راهنمای انتخاب ویدئو پروژکتور

انواع ویدئو پروژکتور
انواع ویدئو پروژکتور

پیشگفتار :

گاهی اوقات خرید برخی از وسایل نیاز به  اطلاعات چندانی ندارد و دانستن چند نکته کافی است تا شما به راحتی وسیله مورد نظرتان را انتخاب کنید. اما در مورد خرید ویدئو پروژکتور و یا برد هوشمند مسئله فرق می کند .اجازه بدهید که بیشتر توضیح بدهیم .فرض می کنیم که شما مدیر یک شرکت تجاری، یا مدرسه و یا آموزشگاه هستید و یا به یک ویدئو پروژکتور سینمای خانگی برای تماشای فیلم نیاز دارید. یا ممکن است ویدئو پروژکتور را برای بازی خودتان یا فرندانتان بخواهید. بنابراین با توجه به نیاز و هدف شما ، لازم است شما را راهنمایی کنیم که هم پروژکتور با کیفیت و مناسبی انتخاب کنید و هم این که دستگاه را با قیمت و ضمانت خوبی خریداری کنید.خوشبختانه  ما در این زمینه از مدت ها پیش راهنمای کامل انتخاب و خرید ویدئو پروژکتور را در همین سایت قرار داده ایم و شاهد استقبال صد ها نفر در این زمینه بوده ایم اما باز لازم دانستیم تا راهنمای مفید و جمع جور دیگری نیز برای مطالعه شما قرار بدهیم . خوشحال می شویم که با ما همراه شوید و هر گونه سوالی که در خصوص ویدئو پروژکتور،بردهای هوشمند ، پرده نمایش و … دارید با مشاوران  فنی ما  در میان بگذارید. در ادامه مطلب با ما همراه باشید .

همانطور که در پیشگفتار اشاره شد ،با وجود تعداد زیادی از پروژکتورهای متفاوت در بازار ، ممکن است به راحتی  سردرگمی ‎شوید. سوال اینجاست، از میان  ۳۰۰ مدل موجود در بازار کدام پروژکتور را باید انتخاب کنید؟

این راهنما برای کمک به شما در انتخاب یک ویدئو پروژکتور تهیه شده است. ما در این راستا به چند سواال پاسخ خواهیم داد تا دقیقا پروژکتوری که طبق نیازهای شما باشد را تعیین کنید.

انواع مختلف ویدئو پروژکتور در شرکت ایمن پردازش

 

پروژکتورها معمولا بر اساس چهار معیار اصلی مقایسه می‎شوند.

 • روشنایی
 • رزولوشن
 • نسبت تصویر
 • وزن

همین که این معیارها مورد توجه قرار بگیرند، شما  میتوانید انتخاب های بعدی تان را  با معیارهای ثانویه‎ای از جمله نسبت کنتراست، ضمانت، طول عمر لامپ و… محدود نمایید.

روشنایی ویدئو پروژکتور
روشنایی ویدئو پروژکتور

روشنایی پروژکتور

روشنایی با واحد انسی لومن (موسسه استانداردهای ملی امریکایی) اندازه ‎گیری می‎شود: هر چه سطح انسی لومن بالاتر باشد، (تصویر) پروژکتور روشن تر است.

بنابراین روشنایی پروژکتور شما چقدر باید باشد؟ نخست لازم است که شما به معیارهای زیر توجه کنید:

آیا می‎توانید نور اتاق را کنترل کنید؟

بهترین حالت بدون در نظر گرفتن روشنایی، در یک اتاق تاریک بدست می‎آید، هرچند همیشه کنترل نور اتاق ممکن نیست.

اگر قصد دارید پروژکتور را در اتاقی که نور وجود خواهد داشت  و یا جایی که هیچ  پرده‎ای جهت جلوگیری از ورود نور طبیعی وجود ندارد استفاده کنید، پیشنهاد می‎شود یک پروژکتوری که تصویر روشنی را دارد ،انتخاب نمایید.

به کاربران خانگی توصیه می‎شود که پروژکتورشان را در یک اتاق تاریک استفاده کنند تا نهایت لذت را از تجربه سینمای خانگی ببرند.

هر چه در اتاق روشنایی بیشتری وجود داشته باشد، لازم است پروژکتور روشن‎تری جهت رقابت با روشنایی اتاق انتخاب کنید.

 • چند نفر در اتاق حضور خواهند داشت؟

هر چه تعداد افراد در اتاق بیشتر باشد به همان نسبت به تصویر بزرگتری نیاز خواهد بود تا مطمئن شویم که همه می‎توانند آن را ببینند.

افزایش اندازه تصویر معمولا مستلزم وجود پروژکتوری خواهد بود که دورتر از صفحه نمایش قرار بگیرد در این حالت روشنایی تصویر که به سمت یک ناحیه بزرگتر می‎رود کاهش می‎یابد.

هرچه تعداد افراد در اتاق بیشتر باشد، تصویر پروژکتور بزرگتر و روشن تر باید باشد.

 • کاربرد شما چیست؟

نمایش متن، نمودار یا هر گونه مطالب پر جزئیات از رایانه به علت این که به دیدن و خواندن جزئیات آنچه نمایش داده می‎شود نیاز دارد، در نتیجه به یک پروژکتور روشن تر نیاز خواهد بود. هم چنین در این گونه کاربردها به مقداری نور محیطی جهت یادداشت ‎برداری و ارتباطات نیاز خواهد بود.

ویدئوها و تلویزیون از آنجایی که از لحاظ بصری نیاز کمتری به نور دارند و معمولا در اتاقهای تاریک‎تر نمایش داده می‎شوند، به چنین پروژکتور روشنی نیاز نخواهند داشت، اگر پروژکتور سینمای خانگی خیلی روشن باشد، این عمل ممکن است کنتراست تصویر را کاهش دهد.

هر چه تصویر یا عکس پرجزئیات‎تر باشد، تصویر پروژکتور بایدروشن‎ترباشد.

همین که درباره‎ی عوامل روشنایی اتاق، اندازه تصویر و آنچه به نمایش خواهید گذاشت تصمیم‎گرفتید،می‎توانید تصمیم بگیرید که چه سطحی از روشنایی برای کاربردتان بهتر می باشد.

کمتر از ۱۰۰۰ لومن

بیشتر پروژکتورها در این دسته‎بندی، برای سینمای خانگی کاربرد دارند به طوری که آنها در اتاق‎های تاریک مورد استفاده قرار می‎گیرند تا کیفیت بهینه ای از تصویر را تضمین کنند (سطوح کنتراست).

پروژکتورهای حرفه‎ای در این دسته بندی، جهت استفاده در اتا‎ق‎های تاریک  در نظر گرفته می‎شوند، به طوری که تصویر توسط نور محیطی محو ‎نمی‎شود.

 ۱۰۰۰ تا۲۰۰۰ لومن

اکثر پروژکتورهای این دسته کاربرد آموزشی دارند؛ برای مثال در کلاسهای درس، اتاقهای آموزشی یا سینمای خانگی زمانی که کاربران می‎خواهند در طول روز تلویزیون تماشا کنند یا ترجیح می‎دهند در هنگام تماشای یک فیلم، چراغی را روشن نگه دارند، استفاده می شوند.

پروژکتورهای با روشنایی بین ۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰۰ لومن برای بازده بهتر ممکن است به نور کمتری نیاز داشته باشند. پروژکتورهایی با روشنایی بین ۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰ لومن جهت ایجاد تصویری خوب به یک اتاق کم نور  و کاملا تاریک نیاز ندارند.

لذت نقاشی کردن با برد هوشمند سیترو
لذت نقاشی کردن با برد هوشمند سیترو

۲۰۰۰ تا ۳۰۰۰ لومن

این پروژکتورها برای اتاق‎های کنفرانس بزرگ، کلاس‎های درس و مصارف قابل‎حمل مناسب هستند.

بیشتر پروژکتورهایی که به کاربران حرفه‎ای و آموزشی فروخته شده اند در این محدوده روشنایی قرار می گیرند. آنها با افزایش میزان نور محیطی و نور طبیعی و یک صفحه نمایش بزرگ‎تر می‎توانند سازگاری داشته باشند.

  ۳۰۰۰ تا ۴۰۰۰ لومن

این پروژکتورها در اتاق‎های بزرگ‎تر و روشن‎تر”جایی که اطلاعات جزئی که نیاز به سطوح بالای وضوح تصویر جهت نمایش دارند”مورداستفاده قرار می‎گیرند.

بیشتر از ۴۰۰۰ لومن

پروژکتورهای روشن‎تر از ۴۰۰۰ لومن به طور نمونه در محل‎های بزرگ از جمله تالارهای سخنرانی، کلیساها، مساجد وکنسرتها و … « جایی که به وجود یک صفحه نمایش بزرگ نیاز است یا در محیط‎های خیلی روشن» مورد استفاده قرار ‎گیرند.

رزولوشن پروژکتور

رزولوشن، تعداد پیکسل‎هایی است که یک تصویر را تشکیل می‎دهند برای مثال رزولوشن  ۶۰۰×۸۰۰ بدین معناست که تصویر از ۸۰۰ ستون پیکسل در ۶۰۰ ردیف پیکسل و به صورت کلی ۴۸۰۰۰۰ پیکسل که کل تصویر را تشکیل می‎دهند. ایجاد شده است.

رزولوشن
رزولوشن

هر چه تعداد پیکسل‎ها بیشتر باشد، به همان نسبت رزولوشن بالاتر و وضوح تصویر بیشتر و جزئیات تصویر بیشتر می شود. هنگامی که پروژکتورها را مقایسه می‎کنیم، در واقع رزولوشن اصلی آنها را مقایسه مینماییم: بیشتر پروژکتورها با استفاده از فناوری فشردگی، با رزولوشن بالاتر سازگاری دارند، با این حال رزولوشن اصلی تعداد دقیق پیکسل‎های فیزیکی است.

resolution2

پروژکتورها با تبدیل رزولوشن ورودی متفاوت، به رزولوشن اصلی ، با رزولوشن‎های مختلفی سازگاری دارند. این فرایند scaling یا  تغییر مقیاس نامیده می‎شود.

با این وجود، تغییر مقیاس به طور کلی باعث از دست رفتن کیفیت تصویر می‎شود: و تصویر دیگر واضح و دارای جزئیات نیست. این تغییر نه تنها زمانی اتفاق می‎افتد که پروژکتور دارای رزولوش پایین‌تری نسبت به منبع تصویر است ،بلکه در پروژکتورهایی که رزولوشن بالاتری دارند  نیز ایجاد می شود. بنابراین همیشه توصیه می‎شود که رزولوشن پروژکتور را با رزولوشن منبع تطبیق دهیم. (برای مثال اگر شما در حال استفاده از یک لپ‎تاپ ایکس جی ای هستید، باید در صورت امکان از یک پروژکتور ایکس جی ای استفاده کنید). این کار به شما این اطمینان را می‎دهد که واضح‎ترین و بی نقصترین تصویر را دریافت ‎کنید.

عامل دیگری که در انتخاب رزولوشن مناسب، برای پروژکتورتان موثر است نوع کاربرد آن است.

 • اگر شما از پروژکتور برای پاورپوینت استفاده ‎می کنید، به رزولوشن خیلی بالایی احتیاج ندارید: رزولوشن  XGA باید مناسب باشد.
 • اگر شما از پروژکتور برای ارائه‎های اطلاعات عددی از جمله اکسل ، صفحه گسترده و غیره استفاده می‎کنید، در موقعیتی که نیاز است تصویر واضح‎تر باشد  رزولوشن XGA پیشنهاد می‎شود.
 • اگر شما شما اطلاعات فنی پر از جزئیات نظیر طرح‎های مهندسی را به نمایش می‎گذارید، رزولوشن‎هایSXGA یا  UXGA بهتر خواهند بود.
 • اگر شما از یک رایانه با صفحه نمایش عریض استفاده می‎کنید یا در حال خرید یک پروژکتور برای سینمای خانگی هستید، پروژکتور با صفحه نمایش عریضی انتخاب کنید که با رزولوشن رایانه یا کیفیت ویدئویی که شما دوست دارید سازگار باشد.

نسبت تصویر پروژکتور

نسبت تصویر یا aspect ratio، نسبت عرض تصویر به ارتفاعش می‎باشد. پروژکتورها به دسته‎هایی با نسبت‎های تصویر  ۴:۳ ( شکل نمایشگر رایانه)، ۱۶:۱۰ (فرم صفحه نمایش عریض حرفه‎ای) و ۱۶:۹ (تلویزیون با صفحه نمایش عریض) تقسیم بندی می‎شوند.

نسبت تصویر ویدئو پروژکتور
نسبت تصویر ویدئو پروژکتور

 

پروژکتورها با نسبت تصویر ۴:۳ عمدتا برای اهداف حرفه ای به همراه یک رایانه به کار می‎روند.

نوع ۱۶:۹پروژکتورها برای سینمای خانگی یا نمایش دی وی دی‎ها استفاده می شود.

نسبت تصویر ۱۶:۱۰ در پروژکتورهای حرفه‎ای با صفحه نمایش عریض مشاهده می‎شوند. این پروژکتورها جهت کار بارایانه‎هایی که دارای صفحه نمایش عریض هستند، طراحی می‎شوند ؛اگرچه بعضی از کاربران خانگی از آن ها به خاطر روشن‎تر بودنشان و این که  قیمت کمتری نسبت به مدل‎های سینمای خانگی ترو دارند، استفاده می‎نمایند.

بیشتر پروژکتورها چه ۴:۳،۱۶:۱۰ باشد یا ۱۶:۹ با سایر نسبت‎های تصویر سازگاری دارند. یک گزینه ساده در منو پروژکتور، تصویر را از بین این فرمت‎ها تبدیل می‎سازد. با این حال به کارگیری نسبت تصویر غیر از فرمت اصلی پروژکتور توصیه نمی‎شود ،زیرا این کار تصویر را کشیده یا فشرده ساخته یا بخشی از تصویر را از بین می‏‎برد. نسبت تصویر ایده‎آل به کاربرد آن بستگی دارد:

 • اگر شما عمدتا قصد استفاده از پروژکتور با ارائه‎های حرفه‎ای، آموزشی، کار در کلاس درس و غیره  را به همراه یک رایانه استاندارد دارید، انتخاب یک پروژکتور ۴:۳ توصیه می‎شود.
 • اگر شما در حال استفاده از یک پروژکتور با یک رایانه با صفحه نمایش عریض هستید، انتخاب یک پروژکتور ۱۶:۱۰ توصیه می‎شود.
 • اگر شما از پروژکتور برای سینمای خانگی یا نمایش دی وی دی‎ها ، تنها برای یک مخاطب استفاده می‎کنید، انتخاب یک پروژکتور ۱۶:۹ توصیه می‎شود.

وزن پروژکتور

هر چه پروژکتور قدرتمندتر و پیشرفته تر باشد، وزن سنگین‎تری دارد.

وزن ویدئو پروژکتور
وزن ویدئو پروژکتور
 • اگر برنامه شما استفاده از پروژکتور در مسافرت های کاری است ، لازم است که وزن پروژکتور هم در نظر گرفته شود. یک نوع سبک‎تر و قابل حمل که حدود یک تا دو کیلوگرم است،  مناسب‎تر خواهد بود.
 • اگر شما خیلی قصد جا به جا کردن پروژکتور را ندارید اما این ویژگی هنوز مدنظرتان هست یا اینکه داشتن یک پروژکتور قدرتمند مهم‎تر است، شما می‎توانید به پروژکتورهای بین ۲ تا ۵ کیلوگرم نگاهی بیندازید.
 • اگر قرار است پروژکتورتان نصب شود؛ دیگر مشکل وزن نیست و شما باید این موضوع را کنار بگذارید و بر روی سایر عوامل ازجمله قیمت و عملکرد دستگاه  تمرکز کنید.

همین که شما به این چهار سوال پاسخ دادید (روشنایی، رزولوشن، نسبت تصویر و وزن) باید قادر باشید تا یک لیست کوتاهی از تعدای از پروژکتورها آماده کنید.

هم چنین برای اینکه بهترین نوع را مشخص کنید، می‎توانید انتخابتان را با توجه به عوامل زیر محدود نمایید:

فناوری

چند نمونه محدودی از فناوری‎های مورد استفاده در پروژکتورها وجود دارد اما اصلی‎ترین‎ها ال سی دی و دی ال پی می ‎باشند.

هر دو نوع می‎توانند برای هر نوع کاربردی استفاده شوند و بازده خوبی داشته باشند: هرچند پروژکتورهای دی ال پی معمولا برای کاربردهای ویدئویی ترجیح داده می‎شوند؛ زیرا آنها تصویر صاف‎ و چشم‎نوازتری را ارائه می‎دهند ، این در حالی است که پروژکتورهای ال سی دی برای استفاده رایانه و اطلاعات ایده‎آل هستند ،زیرا آنها واضح‎تر و اغلب روشن‎ترند. جهت یادگیری بیشتر در مورد فناوری دی ال پی و ال سی دی  و راهنمایی در انتخاب بین دو گزینه ، به راهنمای ما در زمینه پروژکتورهای دی ال پی و پروژکتورهای ال سی دی است را نگاه کنید.

نسبت کنتراست

نسبت کنتراست، نسبت بین سیاه و سفید است. هر چه نسبت کنتراست بالاتر باشد، قابلیت پروژکتور در نمایش جزئیات ظرایف رنگی و مقابل نور بیرونی اتاق بیشتر خواهد بود.

ورودیها و خروجی‎ها

اگر می‎خواهید پروژکتور را با یک وسیله خاص استفاده کنید، لازم است بررسی کنید که پروژکتور ورودی های مناسبی جهت کار با منبع را داشته باشد. برای مثال ممکن است پروژکتور به یک ورودی اچ دی ام ای جهت کار با بلوری پلیر (Blu-ray player) نیاز داشته باشد.

(توضیح این که بلوری نسل بعدی DVD ها است و کیفیت تصویر آن فول اچدی است . دیسک های بلوری از نظر ظاهری کاملا شبیه DVD است ).

همچنین اگر برنامه دارید که از چند رایانه یا ورودی‎های ویدئویی استفاده کنید، انتخاب یک پروژکتور با ورودی‎های دوتایی پیشنهاد می‎شود.( به طور مثال پروژکتوری که از ۲ ورودی اچ دی ام آی یا وی جی ای  برخوردار باشد ) این کار دست شما را در تغییر ورودی در هرزمانی که می‎خواهید منبع را عوض کنید باز می‎گذارد. اگر پروژکتورتان در جایی دور از دسترس نصب شده است، می‎تواند در طی ارائه مطلب  شما را به زحمت بیاندازد.

قیمت و طول عمر لامپ

باتوجه به نوع کاربرد پروژکتور، لامپ باید از هر چند ماه تا هر چند سال تعویض گردد. بیشتر لامپ‎ها به طور متوسط ۲۰۰۰ ساعت عمر می‎کنند ولی بعضی از آنها تا ۶۰۰۰ ساعت می‎توانند دوام بیاورند.

در حالی که قیمت‎های لامپ کمتر از حد معمول است وبر حسب مدل متفاوت هستند، بعضی از لامپ‎ها گران تر هستند. بنابراین لازم است تا قیمت و عمر لامپ پروژکتور مورد توجه قرار گیرد.

گارانتی

هر سازنده‎ای سیاست گارانتی متفاوتی دارد. مهم است که شما بدانید در صورتی که پروژکتورتان دچار مشکل شود. چه سطحی از گارانتی را انتظار دارید.

ممکن است ارزش این را داشته باشد تا به جای اینکه مجبور باشید دستگاه را خودتان بفرستید و چند هفته بدون جایگزین منتظر بمانید کمی بیشتر پول پرداخته و اطمینان داشته باشید که اگر مشکلی پیش آمد، فروشنده طی ۲۴ ساعت برای بردن پروژکتور باید و در حالی که به شما در طول مدتی که دستگاه تان در دست تعمیر است یک دستگاه عاریه دهد.

صدای قابل شنود

پروژکتورها به علت فن‎هایشان صدا می دهند. صدای اکثر پروژکتورها از رایانه‎ها بیشتر نیست، با این حال بعضی از آنها خیلی کم صدا هستند و صدای پایینی در حد ۲۵ دسی بل تولید می‎کنند. در نتیجه این یک عامل مهم برای کاربران خانگی است ؛زیرا صدای فن ممکن است در هنگام دیدن  فیلم حواس کاربران را پرت نماید.

منبع:+

ترجمه و تالیف : www.behprice.com ( شرکت هوشمند سازان ایمن پردازش)

سایر مطالب مرتبط:

درباره نویسنده :

مترجم و نویسنده مطالب آموزشی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *