داغ شدن بیش از حد ویدئو پروژکتور چرایی و راه حل آن

آیا پروژکتور شما بیش از حد داغ می کند؟ باید بگوییم که داغ کردن پروژکتور (overheating) یک نگرانی شایع و بغرنج است. چند عامل کلیدی را می توان برای علت گرم شدن بیش از حد پروژکتور شما برشمرد. پروژکتورها دستگاه های الکترونیکی بسیار پیچیده ای هستند که از ۱۰ سال گذشته تاکنون ورود پیدا کرده اند و به نظر می رسد که با حضور شرکت های تولید کننده پروژکتور و کاهش هزینه ها و افزایش ویژگی ها و قابلیت های کاربردی شان، اقبال روزافزونی پیدا کنند.

با این حال یک واقعیت همچنان باقی است – پروژکتورها داغ می کنند. ۹۸٪ از پروژکتورهای موجود در بازار (LCD،DLP و غیره) در حال حاضر از لامپ های سنتی در کنار موتور سبک (light engine) استفاده می کنند. این لامپ ها مقدار زیادی حرارت تولید می نمایند و به راحتی می توانند به درجه حرارت ۲۰۰-۳۰۰ درجه در حین کار برسند. بسیار مهم است که شما یک فضای خالی در اطراف پروژکتور در نظر بگیرید به طوری که شما در مسیرجریان تهویه هوای دستگاه، مانع و یا حتی محدودیتی ایجاد نکنید.در غیر این صورت پروژکتور شما در معرض داغ شدن بیش از حد قرار می گیرد.

داغ شدن پروژکتور

 

پروژکتورها دو نیاز بسیار مهم و حیاتی دارند: جریان برق ثابت و تامین هوا.

برق یکی از آن نیازهای بسیار مهم و حیاتی ویدئو پروژکتور شماست و به راحتی هم تامین می شود ؛ با این حال مطالعات و بررسی های اخیر حاکی از  افزایش خرابی نابهنگام پروژکتور،به سبب منبع تغذیه نامناسب است.رسیدن جریان برق ناپایدار به پروژکتور منجر به کاهش عمر لامپ و گرمای بیش از حد دستگاه می گردد.در اکثر موارد با استفاده از  لوازم های جانبی که باعث تثبیت نوسانات برق می شوند، این موضوع قابل حل می باشد. در نتیجه باید توجه داشت که نوسانات برق  باعث تغییر ولتاژورودی به لامپ و آسیب دیدن لامپ ویدئو پروژکتور می گردند.

ورود هوای تمیز به دستگاه، نیاز ضروری بعدی ویدئو پروژکتور شماست، زیرا وقتی که دستگاه شما برق ندارد، به ورود هوای تمیز نیز احتیاج ندارد.با این وجود، بدون هوای تمیز، پروژکتور شما دستگاه شما به معنای واقعی کلمه می تواند بیش از حد داغ شود و ظرف کمتر از یک یا دو دقیقه خاموش گردد.لامپ پروژکتور در دمای بسیار گرم کار می کند و می بایست برای جلوگیری از داغ شدن خنک نگه داشته شود ، در غیر این صورت دو مسئله برای دستگاه پیش می آید؛ گرم شدن بیش از پروژکتور باعث خاموشی غیر منتظره خواهد گردید و در صورتی که این یک مشکل تداوم داشته باشد موجب ترکیدگی لامپ می گردد.حال چگونه می تواند از این وضعیت و یا احتمال اتفاق افتادن آن در مجموع جلوگیری نمایید؟

اطمینان حاصل کنید که محیط اطراف پروژکتور تمیز و بدون بهم ریختگی وهر گونه انباشت اشیاء باشد.فن های پروژکتور به طور ویژه برای خنک کردن قطعات در دمای در حین کار طراحی شده اند. در صورتی که شما مسیر جریان هوا را محدود یا مسدود کنید ،گاهی اوقات حتی به مقدار کم هم به داغ شدن بیش از اندازه وخاموش شدن ناخواسته دستگاه، اعلان هشدار و یا خرابی زودهنگام لامپ پروژکتور منجر می گردد.

در صورت داشتن هر گونه سوالی در مورد داغ شدن بیش از حد پروژکتور همکاران بخش فنی شرکت ایمن پردازش قادر به پاسخگویی به سؤالات و ارائه  توضیحات بیشتر در مورد دستگاه شما می باشند..

برای افزایش طول عمر لامپ و پروژکتور، فیلتر پروژکتور را تمیز کنید

پروژکتورهای LCD, DLP و L-COS گرمای زیادی در طی کار تولید می کنند. برای جلوگیری از داغی و خرابی پروژکتور، این گرما می بایست به بیرون هدایت شود. خصوصا این موضوع برای عمر لامپ پروژکتور مهم است. هنگامی که پروژکتور بیش از حد گرم می شود، عامل نخست خرابی لامپ پروژکتور محسوب می شود . بنابراین این گرما باید به خوبی خارج شود. توضیحات بیشتر در این مقاله 

چند یادآوری مهم :

  • هنگامی که پروژکتور خاموش می‎شود، فن برای دقایقی به خنک کردن دیتا ادامه می دهد. در این شرایط دوشاخ دستگاه را از برق نکشید و به لامپ چشمک زن دیتا توجه کنید.( البته این موضوع در مورد همه پروژکتورها صدق نمی کند و دستگاه بلافاصله بدون نیاز به خنک کردن دیتا خاموش می شود).
  • برای جلوگیری از صدماتی که از طریق نوسانات برق به دیتا وارد میشود بهتر است از یک محافظ برق استاندارد استفاده نمایید.
  • به دلیل تولید گرمای زیاد ،مراقب دریچه تهویه پروژکتور باشید.

سرویس رایگان ویدئوپروژکتور ها توسط شرکت ایمن پردازش 

سرویس رایگان ویدئو پروژکتور

همانطور که در مطالب بالا هم اشاره شد، ویدئوپروژکتورها به دلیل سیستم خنک کنندگی که دارند، جاذب گرد و غبار و آلودگی های بسیاری هستند که بر روی کارکرد و عمر دستگاه تاثیر منفی می گذارد. سرویس رایگان ویدئوپروژکتور جزو خدماتی است که با افتخار برای شما انجام می دهیم تا دستگاه شما، عمر بیشتر و کیفیت مطلوب تری داشته باشد، حتی اگر از ما خرید نکرده اید. لطفا برای استفاده از این خدمات این به توضیحات این بخش سایت مراجعه فرمایید. (سرویس رایگان ویدئوپروژکتور ها)

 

سایر مطالب مرتبط:

درباره نویسنده :

مترجم و نویسنده مطالب آموزشی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *