دیتا پروژکتور با لامپ جیوه ای یا با لامپ led؟

دیتا پروژکتور با لامپ جیوه ای یا با لامپ led؟

در چند مطلب قبلی مقاله ای درباره «راهنمای خرید و تعویض لامپ ویدئو پروژکتور» نوشتیم و درباره نحوه کار و اجزای اصلی یک لامپ، انواع لامپ ها و سایر موراد توضیحاتی را ارائه کردیم. هم چنین قبلا در مورد انواع ویدئو پروژکتورها و نیز تکنولوژی ویدئو پروژکتورهای ال سی دی ، دی ال پی و ال ای دی/LCD-DLP_LED مطالبی را برای شما بازدید کنندگان عزیز در سایت قرار دادیم. در ادامه مطلب قصد ارائه توضیحاتی درباره دیتا پروژکتورهایی که از لامپ LED استفاده می کنند، داریم.

دیتا پروژکتورهای دارای لامپ led

منبع نوری پروژکتورهای LED
منبع نوری پروژکتورهای LED

پروژکتور های LED در حال کسب محبوبیت بیشتری هستند. تکنولوژی LED در طیف وسیعی از محصولات، از جمله پروژکتورهای سینمای خانگی، پروژکتورهای اداری و آموزشی،و حتی بازار نوظهور پروژکتورهای پیکو (Pico) و سایر سیستم های مینی پروژکتور کاربرد دارد. در نتیجه تکنولوژی LED دارای مزیت ها و کاربردهای متنوع و مختلفی است.

لازم به ذکر است که دیتا پروژکتورهای با لامپ های led، دارای حرارت کمتر، عمر لامپ بیشتر و قیمت بالاتری هستند و تقریبا می توان در نظر گرفت که اگر دو عدد دیتا با مشخصات یکسان داشته باشیم ولی با دو تکنولوژی لامپ متفاوت، دیتاهای برخوردار از لامپ led دارای عمر لامپ ۳ برابری نسبت به دستگاه هایی دارای لامپ جیوه ای هستند و قیمت تقریبا دوبرابری  نیز دارند.ا لبته معایبی هم دارند که به اختصار اشاره می شود:

معایب LED

در حال حاضر اگر  LED خراب شود، قابل تعویض نیست

حداکثر روشنایی آن کمتر از پروژکتورهای مبتنی بر لامپ است

قیمت گرانی دارند

در انتخاب دیتاپروژکتور باید دقت داشته باشیم که آیا این هزینه زیاد و عمر لامپ بالا مورد نیاز هست یا نه؟

اگر روزانه ۳ ساعت از دستگاه استفاده میکنیم که به طور میانگین میشود سالانه ۱۰۰۰ ساعت و دستگاه های با لامپ led  که معمولا دارای عمر لامپ ۲۰۰۰۰ ساعت هستند ۲۰ سال برای ما کار میکنند که با توجه به پیشرفتی که در تکنولوژی داریم مسلما نمیتوان از یک دستگاه ۲۰ سال استفاده کرد ولی اگر زمان استفاده مان از دستگاه برای مدت زمان بیشتری در طول شبانه روز می باشد مثلا روزانه ۱۰ ساعت  و به صورت مداوم  در این شرایط بهتر است از دستگاه های با لامپ led  استفاده کنیم به این دلیل که در استفاده طولانی مدت مشکلی برای دستگاه ایجاد نمیشود و به دلیل استفاده از لامپ های led  و حرارت کمی که ایجاد میکنند باعث میشود افت کیفیت کمتری در طولانی مدت داشته باشند.

قیمت لامپ های دیتا پروژکتورهای با لامپ جیوه ای بسته به میزان روشنایی یا انسی لومنز دستگاه معمولا از ۳۰۰ هزار تومان به بالا می باشد البته این قیمت مربوط به لامپ های غیر اورجینال می باشد و با تعویض لامپ دستگاه کیفیت دستگاه بهتر خواهد شد ولی نمیتوان انتظار کیفیت تصویر خوب و مشابه تصویر اولیه داشت چون فاکتور های دیگری هم در تولید تصویر دستگاه دخیل هستند.

با توجه به مطالب بالا میتوان اینطور نتیجه گرفت که اگر دیتا پروژکتوری با لامپ جیوه ای و عمر لامپ ۶۰۰۰ ساعت و قیمت نصف دیتاهای led بخریم با استفاده به طور متوسط روزانه ۳ ساعت حدود ۵ سال دستگاه پاسخگوی نیازهای ما خواهد بود و با تغییراتی که در تکنولوژی به وجود می آید ۵ سال بعد باید دستگاه را عوض کنیم ولی اگر دستگاه پروژکتور نیاز هست به صورت شبانه روزی روشن باشد بهتر است دنبال دستگاه هایی با لامپ  led باشیم.

 

سایر مطالب مرتبط:

درباره نویسنده :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *