تمیز کردن فیلتر ویدئو پروژکتور

تمیز کردن فیلتر ویدئو پروژکتور

در خصوص تعویض فیلتر پروژکتورها ، باید متذکر شد که بسته به نوع مدل ، روش تعویض نیز فرق می کند . اما اطلاعات کلی در مورد فیلترها در مقاله زیر اشاره می شود.

برای افزایش طول عمر لامپ و پروژکتور ، فیلتر پروژکتور را تمیز کنید

پروژکتورهای LCD, DLP و L-COS گرمای زیادی در طی کار تولید می کنند. برای جلوگیری از گرمای بیش از حد (overheating) و خرابی پروژکتور این گرما می بایست به بیرون هدایت شود. خصوصا این موضوع برای عمر لامپ پروژکتور مهم است. هنگامی که پروژکتور بیش از حد گرم می شود، عامل نخست خرابی لامپ پروژکتور محسوب می شود . بنابراین این گرما باید به خوبی خارج شود.

چرا لازم است که فیلترهای پروژکتور را تمیز کنیم؟

برای از بین بردن گرمای شدید، پروژکتورهای دیجیتال یک یا چند فن دارند تا هوا را به شدت به قطعات پخش کنند. از آنجائی که هوا حاوی گرد و غبار است، می بایست قبل از خنک کردن قطعات از فیلتر عبور کند تا در نتیجه از گسترش گرد و غبار بر روی قطعات در حال کار جلوگیری کند. اگر قرار بود که هوا فیلتر نشود, آنوقت گرد و غبار روی قطعات می نشست و گرما را در خودش نگه می داشت که خصوصا می توانست برای لامپ پروژکتور خیلی مخرب باشد . هم چنین این گرد و غبار می تواند روی پانل ال سی دی و لنز پروژکتور بنشیند و باعث کاهش کیفیت تصاویر و یا تداخل رنگ گردد.
در نتیجه همه پروژکتور ها فیلتری دارند که تمام گرد و غبار از طریق این فیلتر گرفته می شوند. برای حصول اطمینان از کارایی فیلتر ، باید به طور مرتب تمیز شود. از آنجائی که آسیب رسیدن به ویدئو پروژکتور بر اثر تمیز نکردن فیلترهای کثیف مشمول گارانتی نمی شود ؛ رعایت این نکته بسیار مهم است.

هر چند وقت یک بار باید فیلتر های پروژکتور را تمیز کرد ؟

اینکه هر چند یک بار فیلترهای پروژکتور را تمیز کرد، بسته به محیطی کار پروژکتور دارد. بنابراین محیطی که حداقل گرد و غبار را دارد ، نسبت به محیطی که گرد و غبار زیادی دارد ، به دفعات کمتری برای تمیز کردن نیاز دارد.به طور مثال گرد گچ کلاس درس ممکن است باعث بروز مشکل شود.
به طور کلی، دفترچه های راهنمای پروژکتور ، پیشنهاد می کنند که به طور معمول هر ۱۰۰ تا ۳۰۰ ساعت یکبار برای  تمیز کردن فیلترها مناسب است ؛ اما باید دفترچه راهنمای خود را بررسی کنید تا ببینید درمورد فیلتر پروژکتور چه پیشنهاد ی داده است. همچنین بخاطر داشته باشید که هر زمان که شاهد وجود بیش از حد گرد و غبار بر روی فیلتر بودید باید آنها را تعویض یا تمیز کنید.

چطور باید بدانم که فیلترهای پروژکتور نیاز به تمیز شدن دارند؟

چندین علامت هشدار در این مورد وجود دارد که زمان تمیز کردن فیلتر را به شما اعلام میکند. اکثر پروژکتورها دارای چراغ های هشدار دهنده ال ای دی (LED) هستند.) در بعضی از مدل ها بر روی صفحه نمایش پیغام نمایش داده می شود).
در حالت کلی اگر رنگ به شکل هر یک از موارد دیل باشد ، دربردارنده علامتی است
پرتغالی چشمک زن: پروژکتور خیلی گرم شده است.
قرمز چشمک زن : فن یا سنسور درجه مشکل پیدا کرده است.
قرمز ثابت: پروژکتور بخاطر داغ شدن بیش از حد ممکن است خاموش شود .

چطور فیلترها را تمیز کنیم ؟

بعد از برداشتن کاور و درآوردن فیلتری که نیاز به تمیز شدن دارد؛ چندین روش مختلف در خصوص تمیز کردن مناسب فیلتر وجود دارد .
بهترین روشها برای تمیز کردن فیلتر یکی استفاده از جاروبرقی مخصوص کامپیوترهاست که باعث کشیدن گرد غبار از داخل فیلتر می شود و یا استفاده از کمپرسور هوا برای زدودن گرد و غبار است . به طور کل شستشو فیلتر با آب و مایع توصیه نمی شود ، زیرا وجود مواد شیمیایی موجب آسیب زدن به پوشش فیلتر می شود. در صورتیکه فیلترها به شدت کثیف شده باشند ، بعضا می توانید ، فیلترهای نو خریداری کنید.

تمیز کردن جا فیلتری

maxresdefault

قبل از جا اندازی دوباره فیلترها ، مطمئن شوید که همه گرد و غبار و کثیفی جا فیلتری ( یا محل قرار گرفتن فیلتر ) را تمیز کنید. با استفاده از همان جاروبرقی یا کمپرسور هوا این کار را انجام دهید. اگر هیچ کدام از اینها را در اختیار ندارید ، می توانید از یک دستمال خشک و بدون پرز برای زدودن گرد و غبار استفاده کنید . در صورتیکه جا فیلتری بسیار کثیف بود ؛ ممکن است که مایل به استفاده مختصری از مواد شوینده باشید اما نباید از مواد شیمیایی قوی یا حلالهایی مانند الکل و تینر استفاده کنید . فراموش نکنید که در طول فرایند تعویض فیلتر، روی پروژکتور و محل باز شده را با پارچه ای بپوشانید.

ترجمه و تالیف: www.behprice.com ( شرکت هوشمند سازان ایمن پردازش)

مطالب مرتبط:

درباره نویسنده :

مترجم و نویسنده مطالب آموزشی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *