند و در آینده دور ۴kها هم خواهند آمد. محبوب ترین رزولوشن، XGA است و درمجموع برای ارائه‌ی پاورپوینت مناسب است اما برای نمایش HD، ایده آل نیست، به این دلیل که روزلوشن های HD عریض تر از ۴:۳ هستند و نمایش مطلوبی در رزولوشن های ۴:۳ مثل XGA نخواهند داشت.

اگر ۴:۳ کمی نامفهوم بنظر می‌رسد این توضیح را بخوانید: ۴:۳ که ۴ به ۳ خوانده می‌شود، همان کسر ساد‎ه شده‎ی رزولوشن است . مثلا SVGA که رزولوشن ۸۰۰ در ۶۰۰ است یعنی نسبت تصویر ۸۰۰ به ۶۰۰ یا ۸۰۰:۶۰۰ دارد. وقتی این کسر را ساده کنیم به عبارت ۴:۳ می‎رسیم. حالا می دانیم رزولوشن‎های مثل ۸۰۰ در ۶۰۰ و ۱۰۲۴ در ۷۶۸ و … نسبت ۴:۳ دارند و مثلا رزولوشن HD720 که ۱۲۸۰ در ۷۲۰ است، نسبت ۱۶:۹ .

رزولوشن بصورت عدد نمایش داده می‌شود و چون بخاطرسپاری و استفاده از این اعداد سخت است، برای رزولوشن‎های متداول نام قرار داده اند. مثلا:

SVGA ۸۰۰ در ۶۰۰ پیکسل
XGA ۱۰۲۴ در ۷۶۸ پیکسل
WXGA ۱۲۸۰ در ۸۰۰ پیکسل
WUXGA ۱۹۲۰ در ۱۲۰۰ پیکسل
HD 720 ۱۲۸۰ در ۷۲۰ پیکسل
HD 1080 ۱۹۲۰ در ۱۰۸۰ پیکسل
ویدئو پروژکتورهای چندرسانه‎ای با برد کوتاه
ویدئو پروژکتورهای چندرسانه‎ای با برد بسیار کوتاه

مسیر: بخش اول: معرفی ویدئو پروژکتور/ انواع ویدئو پروژکتور/ ۲- ویدئو پروژکتورهای چندرسانه ای/ – ویدئو پروژکتورهای چند رسانه ای با برد کوتاه و برد بسیار کوتاه

اگرچه بیشتر ویدئوپروژکتورهای چند‎رسانه‌ای لنز زوم توکار (داخلی) دارند، ویدئو پروژکتورهای برد کوتاه و برد بسیار کوتاه که جزء این دسته‎اند، فاقد لنز می‎باشند و در بسیاری از موارد از یک آینه استفاده می‎کنند و تصویر قبل از اینکه به صفحه نمایش تابیده شود، ابتدا به آن منتقل می شود.
به طور کلی، نسبت پرتاب (یا نسبت برد) کمتر از ۱:۱ برد کوتاه در نظر گرفته می‎شود. رایج ترین نسبت پرتاب ۰٫۵:۱، برای مدل‎های برد کوتاه و ۰٫۳:۱، برای مدل‎های برد بسیار کوتاه است.
این ویدئو پروژکتورها معمولا به جای سقف بر دیوار نصب می‎شوند و طوری طراحی شده‎اند که بسیار نزدیک به صفحه نمایش نصب شوند: حدودا ۴۵ تا ۶۰ سانتیمتر.

نسبت پرتاب ۰٫۵:۱ به این معنی است که به ازای هر ۰٫۵ واحد فاصله ویدئو پروژکتور از صفحه، ۱ واحد عرض تصویرش خواهد بود. مثلا ویدئو پروژکتوری با نسبت پرتاب ۰٫۳:۱ نسبت به ویدئو پروژکتور با نسبت ۰٫۵:۱ در فاصله مشخص از صفحه ، تصویر با عرض بیشتری تولید می‎کند. این مورد در پایین بصورت کامل توضیح داده شده است.

ویدئو پروژکتورهای برد کوتاه اغلب مورد استفاده در کلاس‎های درس هستند و برای کار با وایت‎بردهای هوشمند دیجیتال (تخته‌ی هوشمند یا برد هوشمند هم نامیده می‌شوند) ایده‎آل‎اند. ممکن است به ذهن‎تان برسد برای دستیابی به یک تصویر بسیار بزرگ در یک فضای کوچک (با فرض اینکه سطح نور به اندازه کافی کم محیط) بخواهید یک ویدئو پروژکتور برد کوتاه را چند متر عقب‎تر از میزان توصیه شده نصب کنید. این کار احتمالا عملی نیست زیرا در ویدئو پروژکتور برد کوتاه، اگر خارج از محدوده برد توصیه شده آن استفاده شود، انحراف تصویر زیاد می‎شود و برای تولید یک تصویر بدون انحراف، نیاز به نصب دقیق دارد. همچنین بدلیل اینکه روشنایی کم و نسبت پرتاب زیادی دارند، با کمی عقب بردن، تصویر بسیار بزرگ می‌شود و نور کم، اذیت‎کننده خواهد بود.

از آنجا که این ویدئو پروژکتورها برای صفحه نمایش‎های کوچک تعریف شده اند (با عرض حداکثر ۲٫۵ متر)، روشنایی آن‎ها معمولا حداکثر ۳۰۰۰ لومن است مانند ویدئوپروژکتور مدل EPSON EB-S8 که این قابلیت را دارد. اگر شما یک ویدئو پروژکتور با روشنایی بیشتر می‎خواهید و برای فاصله پرده تا ویدئو پروژکتور محدودیت زیادی دارید، بجای انتخاب “برد کوتاه” یک ویدئو پروژکتور مخصوص نصب ثابت با قابلیت تعویض لنز را به شما توصیه می‎کنیم.

۳- ویدئو پروژکتورهای سینمای خانگی

مسیر: بخش اول: معرفی ویدئو پروژکتور / انواع ویدئو پروژکتور/ ۳- ویدئو پروژکتورهای سینمای خانگی

ویدئو پروژکتورهای سینمای خانگی

ویدئو پروژکتورهای سینمای خانگی

ویدئو پروژکتورهای سینمای خانگی واقعی برخلاف ویدئو پروژکتورهای مشترک در گروه چندرسانه‌ای و سینمای خانگی که از دیدگاه ویژگی می‎توانند به عنوان ویدئو پروژکتورهای چندرسانه‌ای تلقی شوند، بر کیفیت تصویر بیش از هر چیز تاکید دارند. آنها به ندرت روشن تر از ۲۵۰۰ لومن اند (البته این میزان بنظر متغیر است) و بیشترین زوم را نسبت به تمام ویدئو پروژکتورهایی که از لنز توکار (داخلی) استفاده می‎کنند دارد.
آنها برای استفاده در اتاق نشیمن و یا اتاق نمایش کوچک، که نور محیط را می توان به طور کامل کنترل نمود، کاربرد دارند. این ویدئو پروژکتورها از تکنولوژی تصویر DLP و یا LCoS استفاده می‎کنند. تقریبا هیچ یک فناوری ۳LCD را ندارند و به طور کلی بهترین تصویر از هر نوع را می‎دهند، با فرض اینکه در تاریکی کامل و در فاصله معقول از آنها استفاده کنید.

ویدئو پروژکتورهای سینمای خانگی اغلب قابلیت کنترل کم ولتاژ (LVC) دارند، به طوری که روشن یا خاموش کردن ویدئو پروژکتور می‎تواند بالا یا پایین رفتن پرده نمایش را مدیریت کند و یا اگر یک قاب ثابت پوشیده شده با پرده است آن را باز و بسته کند. برای رسیدن به آرامترین عملیات ممکن، سیستم خنک کننده کارآمدتر یا حرفه‌ای‎تری دارند که آنها را نسبتا بزرگ می‎کنند و در برخی موارد، امکان نصب معکوس در سقف را ندارند. آنها همچنین به نسبت مشخصات، گران‎ قیمت‎ترین نوع ویدئو پروژکتور می‌باشند.
اگر:
– تصویر عالی می‎خواهید؛
– می توانید همه‌ی نورهای محیط را ببندید؛
– با اندازه‌ی صفحه نمایش تا ۱۰۰ اینچ یا همان حدود کار می کنید؛
پس ویدئو پروژکتورهای سینمای خانگی انتخابی عالی برای شما هستند. در غیر این صورت، بهتر است به یک ویدئو پروژکتور چندرسانه‌ای با روشنایی بیشتر توجه کنید، حتی اگر قصد استفاده از آن را در یک محیط سینمای خانگی دارید.

۴- ویدئو پروژکتورهای مخصوص نصب و راه اندازی ثابت و مناسب محل برگزاری بزرگ

مسیر: بخش اول: معرفی ویدئو پروژکتور/  انواع ویدئو پروژکتور/  ۴- ویدئو پروژکتورهای مخصوص نصب و راه اندازی ثابت و مناسب محل برگزاری بزرگ

ویدئو پروژکتورهای مخصوص نصب و راه اندازی ثابت و مناسب محل برگزاری بزرگ

ویدئو پروژکتورهای مخصوص نصب و راه اندازی ثابت و مناسب محل برگزاری بزرگ

ویدئو پروژکتورهای این دسته بندی، اغلب همراه با ویدئو پروژکتورهای چندرسانه‌ای هستند. آنها روشن‎ترین نوع موجود در بازار هستند و با روشنایی از حدود ۴۵۰۰ لومن شروع می‌شوند و تا ۲۰۰۰۰ یا بیشتر ادامه دارند. ویدئو پروژکتورهای مخصوص نصب ثابت، معمولا قابل حمل نیستند و راه اندازی آن‎ها مدتی طول می‎کشد. در اغلب موارد، آنها به دلیل ویژگی سیستم لنز قابل تعویض، از نظر فاصله پرتاب، سازگارترین نوع ویدئو پروژکتورها محسوب می شوند. به طور معمول در سالن‎های سخنرانی، سینماها، مساجد، ورزشگاه‎ها و موارد مشابهی که نیاز به نمایش برای مردم زیادی است، استفاده می شوند. علاوه بر اندازه‌ی صفحه نمایش بزرگ، آنها در مواردی که نور محیط نمی تواند کنترل شود، استفاده می شوند. همچنین بسیاری از آنها از قابلیت انباشتگی (استفاده از چند ویدئو پروژکتور به صورت هم‎زمان برای یک صفحه) پشتیبانی می‎کنند، یعنی خروجی تصویر از دو یا تعداد بیشتری ویدئو پروژکتور، می تواند روی هم بیفتد که باعث افزایش روشنایی، فراتر از آنچه یک ویدئو پروژکتور می‎تواند ایجاد کند، شود.

به دلیل وزن آنها و ماهیت سیستم لنزی که استفاده می‎کنند، در بسیاری از موارد، این ویدئو پروژکتورها باید توسط یک انتگراتور(سطح سنج) تنظیم شوند و نیاز به نصب و راه‎اندازی توسط یک تکنسین حرفه ای  دارند.

بخش دوم: نکات اساسی در خرید ویدئوپروژکتور

۱- اندازه صفحه، فاصله پرتاب، نسبت پرتاب

مسیر: بخش دوم: نکات اساسی در خرید ویدئو پروژکتور / ۱- اندازه صفحه، فاصله پرتاب، نسبت پرتاب

اندازه صفحه، فاصله پرتاب، نسبت پرتاب

اندازه صفحه، فاصله پرتاب، نسبت پرتاب

دلیل اینکه این ۳ قسمت را با هم توضیح می‌دهیم این است که کاملا به هم وابسته‎اند. سوال این است که اصلا چرا اندازه صفحه نمایش و فاصله پرتاب مهم است؟ و یا نسبت پرتاب چیست؟

ویدئو پروژکتور‎ها در یک فاصله مشخص، اندازه تصویر یکسانی تولید نمی‌کنند. مشخصه‌ی بسیار مهمی به نام “نسبت پرتاب” در ویدئوپروژکتورها وجود دارد. نسبت پرتاب مشخص می‎کند ویدئو پروژکتور در چه فاصله‎ای از صفحه نمایش، چه عرض تصویری بر روی صفحه نمایش تولید می‌کند.

برای مثال: اگر صفحه نمایش شما به عرض ۳ متر است و ویدئو پروژکتور از آن ۴٫۵ متر دورتر است، شما به یک لنز که نسبت پرتاب ۱٫۵:۱ را پوشش می‎دهد، نیاز دارید.

بنابراین اولین گام در انتخاب یک ویدئو پروژکتور، تعیین عرض صفحه نمایش و فاصله‌ی ویدئو پروژکتور از صفحه نمایش است. هنگامی که شما این مرحله را انجام دهید، انتخاب‎های شما بطور قابل توجهی محدود می‌شود. البته در بسیاری موارد انعطاف دارید و فضای شما اجازه نصب ویدئو پروژکتور را در هر جایی که بخواهید بر روی سقف می‎دهد. در این مورد، در حالی که شما از لحاظ فنی ممکن است قادر به انتخاب هر ویدئو پروژکتوری باشید، این را در نظر بگیرید که بهتر است ویدئو پروژکتور را هرچه بتوانید نزدیک‎تر به صفحه نمایش نصب کنید. نور تابع قانون مربع معکوس است، به این معنی که روشنایی با افزایش فاصله به صورت لگاریتمی افت می‎کند، بنابراین هرچه ویدئو پروژکتور را نزدیک تر به صفحه نمایش نصب کنید، لومن کمتری نیاز خواهید داشت.

Inverse square

قانون مربع معکوس

پس ۳ مولفه داریم: عرض صفحه (نه قطر آن)، فاصله ویدئو پروژکتور تا صفحه و نسبت برد یا نسبت پرتاب ویدئو پروژکتور
بر اساس اینکه کدام ثابت است، باید بقیه را تعیین کنید. البته در بیشتر موارد تا حد قابل قبولی امکان مانور دارید.
مثال ها:
– می‎خواهید ویدئو پروژکتور را برای مسجدتان تهیه کنید و لوستر بزرگی دارید و مجبورید ویدئو پروژکتور را طوری نصب کنید که لوستر پشت آن باشد. در این حالت نسبت پرتاب بسیار مهم خواهد شد و می‎بایست حتما ان را در نظر بگیرید. برای آشنایی بیشتر با پروژکتورها با نسبت‎های پرتاب متفاوت می‎توانید به سایت www.behprice.com مراجعه کنید.
– حالت خاص هم این که یک پایه نصب شده موجود بر روی سقف دارید و می‎خواهید مجددا از آن استفاده کنید. در این مورد، شما نیاز دارید که ویدئو پروژکتوری تهیه کنید که روی پایه قبلی تان نصب شود و تصویر به اندازه‎ای بگیرید. البته چون معمولا بازکردن و تعویض مکان پایه ویدئو پروژکتور کار آسانی است، منطقی‎تر است آن را تعویض کنید و انتخاب‎هایتان را به این دلیل محدود نکنید.
– می‎خواهید تصویری با عرض صفحه کاملا مشخصی داشته باشید پس می‎بایست ویدئو پروژکتوری تهیه کنید که بتواند آن عرض تصویر را بدهد و در فاصله مناسبی نصب شود.

پروژکتورهای برد بلند، برد متوسط و بردکوتاه

پروژکتورهای برد بلند، برد متوسط و بردکوتاه

اما اگر ندانید باید چه کنید یا اگر ویدئو پروژکتور در حال سفر استفاده شود چطور؟
حتی با اینکه نه برای نسبت پرتاب و نه اندازه صفحه نمایش استانداردی وجود ندارد، لازم است هر تلاشی برای پیدا کردن مورد مناسب انجام شود. بر روی کاغذ، ویدئو پروژکتورهای چندرسانه‎ای با لنزهای توکار خیلی با هم متفاوت به نظر نمی‎رسند. آنها اکثرا در محدوده بین ۱٫۳:۱ تا ۳:۱ اند، در حالی که یک ویدئو پروژکتور مخصوص نصب ثابت با قابلیت تعویض لنز پروژکتور ممکن است با لنزهای مختلف، از ۰٫۸:۱ تا ۱۵:۱ نیز باشند. ممکن است تصمیم بگیرید چون همه تقریبا یکسان هستند، ریسک کنید.

اگر شما واقعا نمی‎توانید نوع مناسب را پیدا کنید، دو گزینه پیش رو دارید: انتخاب یک مدل با زوم بیشتر (لنز زوم: این قابلیت به شما این امکان را می‎دهد تا اندازه تصویر نمایش داده شده را بدون حرکت دادن پروژکتور، تنظیم کنید. این امکان برای استفاده در اتاق‎های کوچک ایده‎ال است) – که هزینه بیشتری خواهد داشت- یا اینکه ویدئو پروژکتوری با برد کوتاه تر. (نه دقیقا ویدئو پروژکتور برد کوتاه چون زوم ندارند و اگر به دقت قرار نگیرند انحراف تصویر بیش از حد می‎شود) بلکه چیزی در حدود ۱٫۳:۱ انتهای محدوده این گروه. چرا؟ زیرا غالباً، قرار گرفتن ویدئو پروژکتور نزدیک تر به صفحه نمایش مشکل کمتری از قرار گرفتن آن در فاصله دورتر خواهد داشت.

در ضمن در رابطه با محل قرارگیری ویدئو پروژکتور باید به این نکته توجه کرد که اگرچه ویدئو پروژکتورهای مدرن واقعا بی‎صداهستند اما آنها هنوز هم تا حدی صدای فن دارند وبه همین دلیل آنها را در پشت محل نشستن قرار می‎دهیم. اگر توانستید ویدئو پروژکتوری بیابید که صدای فن ارامی دارد، به هر قیمت که باشد، ان را در حد امکان نزدیک سرتان قرار دهید. استفاده از فاصله‎های نزدیک، روشنایی بیشتری را بوجود خواهد اورد.

حالت ایده آل: اگر ویدئو پروژکتور زوم دارد، آن را طوری تنظیم کنید که بتوانید ویدئو پروژکتور را تا جای ممکن نزدیک به صفحه نمایش نصب نمایید.

۲- روشنایی

مسیر: بخش دوم: نکات اساسی در خرید ویدئو پروژکتور / ۲- روشنایی

نور ویدئو پروژکتور از کجا سرچشمه می گیرد؟

مسیر: بخش دوم: نکات اساسی در خرید ویدئو پروژکتور/ ۲- روشنایی/ نور ویدئو پروژکتور از کجا سرچشمه می گیرد؟

ویدئو پروژکتورها عمدتا از دو تکنولوژی لامپ استفاده می کنند: LED و متال هالید. ویدئو پروژکتورهای LED تا حدود ۱۰۰۰ لومن در حال حاضر افزایش یافته‎اند و عمدتا در رده پیکو قرار می‎گیرند. تقریبا همه‎ی ویدئو پروژکتورهای دیگر از فلز هالید استفاده می‌کنند – عمر لامپ ویدئو پروژکتور دیجیتال کلاسیک بین ۲۰۰۰ و ۵۰۰۰ ساعت است. همچنین چند مدل ویدئو پروژکتور غیر عادی با قابلیت سیستم هیبریدی لیزر سبز/LED وجود دارند.

چقدر روشنایی نیاز دارم؟

در حالی که نسبت پرتاب بسیار مهم است، روشنایی مهم‎ترین مشخصه برای انتخاب صحیح ویدئو پروژکتور است و این جایی است که در آن مقدار نور محیط با اهمیت می‎شود. اگر تصویر به اندازه کافی روشن نیست تا به وضوح دیده شود، همه ملاحظات دیگر بی نتیجه‎اند. گرفتن نور کافی از یک ویدئو پروژکتور اغلب بزرگترین چالش است اما به یاد داشته باشید که به دست آوردن ویدئو پروژکتوری که بیش از حد روشن باشد تقریبا غیر‎ممکن است. اگر ویدئو پروژکتور خیلی پرنور باشد می‌توانید همیشه میزان نور را کم کنید. اما بیشتر کردن نور ویدئو پروژکتوری که کم است…!

روشنایی پروژکتور

روشنایی پروژکتور

هنگامی که می‎خواهید میزان لومن مورد نیازتان را مشخص کنید، عوامل زیر را درنظر بگیرید.
اندازه تصویر نمایش داده‌ شده: زمانی که اندازه تصویر افزایش می‎یابد، روشنایی دریافت شده کاهش می‎یابد چون نور در یک ناحیه بزرگتری پخش می‎شود. هرچه اندازه تصویر بزرگتر می‎شود میزان لومن مورد نیاز برای داشتن یک تصویر روشن افزایش می‎یابد.درست مانند زمانی که با یک چراغ قوه بر روی دیواری نور می اندازید و هرچه نزدیک تر بروید، شدت روشنایی افزایش می‌یابد.
چه میزان نور در اتاق وجود دارد: اتاقی که مقدار زیادی نور طبیعی یا مصنوعی دارد به میزان لومن بیشتری نیاز دارد در حالی که یک اتاق کاملا تاریک به لومن کم‎تری نیاز خواهد داشت.

در دنیای ایده‎آل که در آن زندگی نمی کنیم، ویدئو پروژکتورها همیشه در تاریکی مطلق استفاده می‎شوند. اضافه کردن نور بیشتر، کنتراست تصویر را کاهش می‎دهد و رنگ تصویر را از بین می‎برد. حتی تهیه یک ویدئو پروژکتور روشن‎تر نیز فقط تا حدی مشکل را حل می‌کند؛ چون نور محیط با بخش‎های تیره‎تر تصویر ترکیب می‎شود و رنگ آنها را از بین می‎برد. اگر شما مجبور به استفاده از یک ویدئو پروژکتور در نور محیط هستید، هرگز یک تصویر کامل را دریافت نمی‎کنید، اما ممکن است حداقل یک تصویر قابل مشاهده دریافت کنید.
پس اگر ویدئو پروژکتوری در یک محیط دارید و قصد افزایش کیفیت نمایش مطلب‎تان را دارید، اگر بتوانید نور محیط را کم کنید بسیار بهتر است تا ویدئو پروژکتور با روشنایی بیشتر را جایگزین کنید.

روشنایی ویدئو پروژکتور با انسی لومنس (به اختصار لومنس) اندازه‌گیری می‎شود. محاسبه‌ی اینکه چه مقدار لومن نیاز دارید نیاز به دانستن فاصله‌ی پرتاب (فاصله ویدئو پروژکتور تا صفحه)، عرض تصویر، مقدار نور محیط و محتوایی که نشان داده خواهد شد، دارد.

چند نمونه از تعداد لومن ها که شما باید نیاز آن را پیش‌بینی کنید عبارتند از:

• یک اتاق نشیمن که در آن چراغ‎ها را می‎توان به طور کامل خاموش کرد: ۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰ لومن؛
• یک کلاس درس مدرسه یا اتاق هیئت مدیره که در آن چراغ را می‎توان پوشاند، اگر به طور کامل خاموش نمی‎شود: ۳۰۰۰ لومن؛
• سالن سخنرانی و یا مسجد کوچک نیازمند به یک صفحه نمایش عرض ۳ متر و مقدار متوسط نور: ۵۰۰۰ لومن؛
• یک سالن سینما: ۲۰۰۰۰ لومن یا بیشتر؛

تفاوت میزان روشن بودن ویدئوویدئو پروژکتور ، اهمیت توجه به این نکته را نشان می دهد

تفاوت میزان روشن بودن ویدئو پروژکتور، اهمیت توجه به این نکته را نشان می دهد

محتوای مورد نمایش نیز باید درنظرگرفته شود. آیا شما متن یک اهنگ بر روی یک پس‎زمینه تک‎رنگ را پخش می کنید؟ و یا عکس‎هایی را در گالری هنری نشان می‎دهید؟ در مورد اول، کنتراست تصویر به حدی زیاد است که شما می‎توانید با یک ویدئو پروژکتور بسیار ضعیف‎تر نیز تصویر را دریافت کنید. در مورد دوم، شما احتمالا می‎خواهید همه نکات دقیق و ظریف مربوطه را که می‎توانید حفظ کنید، بنابراین، لومن بیشتری نیاز خواهید داشت.

اگر دقیقا نمی‌دانید ویدئو پروژکتور را در چه مکان‎هایی استفاده خواهید کرد، پرنورترین ویدئو پروژکتوری را که توانایی دارید، تهیه کنید که قادر به حمل آن نیز باشید.

گرچه، با کمی فکر می‎توانید با تخمین منطقی انتخاب کنید. به عنوان نمونه اگر شما فروشنده سیار هستید و به گروه‌های تا ۲۰ نفر در شرکت‎های مختلف آموزش می‎دهید، ۳۰۰۰ لومن ممکن است تا زمانی که شما با پنجره بدون پرده مواجه نشوید کافی باشد. اگر شما یک اتاق بدون پرده دارید و یا در حال تلاش برای ارائه پروژه خارج از منزل در نور روز هستید، آگاه باشید‎؛ ممکن است هیچ ویدئو پروژکتوری به اندازه کافی روشن نباشد. شما برای انجام کاری ویدئو پروژکتور درخواست کرده اید که برای آن ساخته نشده است.اگر خود تصویر کنتراست بالایی داشته باشد، نیاز به ویدئو پروژکتور با نور کمتر دارید.

در پایان اگر ویدئو پروژکتور برای مراسم مهمی قرار است استفاده شود، ضروری است که نور محیط تا جای ممکن کم شده باشد و اگر این امکان پذیر نمی باشد، پس شاید باید به فکر تلویزیون یا مانیتور (که شاید به عنوان یک “دیوار ویدئویی” قرار می گیرند) به عنوان یک جایگزین باشید. نور محیط نه تنها کیفیت تصویر را تنزل می دهد بلکه آن را تغییر می‎دهد. عدم کالیبراسیون دقیق ویدئو پروژکتور یا تصحیح رنگ هریک به تنهایی بر تصویر موثرند.

برای شروع نمایش‎های مهم، ویدئو پروژکتورها احتمالا ایده ال نمی‎باشند؛ مخصوصا هنگامی که در اتاق نور وجود داشته باشد.

اگر شما نمی‎توانید یک ویدئو پروژکتور به اندازه کافی روشن برای محیط خود پیدا کنید، می‎توانید به قابلیت انباشته سازی (ترکیب تصویر چند ویدئو پروژکتور) توجه کنید. با استفاده از این قابلیت می‎توانید تصویر چند ویدئو پروژکتور را دقیق روی هم بیاندازید و مثلا اگر ۲ ویدئو پروژکتور دارید و هر کدام ۷۲۰۰ انسی لومنس دارند، تصویری با ۱۴۴۰۰ حدود ۱۰۰۰۰ لومنس داشته باشید (در این حالت دقیقا اندازه ۲ ویدئوپروژکتور روشنایی ندارید). انباشته سازی نیاز به ویدئو پروژکتورهای سازگار و یا استفاده از سخت افزار خارجی برای تراز دقیق تصاویر دارد. ویدئو پروژکتور NEC PA722X نمونه‌ای است که این قابلیت را دارد.

۳- رزولوشن یا وضوح تصویر

مسیر: بخش دوم: نکات اساسی در خرید ویدئو پروژکتور/ ۳- رزولوشن یا وضوح تصویر

چه رزولوشنی نیاز دارم؟

رزولوشن مهم است اما شاید کمتر از آنکه فکر کنید.
بیشتر ویدئو پروژکتورها این روزها حداقل رزولوشن (XGA (1024 x 76 دارند و نسبت تصویر ۴:۳ که از خیلی پیش برای ارائه پاورپوینت استفاده می‎شده است. چند مدل سطح پایین هنوز (SVGA (600 x 800 اند و ویدئو پروژکتورهای جیبی گاهی اوقات رزولوشن ضعیف‎تری دارند. به خاطر ویدیوهای HD، فرمت‎های عریض در حال افزایش که از (WXGA (1280 x 800 شروع می‎شوند، در حال جایگزینی با استانداردهای قدیمی ۴:۳ هستند.

رزولوشن پایین تر از XGA توصیه نمی‌شود. در SVGA و رزولوشن‎های پایین تر، پیکسل‎های تصویر بسیار آشکار خواهند شد. همچنین، برخی از برنامه‎های رایانه حتی برای اجرا حداقل به رزولوشن XGA نیاز دارند. شما می‎توانید تقلب کنید و خروجی ویدئو پروژکتور کامپیوتر را بر XGA تنظیم کنید و اجازه دهید ویدئو پروژکتور مقیاس تصویر را کاهش دهد تا به رزولوشن اصلی خود ویدئو پروژکتور برسد. با این حال، تصویر تار و متن‎های کوچکتر خوانده نخواهد شد.هر ویدئوپروژکتوری می‌تواند تا حدی رزولوشن های پایین‌تر و بالاتر از رزولوشن اصلی خود را قبول کند و آنها را نمایش دهد اما این کار کیفیت تصویر را بشدت کاهش می دهد.

تصویر ایده آل در حالت یکی بودن رزولوشن خروجی تصویر با رزولوشن اصلی ویدئو پروژکتور بوجود می‎آید.

همچنین به اصطلاح “اثر screen-door (مشخص شدن پیکسل های تصویر) ” (که در زیر توضیح می‌دهیم) در SVGA یا پایین‎تر بدتر خواهد بود.

رزولوشن یا وضوح تصویر

رزولوشن یا وضوح تصویر

برای کاربردهای خاص مانند برگزاری نمایشگاه عکس، رزولوشن بالاتری خواهید خواست چون به وضوح بالاتری نیاز دارید. در مورد خرید یک ویدئو پروژکتور سینمای خانگی ایده‎آل، خریدن یا نخریدن ۴Kها واقعا یک سوال است چون به هرحال تقریبا تمام ویدئو پروژکتورهای سینمای خانگی حداقل (Full HD (1080 × ۱۹۲۰ می‎باشد. مطمئنا ۴K در یک ویدئو پروژکتور بیش از ۴K در تلویزیون تفاوت ایجاد می‎کند زیرا شما می توانید اندازه تصویر بزرگتری داشته باشید اما در حال حاضر منابع محدودی برای ۴K وجود دارد، مگر اینکه شما یک دوربین بخرید و با آن برای خودتان ضبط کنید. همچنین استاندارد HDMI 1.4a فقط از ۴Kp30 پشتیبانی می‎کند (یعنی حداکثر نمایش ۳۰ فریم بر ثانیه یا ۳۰HZ برای ورودی‎های رایانه)
بنابراین اگر شما فرد آینده‎نگری هستید که به دنبال آخرین فناوری‎ها و قابلیت‎ها هستید، در آینده ممکن است در نهایت زمانی که استاندارد HDMI 2.0 بیرون می‎آید و به پشتیبانی از سرعت فریم بالاتر می‎افزاید از دست خود عصبانی شوید.

۴- کنتراست

مسیر: بخش دوم: نکات اساسی در خرید ویدئو پروژکتور/ ۴- کنتراست

آیا باید در مورد نسبت کنتراست مراقب باشم؟

نسبت کنتراست احتمالا بی‌معنی‌ترین مشخصه‌ای است که در ویدئوپروژکتورها خواهید دید. می‌دانیم کنتراست هم بصورت اصلی و هم داینامیک/پویا وجود دارد. مانند تلویزیون ها، پروژکتورها بیشتر کنتراست پویا را عنوان می کنند که عملکرد آن ها را روی کاغذ افزایش می دهد. همچنین سطح پرده نمایش هم نقش بزرگی در کنتراست بازی می کند. در نهایت هر نوری در محیط، کنتراست را در حد عدد ۲ رقمی پایین می آورد. جز در شرایطی که محیط مناسب برای تماشا را دارید (مثلا نزدیک هیچ نوری نباشید و پرده نمایش خوبی داشته باشید) نسبت کنتراست ۵۰۰:۱ یا ۱۰۰,۰۰۰:۱ روی کاغذ، تفاوتی در عمل ندارند.

 

بخش سوم: جزییات خرید ویدئو پروژکتور و امکانات مختلف آن

۱- اصطلاح تصحیح ذوزنقه ای و تغییر لنز چیست؟

مسیر: بخش سوم: جزییات خرید ویدئو پروژکتور و امکانات مختلف آن/ ۱- اصطلاح تصحیح ذوزنقه ای و تغییر لنز چیست؟

بیشتر ویدئو پروژکتورها حداقل قابلیت تصحیح keystone عمودی دارند، حتی اگر تصحیح افقی را نداشته باشند؛ برخی حتی قابلیت تغییر لنز دارند. این قابلیت اثر keystone ذوزنقه‎ای مانند را اصلاح می‎کند. وقتی ویدئو پروژکتور پایین‎تر یا بالاتر از صفحه نمایش است، بالا یا پایین تصویر عریض‎تر است (keystone عمودی) یا وقتی ویدئو پروژکتور نسبت به وسط تصویر، به چپ یا راست انحراف داشته باشد، قسمت راست یا چپ تصویر عریض‎تر است (keystoneافقی). به تعریف دیگر اگر ویدئو پروژکتور بخواهد تصویر را بر روی صفحه‎ای در بالا، پایین، راست یا چپ خود نمایش دهد، تصویر حالت ذورنقه‎مانند می‎شود و نیاز به تصحیح keystone پیدا می‎کند تا دوباره مستطیل شود. اصلاح keystone این مشکل را تا یک درصد مشخصی اصلاح می‎کند. مشکل با تصحیح keystone آن است که به صورت دیجیتالی به دست می‎آید (مانند زوم دیجیتال در دوربین فیلمبرداری)؛ با اعمال آن تصویر خراب می‎شود و با اعمال بیشتر خراب‎تر.

نصب دقیق ویدئوویدئو پروژکتور که نیازی به استفاده از تصحیح keystone ندارد توسط کادر فنی شرکت ایمن‎پردازش

نصب دقیق ویدئو پروژکتور که نیازی به استفاده از تصحیح keystone ندارد توسط کادر فنی شرکت ایمن‎پردازش

نصب دقیق ویدئو پروژکتور که نیازی به استفاده از تصحیح keystone ندارد

حالت ایده آل نصب ویدئو پروژکتور: ویدئو پروژکتور و صفحه آنقدر بصورت فیزیکی دقیق نصب شوند که اصلا از تصحیح keystone استفاده نکنید.

وقتی ویدئو پروژکتور را طوری نصب کرده اید یا قرار دادید که لنز پایین‎تر از کف صفحه یا پرده نمایش و یا بالاتر از بالای صفحه یا پرده نمایش نباشد (با فرض یک زاویه درست نسبت به صفحه نمایش)، مشکل جدی نخواهد بود و با تصحیح keystone مشکل حل می‎شود (هرچند که همانطور که در بالا اشاره کردیم، این حالت ایده‎آل نخواهد بود). اگر بسته به محل یا نحوه استفاده شما، نصبی غیر از یک وضعیت معمولی نصب بخواهید و یا بخواهید از قابلیت‎هایی مثل stacking یا edge blending استفاده کنید، به طور جدی باید انتخاب یک ویدئو پروژکتور با قابلیت تغییر لنز را در نظر بگیرید. با تغییر لنز به دلیل اینکه کاملا فیزیکی است، بدون از دست دادن کیفیت تصویر، می‎توانید  تغییراتی اساسی داشته باشید. برای داشتن ویدئو پروژکتوری که قابلیت تغییر لنز داشته باشد، احتمالا به دنبال یک ویدئو پروژکتور سینمای خانگی سطح بالا و یا ویدئو پروژکتور مخصوص نصب ثابت می‎گردید.

keystone عمودی و افقی

keystone عمودی و افقی

۲- DLP یا LCD: کدام بهتر است؟

مسیر: بخش سوم: جزییات خرید ویدئو پروژکتور و امکانات مختلف آن/ ۲- DLP یا LCD: کدام بهتر است؟

در مورد تکنولوژی‎های تصویر در ویدئو پروژکتور احتمالا عباراتی شنیده باشید که مثلا DLP کیفیت تصویر بهتر و LCD عمر بیشتری دارد یا این برای بحث آموزشی مناسب‎تر است و … اجازه دهید این‌طور توضیح دهیم:

سه سیستم تصویر وجود دارد که امروزه در ویدئو پروژکتورها استفاده می‎شود: DLP ،LCD و یکی که شما ممکن است تا به حال نشنیده باشید: LCoS .

امروزه بین DLP و LCD رقابت است. در کل LCD کمی اثر رنگین‎کمانی کمتری دارد و DLP کمی اثر screen-down کمتر. جدای از آن، LCD دارای یک ضریب اطمینان جزئی است؛ چون هیچ قطعه‌ی متحرکی در سیستم تصویر آن وجود ندارد، در حالی که در DLP های تک تراشه از چرخه رنگ در حال چرخش و آینه‎های میکروسکوپی استفاده می‎شود. پانل‎های LCD هنوز دچار مشکل می‌شوند اما در بیشتر مواقع این نقض منجر به سوخته شدن پیکسل‎ها می‎شود که این به اندازه فاجعه‎ای که برای چرخه رنگی DLP هنگامی که متوقف می‌شود، رخ می‎دهد، نیست (در صورت بروز مشکل در LCD چند پیکسل سیاه می‎شود اما درDLP کل سیستم با مشکل مواجه می‎شود). تفاوت دیگر آنکه ویدئو پروژکتورهای DLP فن کمتری دارند، چون فقط نیاز به خنک نگه داشتن لامپ می‎باشد درحالی که در ویدئو پروژکتورهای LCD بدلیل اینکه خنک نگه داشتن پنل LCD هم مهم است، نیاز به تعداد فن بیشتری هست. اگر شما ویدئو پروژکتور را قرار است در جایی نصب کنید که دسترسی به آن برای تعویض یا تعمیر مشکل است، پس LCD برای شما مناسب خواهد بود؛ درغیر اینصورت اینکه سیستم تصویر ویدئو پروژکتورتان LCD یا DLP باشد، نباید عامل تصمیم گیری باشد.

در برخی موارد، LCOS، ترکیبی از بهترین ویژگی های LCD و DLP را ارائه می دهد.
LCOS (کریستال مایع در سیلیکون) یک تکنولوژی انعکاسی مانند DLP است؛ اما در این مورد، نور از یک پنل LCD پشت سیلیکونی به جای آینه‎های میکروسکوپی منعکس می‎شود. این سیستم در حال حاضر حداقل اثر screen door (مشخص شدن پیکسل‎های تصویر) را دارد و چون LCD است، اثر رنگین‎کمانی و دیگر مشکلات مربوط به چرخه رنگ را هم ندارد. این سیستم تصویری تقریبا مختص ویدئو پروژکتورهای چندرسانه‎ای سطح بالا که به منظور کاربردهای نمایشی مهم ساخته شده‌اند استفاده می‎شود. در ویدئو پروژکتورهای سینمای خانگی سونی، LCOS با نام SXRD نامیده می‎شود.

نمونه تاثیر Screen down

نمونه تاثیر Screen down

۳- به چه اتصالی نیاز دارم؟

مسیر: بخش سوم: جزییات خرید ویدئو پروژکتور و امکانات مختلف آن/ ۳- به چه اتصالی نیاز دارم؟
در مورد ورودی‎های تصویر ویدئو پروژکتور ها جز مدل‎های سطح بالا و حرفه‎ای کم و بیش گزینه‎های مشابه ای دارند:
پورت VGA که متداول‎ترین است، پورت composite، پورت component، پورت HDMI که به سرعت در حال گسترش است و گاهی اوقات S-Video.
VGA که همیشه بر ویدئو پروژکتورها بوده و چون به طور گسترده‎ای در بسیاری از سیستم‎های AV موجود استفاده می‎شود، به عنوان یک گزینه باقی می‎ماند و فعلا قابل حذف کردن نیست. HDMI برای الان و دراینده نزدیک رابط اصلی است که باید به دنبال ان باشید. اکثر کامپیوترها را اگر خروجی HDMI نداشته باشند می توان با آداپتورهای خارجی غیرفعال به HDMI متصل نمود. بنابراین در درجه اول به دنبال HDMI بگردید. در برخی موارد، ویدئو پروژکتور به جای ورودی HDMI ورودی DVI یا DisplayPort دارد. تا زمانی که شما نخواهید ۴K را از طریق آن انتقال دهید، امکان اتصال کابل HDMI به این ورودی ها بازهم با استفاده از یک آداپتور خارجی غیرفعال و یا کابل وجود دارد. ویدئو پروژکتورهای حرفه‎ای، همچنین گاهی اوقات SDI (رابط دیجیتال سریالی) دارند که یک رابط دیجیتالی برای کارهای حرفه‎ای است که دارای نیازهای خاصی هستند. اغلب می توانید بردهای مخصوص را به این اتصال وصل کنید تا اتصالات ویدئو پروژکتور را سفارشی کرده وبه نیازهای خاص تان پاسخ دهد.

پورت های ویدئوپروژکتور

پورت های ویدئوپروژکتور

علاوه بر ورودی‎های تصویر، بسیاری از ویدئو پروژکتورهای چند‎رسانه‌ای و سینمای خانگی نوعی پورت کنترل سیمی، معمولا RS-232 را دارند که ادغام با سیستم های اتوماسیون یا کنترل با استفاده از نرم‎افزارهای مخصوص را ممکن می سازد. پورت Ethernet هم بسیار زیاد شده است و به یکی از ویژگی‎های استاندارد تبدیل شده است که اجازه عملکرد ویدئو پروژکتور در سراسر یک شبکه و یا حتی اینترنت را با استفاده از یک مرورگر وب می‎دهد. برخی ویدئو پروژکتورها نیز قابلیت Wi-Fi را دارند.

برخی ویدئو پروژکتورها خروجی تصویر هم دارند. نمونه ای از کاربرد آن به این شکل است: تصور کنید استاد رو به دانش آموزان نشسته است و در حال ارائه مطلبی بر روی ویدئو پروژکتور است و تصویر پشت سر او در حال پخش است. معلم می‎تواند تصویری که دانش آموزان پشت سر او می‌بینند را بر روی رایانه خود ببیند. البته این کار با دستگاههایی که با نام اسپیلاتور تصویر هستند هم به راحتی امکان پذیر است. این دستگاه‎ها یک ورودی تصویر (مثلا VGA یا HDMI) می‎گیرند و ۲ یا بیشتر خروجی مشابه می‎دهند.

قابلیت بی‎سیم: به دستگاه شما امکان نمایش محتوا را بدون استفاده از اتصالات سیمی می‎دهد.

ویدئو پروژکتور‎های چند‎رسانه‎ای اغلب یک یا چند خروجی USB دارند، هر چند فهمیدن آنچه پورت USB انجام می‎دهد همیشه آسان نیست. عملکردهای USB عبارتند از:
• یک رابط ویدئو، به عنوان یک جایگزین برای استفاده از VGA یا HDMI؛
• اتصال موس پرزنتر برای استفاده در ارائه مطلب؛
• پورت برای یک درایو فلش USB برای ارائه بدون نیاز به کامپیوتر؛
• اتصال برای دانگل‎های Wi-Fi اختیاری؛
• کنترل ویدئو پروژکتور از راه دور توسط یک کامپیوتر؛

ارائه مطالب بدون کامپیوتر، احتمالا مطلوب‎ترین ویژگی پورت USB است و روز به روز رایج‌تر می‌شود. با این حال، در بسیاری از موارد این ویژگی فقط برای فرمت‎های تصویری ثابت مثل jpg است و ویدئو پروژکتور به عنوان یک دستگاه پخش رسانه‎ای و پخش فایل‎های ویدئویی عمل نخواهد کرد. برخی از ویدئو پروژکتورها همچنین شامل نرم افزار برای تبدیل فایل پاورپوینت هستند، اما معمولا خوب کار نمی‎کنند. به جای استفاده از این نرم افزارها، گرفتن خروجی از اسلایدهایتان به طور مستقیم با خود نرم افزار پاورپوینت به فرمت تصویری که ویدئو پروژکتورتان پشتیبانی می‎کند (مانند jpg ) توصیه می‌شود. گاهی اوقات با این کار برخی افکت‎ها را از دست خواهید داد اما در نهایت قابل اطمینان‎تر است و مطمئنا در یک ارائه‎ی مهم، این اهمیت بیشتری دارد. ویدئو پروژکتورهای پیکو و سینمای خانگی، از سوی دیگر، پخش کننده رسانه‎ای داخلی دارند بنابراین، شما می‎توانید ویدیوها را از یک دستگاه USB و یا حتی یک کارت حافظه پخش کنید.

کاربردهای usb در پروژکتورها

کاربردهای usb در پروژکتورها

امکان پخش ویدیو بی سیم جزو یکی از امکانات پر‎طرفدار است. برخی از ویدئو پروژکتورها آن را دارند (معمولا به صورت یک دانگل USB که باید جدا تهیه کنید) اما از آنجا که به طور کلی ویدئو‎ها باید فشرده شوند و با توجه به قابلیت‎های کنونی روترها و دستگاه‎های بی‎سیم دیگر، استفاده از قابلیت پخش ویدئو بی‎سیم معمولا در حد پاورپوینت، عکس و یا نشان دادن گرافیک کامپیوتری نسبتا ثابت و نه برای ویدئوهای با نرخ فریم کامل توصیه می شوند . علاوه بر این، در بیشتر دانگل‎های بی‎سیم ویدئو پروژکتور، معمولا برد در حدود حداکثر ۱۰ متر محدود شده است. اگر شما واقعا نیاز به ارسال ویدئو به صورت بی‎سیم دارید، گزینه‎های دیگری ( حتی برخی بدون فشرده سازی) که می‎توانند آن را انجام دهند وجود دارد؛ اما حتی با گزینه‎های مخصوص این کار، متغیر‎های محیطی بسیاری وجود دارند که غیرقابل پیش‎بینی‎اند و فناوری هنوز نتواسته بصورت کاملا قابل اعتماد در این زمینه پیشرفت کند.

پورت‎های چندگانه: این قابلیت به شما امکان اتصال به منابع چندگانه یا کامپیوترها را به طور همزمان می‎دهد.

۴- آیا من می توانم به بلندگوهای داخلی ویدئو پروژکتور تکیه کنم؟

مسیر: بخش سوم: جزییات خرید ویدئو پروژکتور و امکانات مختلف آن/ ۴- آیا من می‎توانم به بلندگوهای داخلی ویدئو پروژکتور تکیه کنم؟

بلندگوهای ویدئو پروژکتور وحشتناک‎اند، حتی بدتر از بلندگوهای تلویزیون. بیشتر بلندگوهای ویدئو پروژکتورها صدا را از HDMI استخراج می‌کنند بنابراین در بیشتر موارد می‌بایست بلندگوها را به طور مستقیم به خود ویدئو پروژکتور متصل کنید. متاسفانه در بیشتر موارد حتی نمی توانند صدا را خوب جدا کنند.

حالت ایده آل: توصیه اکید این که اگر نمایش شما شامل صدا است از بلندگوهای جداگانه استفاده کنید و اینکه دستگاه پخش‎تان را مستقیما به بلندگو وصل کنید و در این مورد به کلی ویدئو پروژکتورتان را نادیده بگیرید.

بیشتر ویدئو پروژکتورها علاوه بر خروجی تصویر، خروجی صدا‎ی جداگانه‎ای دارند.

بلندگوهای داخلی پروژکتور

بلندگوهای داخلی پروژکتور

اگر شما می خواهید به بلندگوی داخلی تکیه کنید، پس ویدئو پروژکتوری انتخاب کنید که حداقل ۱۰ وات باشد.

۵- آیا ۳D هنوز مهم است؟

مسیر: بخش سوم: جزییات خرید ویدئو پروژکتور و امکانات مختلف آن / ۵- آیا ۳D هنوز مهم است؟

تولید‎کنندگان لوازم الکترونیکی آشکارا اذعان دارند که از تولید ۳D دست برداشته‎اند. شما هنوز هم ممکن است ۳D بخواهید. اگر چنین است، شما احتمالا به دنبال یک ویدئو پروژکتور سینمای خانگی هستید. بسیاری از ویدئو پروژکتور‎های چند‎رسانه ‎ای ادعا می‎شود “۳D-ready ” اند؛ در بسیاری از موارد، آنها فقط با کامپیوترهایی که کارت‎های گرافیک سازگار دارند، کار می‎کنند (DLP-Link یک تکنولوژی انحصاری در این کاربرد است که به طور گسترده‎ای استفاده می‎شود). ویدئو پروژکتورهای سینمای خانگی احتمالا بیشتر از ویژگی های HDMI 3D پشتیبانی می‎کنند، بنابراین شما می توانید آنها را با Blu-rayپلیر استفاده کنید. هنگامی که ویدئو پروژکتور را برای ۳D تنظیم می‎کنید، در نظر داشته باشید که به طور موثری روشنایی را به نصف کاهش می‎دهید. جالب است که به عنوان روشی جایگزین بجای خرید یک به طریقی خاص با استفاده از ویدئو پروژکتور ۳D-ready، می‎توانید از ترکیبی از دو ویدئو پروژکتور استفاده کنید  و در نهایت تصویری ۳بعدی داشته باشید.

۶)وزن

مسیر: بخش سوم: جزییات خرید ویدئو پروژکتور و امکانات مختلف آن /وزن

اگر شما دائما در حال سفر هستید؛ در پی یک پروژکتور سبک و قابل حمل باشید -عموما کمتر از ۲٫۲۶ کیلوگرم – پروژکتوری که رزولوشن و روشنایی موردنیازتان را تامین می‎کند. اگر شما گهگاهی به سفر می‎روید و عملکرد در ازای داشتن وزن بیشتر مدنظرتان هست، به دنبال پروژکتورهایی که وزنشان۳٫۱۷ تا۴٫۵۳ کیلوگرم است باشید.


نتیجه گیری: کیفیت تصویر از کجا می آید؟

شما بهترین کیفیت تصویر را باتوجه به هزینه می‎خواهید، به نظر می رسد از پرسیدن سوال سرباز زده وبه جای ان در مورد چیزهای مهم‎تر و ویژگی‎هایی مثل نسبت تابش و لومن صحبت کنیم در این رابطه دو استدلال وجود دارد:

۱- اگر ویدئو پروژکتور انتخابی شما برای محیط شما به اندازه کافی روشن نباشد، در هر صورت کیفیت تصویر کاهش می‎یابد و همچنین اگر ویدئو پروژکتور اندازه‎ی تصویر نادرستی بدهد، تجربه‌ی خوبی از نمایش تصویر نخواهید داشت.
۲- اندازه‎گیری کیفیت تصویر دشوار است و تا حدی می‎توان آن را به صورت عینی اندازه‎گیری نمود؛ چون برای کیفیت عددی وجود ندارد و با توجه به عوامل مختلف متفاوت خواهد بود.

اگر شما نسبت پرتاب و روشنایی مورد‎نیازتان را می‎دانید ، دو ویدئو پروژکتور با ویژگی‎های مشابه و قیمت مشابه، کارکردی تقریبا مشابه ای دارند. روش انتخاب ویدئو پروژکتور شانسی نیست و زمانی که ویژگی‎های ضروری و قیمت را مشخص کنید، به تصمیمی هوشمندانه و عاقلانه بسیار نزدیک شده‎اید. با در نظر گرفتن موارد بالا قطعا انتخاب‎های محدودتری خواهید داشت و حتی اگر هنوز هم گزینه‎های زیادی برای خریدتان باقی بماند،حتما  می توانید ویدئو پروژکتور مناسب خودتان را خریداری کنید.

جمع بندی

• آیا ویدئو پروژکتور انتخاب درستی است؟ اگر شما یک تصویر بزرگتر می‎خواهید و یا اگر قابلیت حمل برایتان مهم است، پس بله.

• چه زمانی از ویدئو پروژکتور استفاده نکنم؟ ویدئو پروژکتورها برای نمایش‎اند.از انها نباید برای کارهای تصحیح رنگ و ارزیابی های مهم استفاده شود.همچنین بسیار مهم است که یادآوری کنیم ویدئو پروژکتور‎ها در نور کم بسیار بهتر عمل می‎کنند، اگر شما محیط روشنی دارید و نور محیط غیرقابل کنترل است (مخصوصا نور خورشید) استفاده از ویدئو پروژکتور انتخاب درستی نیست.

• وقتی شما اندازه صفحه نمایش را می‎دانید، می‎توانید نسبت پرتاب (برد) را بر اساس عرض صفحه نمایش و فاصله بین ویدئو پروژکتور و صفحه نمایش تعیین کنید.

• اگر اندازه صفحه نمایش از قبل مشخص نیست، ویدئو پروژکتور با زوم بیشتر و یا برد کوتاه‎تر انتخاب کنید.در بیشتر موارد نزدیک‎شدن از دور‎شدن آسان‎تر است.

• با محاسبه اندازه صفحه نمایش، برد و مقدار نور محیط اتاق، از یک ماشین حساب ویدئو پروژکتور برای تعیین حداقل روشنایی لازم در واحد لومن استفاده کنید. نحوه‌ی استفاده از ماشین حساب ویدئوپروژکتور را در قسمت مطالب مرتبط که در پایین نوشته آمده است، می‌توانید مطالعه بفرمایید.

• اگر نمی‎توانید روشنایی مورد نیاز را محاسبه کنید، روشن‎ترین ویدئو پروژکتوری را که می توانید، انتخاب کنید. ویدئو پروژکتور روشن‎تر هیچ وقت مشکل ایجاد نخواهد کرد.

با تعیین مواردی که می‎خواهید نمایش دهید و فاصله میانگین حضار از صفحه، حداقل رزولوشن مورد نیاز شما محاسبه می‎شود. WXGA روزلوشن بسیار خوب و مطمئنی برای کاربردهای مختلف است؛ البته روزلوشن‎های ۱۰۸۰p و بالاتر قطعا هیچ مشکلی ندارند جز قیمت بالاتر. برای سینمای خانگی شما همیشه به ۱۰۸۰p نیاز دارید و حتی ۴K را هم می‎توانید در نظر داشته باشید.

 تمام ویژگی‎هایی که ممکن است در آینده بخواهید را در نظر بگیرید مانند توانایی نمایش فایل‎های ارائه از درایو فلش USB. شما می‎توانید با رجوع به سایت www.behprice.com و رفتن به بخش ویدئوپروژکتور تمام پارامترهای موردنیاز برای انتخاب پروژکتور را مشاهده کرده و بر اساس آن، پروژکتور مناسبتان را بیابید.

منبع اصلی : +

ترجمه :www.behprice.com ( شرکت هوشمند سازان ایمن پردازش)

نویسنده: رضا نظریان

مطالب مرتبط: