در مورد کیفیت تصویر پروژکتورهای سینمای خانگی و سه بعدی

سه عامل مهم مؤثر بر کیفیت تصویر شامل : رزولوشن اصلی، منابع (source material) و نسبت کنتراست پروژکتور می گردد.

در حال حاضر، رزولوشن (Wide XGA (800 x 1280 و (HD (1920 x 1080 رایج ترین رزولوشن پروژکتور سینمای خانگی می باشند. تعداد پیکسل های یک  پروژکتور فول اچ دی (HD (1920 x 1080 درحدود دو برابر پیکسل های یک پروژکتور Wide XGA می باشد. پیکسل های  بیشتر به معنای تصاویر شارپ تر و سازگاری بهتر با منابع بسیار با کیفیت می باشد.

رایج ترین رزولوشن های پروژکتورهای سینمای خانگی

resulutions- home video projectors

چیزی که تماشا می کنید، در کیفیت تصویر شما تفاوت زیادی ایجاد می کند.یک سیگنال کم کیفیتی که به پروژکتور ارسال شود، به احتمال زیاد هنگام پخش مانند یک تصویر کیفیت پایین مشاهده می شود. حتی این قضیه بر روی یک صفحه نمایش بزرگتر بیشتر به چشم می خورد.

برای این که بهترین نتیجه را بگیرید،باید سعی کنید که پروژکتور را با رزولوشن اصلی (native resolution) خود تطبیق دهید. Blu-ray پلیر،پلی استیشن ۳ و ایکس باکس ۳۶۰ به طور معمول یک سیگنال ۱۰۸۰p را ارسال می کنند سیگنال های تلویزیون های فول اچ دی  هنوز هم کاملا استاندارد نیستند، هر چند که رزولوشن های ۷۲۰p و ۱۰۸۰iبه نظر رایج ترین موارد هستند.

مقالات مرتبط:

خب، برای خرید پروژکتور این اطلاعات به چه درد می خورد؟ پروژکتورهای فول اچ دی (HD (1920 x 1080 برای ارائه تمام جزئیات دقیقی که در یک سیگنال ۱۰۸۰p وجود دارد ، طراحی شده اند. پروژکتورهای XGA واید،زمانی که سیگنال ۱۰۸۰p را دریافت می کنند، نتایج عالی دارند اما نه به خوبی همتایان HD خود.باید گفت که برای متوجه شدن تفاوت بین این دو، راهی جز پخش تصاویر در ابعاد بسیار بزرگ نیست، به طور مثال تصاویری با قطر ۴ متر یا بیشتر .

فاکتور نهایی که باید در نظر گرفت، نسبت کنتراست (contrast ratio) یک پروژکتور است. نسبت کنتراست به بیانی به تفاوت بین سیاهترین سیاه و سفیدترین سفید در یک تصویر اشاره می کند.

یک پروژکتور با نسبت کنتراست ۱ به ۱۰۰۰۰، لزوما از پروژکتوری که نسبت کنتراست آن ۱ به ۲۰۰۰ است، پنج برابر بهتر نیست. نسبت کنتراست برای این هدف که  چگونه پروژکتور تمام سایه های خاکستری  بین سیاهترین سیاه و سفیدترین سفید را نمایش می دهد به حساب نمی آید. در صورتی که پروژکتور نتواند که آن سایه های خاکستری را نمایش دهد،آنوقت در هنگام پخش بر روی یک صفحه نمایش بزرگ، بخشی از تصویر خراب شده و شطرنجی دیده می شود.

دنبال دیتا پروژکتورهایی که تنظیمات کنترل بیشتری دارند، بگردید. تکنولوژی پردازش چند رنگی مانند حالت BrilliantColor و حالت های sRGB به شما این امکان را می دهند تا طوری که می پسندید صفحه نمایش پروژکتورتان را بهتر کنید. تأثیر این تکنولوژی بر روی رنگ چهره در هنگام پخش فیلم به وضوح مشخص است که می توان به عنوان نمونه از  دیتا پروژکتور ان ای سی NEC-M323X نام برد. 

مقالات مرتبط : تکنولوژی Brilliant Color چیست؟

موضوعات مطرح شده دیگر در راهنمای خرید پروژکتور سینمای خانگی:

ترجمه و تالیف : www.behprice.com ( شرکت هوشمند سازان ایمن پردازش)

منبع:+

سایر مطالب مرتبط :

درباره نویسنده :

مترجم و نویسنده مطالب آموزشی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *