۱۰ روش برای استفاده بهتر از فیلم های آموزشی

۱۰ روش برای استفاده بهتر از فیلم های آموزشی

چرا از منابع تصویری استفاده کنیم ؟

در سال ۱۹۸۳ هوارد گاردنر نظریه هوش چندگانه را مطرح نمود. طبق این نظریه، دانش آموزان با روش های مختلفی یاد می گیرند. بعضی از طریق گوش دادن بهتر یاد می گیرند و بعضی با لمس کردن و دیگران به محرک های بصری مانند منابع تصویری نیاز دارند. در طول این سالها این نظریه تحت بررسی دقیق بسیاری قرار گرفته است.با این وجود فرضیه مهمی که مربیان از این ایده گرفته اند این است که لازم است شیوه های تدریس مان را تغییر دهیم و طیفی از روش های تفویض را در آموزش ترکیب نماییم. در گذشته این طور فکر می کردند که همه دانش آموزان به یک روش مشابه یاد می گیرند به طوری که “یک روش برای همه” می باشد.صرف نظر ازاین که چقدر صحبت یک مدرس مبهم باشد؛ در کل مشغول نگه داشتن یک کلاس مملو از دانش آموز ،آن هم با ۹۰ دقیقه صحبت کردن برای آن ها،دشوار است.این که آیا شما از نسل قدیم یا جدید باشید، راه های زیادی برای ترکیب فن آوری در تدریس به منظور جذاب و مفیدتر کردن تدریس برای دانش آموزان وجود دارد. استفاده از فیلم های آموزشی جای ساده ای برای شروع است.

۱- منابع ویدئویی را هوشمندانه انتخاب کنید

انتخاب منابع ویدئویی آموزشی قابل دسترس، بیشمار است.موضوعی را انتخاب کنید و مطمئن باشید که مجموعه ای از محتوای ویدئویی قابل دسترس را از فیلم های خانگی در سایت یوتیوب گرفته تا برنامه های حرفه ای سایت هایی مانند BBC Active را می توانید پیدا کنید.بنابراین بسیار مهم است که قبل از انجام تدریس، به منظور انتخاب بهترین گزینه برای هدف مورد نظر ،زمانی را صرف تماشای ، مجموعه ای از فیلم/کلیپ های آموزشی کنید.

۲- مسئله اخلاقی

تعداد زیادی منبع ویدئوهای آموزشی در اینترنت جهت دانلود وجود دارد. با این حال، به عنوان مربی/مدرس مهم است که احترام گذاشتن به مالکیت فردی دیگران را به دانش آموزان مان تفهیم نماییم. ما وقتی را صرف هشدار دادن به دانش آموزان درباره پیامدهای اخلاقی سرقت ادبی می کنیم ، بنابراین ضروری است، درست مثل زمانی که به منبع یک کتاب یا مجله اشاره می کنیم ، به منبع فیلم ها و کلیپ های آموزشی نیز اشاره داشته باشیم.
به یاد داشته باشید که تعدادی از فیلم های آنلاین موجود، تحت قانون کپی رایت قرار دارند.بسیار مهم است که قبل از دانلود و نشان دادن به دانش آموزان فیلم ها را بررسی کنید. برخی از سایت ها به عنوان مثال مانند سایت BBC Schools آزادی قابل توجهی در رابطه با کپی رایت و استفاده از مطالب سایت http://www.bbc.co.uk/schools/copyright/ می دهد. اما گمان نکنید که این آزادی شامل همه سایت ها و تمام مطالب در وب می شوند. برای اطلاعات بیشتر درباره قانون کپی رایت از این سایت دیدن کنید http://www.ipo.gov.uk/education.htm

۳- زمانی را صرف معرفی فیلم کنید

لازم است قبل از پخش ،وقتی را صرف معرفی منبع فیلم/ کلیپ آموزشی کنید. بعضی از موضوعات کلیدی که در فیلم بحث خواهد شد را به دانش آموزان معرفی کنید و قسمت هایی که می خواهید توجه آن ها را جلب کنید را خاطرنشان کنید.به این ترتیب وقتی که فیلم را می بینند، توجه آنها به اطلاعت مربوطه جلب خواهد شد.

۴- کوتاه پخش کنید

تاکنون تحقیقات زیادی انجام شده است که نشان می دهد که میانگین توجه در هر جایی بین ۷ تا ۱۵ دقیقه طول می کشد.بنابراین ایده خوبی است که فیلم آموزشی را در بازده زمانی کوتاه ( کلیپ) نشان دهیم تا این که بخواه تمام فیلم را یک باره نمایش دهیم.این کار اجازه می دهد تا وقتی هم در مقدمه موضوع صرف شود و هم انتشار نکات کلیدی (پس از نمایش).
شما متوجه می شوید که با در نظر گرفتن یک یا دو توالی کوتاه، در واقع شما می توانید زمینه بیشتر و عمیقی تری را نسبت به نشان دادن کل برنامه بدون داشتن وقفه پوشش دهید.منابع ویدئویی باید برای نشان دادن نکاتی که شما اشاره می کنید استفاده گردد، درست مثل این که شما از یک عکس به طور مثال برای نشان دادن چیزی که درباره آن صحبت می کنید ، استفاده نمایید.

۵- دانش آموزان را در حین تماشای فیلم به فعالیت مشغول کنید

ایده خوبی است که سوالاتی را تعیین کنیم ،به نحوی که وقتی دانش آموزان در حال تماشای کلیپ های آموزشی هستند،صرفا منفعلانه تماشا نکنند.به طور مثال، در هنگام تماشای فیلم آموزشی درباره زلزله، ممکن است شما سوالاتی را به این صورت آماده کنید؛ به عنوان مثال دو نوع پوسته زمین که صفحات تکتونیکی را تشکیل می دهند را نام ببرید؟ … با این کارمطمئن می شوید که دانش آموزان بر روی قسمت های مهم تمرکز دارند و در سراسر زمان پخش فیلم متمرکز شده اند.

۶- به دانش آموزان برای تامل برروی چیزی که دیده اند، وقت بدهید

با توجه به مطالب قبلی، مهم است که برای تامل کردن درباره فیلم ها به دانش آموزان وقت بدهیم. به چند روش می تواند اتفاق بیافتد:به طور مثال تکمیل مجموعه سوالات یا انجام بحث های کلیدی در گروه های کوچک و در نهایت دادن بازخورد به بقیه کلاس درباره چیزهایی که بحث و گفتگو کرده اند.

۷- کیفیت فنی مهم است

از وجود امکانات پخش در سالن سخنرانی و یا مرکز آموزش (در حال کار) مطمئن شوید. قسمت دیگر جهت بررسی این است که آیا اندازه صفحه نمایش برای تعداد دانش آموزان مناسب است یا خیر ؟ آیا نور نزدیک صفحه نمایش را می توانید کمتر کنید؟ آیا صدا به اندازه کافی واضح است ؟ بازده نهایی دانلود منابع تصویری از اینترنت به صورت رایگان اغلب کیفیت منابع آن است. منابع آموزشی که از طریق توزیع کنندگان معتبر خریداری می شود دیگر چنین مشکلاتی را نداشته و کیفیت یک محصول حرفه ای را تضمین می نماید.

۸- استفاده به عنوان یک یادآوری کننده

نکته مهم در مورد فیلم این است که جهت مرور دوباره می توان آن را بارها و بارها تماشا کرد. سایت هایی مانند BBC Active می تواند مجوز های دیجیتالی را برای خرید انجام دهد ،به طوری که قرار گرفتن فیلم های آموزشی به صورت آنلاین و بر روی محیط های یادگیری مجازی سازمان، قرار داده شوند. این اجازه را می دهد تا دانش آموزان فیلم های آموزشی را سر فرصت تماشا کنند؛ بنابراین مجبور نیستید تمام فیلم را در طول تدریس نمایش دهید.

۹-گسترش کارکلاسی

یک منبع ویدئویی خوب انتخاب شده بهتر ازمتنی است که برای برانگیختن یک بحث ساختاری است و استفاده کارآمد تری از زمان کلاس را در پی دارد. ایجاد یک وبلاگ و قرار دادن آن در کنار فیلم های آموزشی در محیط یادگیری مجازی می تواند بحث و گفتگو کلاسی را تداوم داده و باعث می شود که دانش آموزان کم صحبت هم نظر بدهند.

۱۰- برای اجتناب از استرس

به منظور اجتناب از استرس و دو دل بودن از کار یا کار نکردن وسایل، مطمئن شوید که تجهیزات قبل از انجام سخنرانی بررسی شوند.هیچ چیز بدتر از فشار دادن دکمه phay و مواجه شدن با یک صفحه نمایش سفید و سالنی مملو ازچشم های منتظر شروع سخنرانی شما نیست. هم چنین ارزش مطمئن شدن را دارد که چیزی را از قبل آماده داشته باشید (در موارد نادر) که فن آوری با مشکل مواجه شود و شما چیزی برای ارایه کردن نداشته باشید.

منابع فیلم های آموزشی یک روش عالی برای اضافه کردن محرک های بصری به تدریس شماست. همیشه این منابع باید در راستای گسترش تدریس و نه به عنوان یک جایگزین استفاده شوند. وقتی به درستی استفاده شوند می توانند تجربه آموزشی شما را افزایش داده و سطح تعامل و موفقیت دانش آموزان را در طول تدریس بالا ببرد.

سایت بی بی سی اکتیو، بخش BBC video را برای اهداف آموزشی و پرورشی آماده کرده است.

BBC Active Home Page
BBC Active Home Page

منبع:+

منبع تصویر +

سایر مطالب مرتبط :

ترجمه : www.behprice.com ( شرکت هوشمند سازان ایمن پردازش)

درباره نویسنده :

مترجم و نویسنده مطالب آموزشی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *