لنز شیفت (Lens Shift) چیست؟

لنز شیفت (Lens Shift) چیست؟

جابجایی لنز یا لنز شیفت (Lens Shift) : هنگامی که مشفول راه اندازی پروژکتور هستید،قرار دادن تصویر در مرکز صفحه نمایش خیلی مشکل است. ممکن است تصویر بالا و یا به گوشه ای از صفحه نمایش بیافتد. این که تنها با جابجایی و تنظیم دستگاه، بتوانید تصویر را کاملا در مرکز صفحه نمایش قرار داد،تقریبا غیر ممکن است. در نتیجه،قابیلت جابجایی لنز یا  لنز شیفت در یک پروژکتور یک ویژگی اساسی محسوب می شود. با لنز شیفت عمودی (Vertical Shift) می توان تصویر پخش شده را به طرف بالا یا پایین جابجا کرد. قابلیت شیفتت افقی (horizontal Shift) در یک پروژکتور زمانی به کار می رود که تصویر روی صفحه نمایش به سمت چپ یا راست جابجا شده باشد. اکثر پروژکتورها برای عملکرد جابجایی لنز، دارای کنترل دستی بر روی دستگاه هستند. در برخی از پروژکتور های پیشرفته،این عملکرد می تواند موتوردار باشد و یا از راه دور کنترل شود. ( به طورر مثال ویدئوپروژکتور سونی SONY VPL-HW40ES دارای قابلیت جابجایی لنز افقی و عمودی است).

جابجایی لنز یا لنز شیفت (Lens Shift)

جابجایی لنز یا لنز شیفت (Lens Shift)

نتیجه گیری :

لنز شیفت به دلیل انعطاف پذیری بیشتری که در هنگام نصب دارد، یک ویژگی عالی برای اتاق کنفرانس یا پروژکتورهای سینمای خانگی محسوب می شود. به این دلیل که نصابان پروژکتورهای سینمای خانگی و تجاری زمان کمتری  صرف محاسبات نصب می کنند.

لنز شیفت

لنز شیفت

جهت کسب اطلاعات بیشتر، خواندن مقاله  تفاوت بین لنز شیفت و تصحیح کیستون در ویدئو پروژکتور را پیشنهاد می کنیم (مشاهده مقاله)

منبع:+

ترجمه: www.behprice.com (شرکت هوشمند سازان ایمن پردازش)

سایر مطالب مرتبط: 

درباره نویسنده
...

حبیب الماسیان

تحصیلاتم کارشناسی ارشد مترجمی زبان است و از سال 93 با شرکت ایمن پردازش (behprice.com) در زمینه ی ترجمه ی مطالب آموزشی (ویدئو پروژکتور،بردهای هوشمند و سایر تجهیزات هوشمند سازی) همکاری دارم. فعالیت ترجمه و نویسندگی را از سال 84 با راه اندازی وبلاگ زبان آموزان (zabanamozan1.persianblog.ir) شروع کردم که همچنان آهسته و پیوسته ادامه دارد. سال ها در جهاد دانشگاهی، سما و سایر موسسات تدریس کردم و جدای از داشتن شور و شوق تدریس، علاقه مند به طبیعت، کوهنوردی، شنا و مطالعه ی کتاب های روان شناسی، فلسفه و موسیقی هستم. فعالیت های هنری من در زمینه آواز اصیل ایرانی است و در آموزشگاه های مطرح مشهد به تدریس آواز نیز مشغول هستم.

0نظرات
دیدگاه خود را بنویسید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *