داشتن انگیزه و تمرکز در کار و زندگی

داشتن انگیزه و تمرکز در کار و زندگی

مطالعات گسترده نشان می‌دهد که داشتن انگیزه و قدرت تمرکز، زمینه‌ساز موفقیت ما در هر کاری می‌گردد و برعکس آن عدم توجه به این دو عامل، باعث سردرگمی و هدر رفتن انرژی، وقت و سرمایه ما می‎شود. هم‎چنین گفته می‌شود که تمرکز فکر (Concentration) یک توانایی ذهنی و روحی و یکی از لوازم قطعی و ضروری به خصوص دانش افزایی، رشد و کمال علمی است ؛

در واقع با تمرکز است که می‌توانیم نیروهای فکری و جسمی خود را در یک کانون جمع کنیم. خوشبختانه تمرکز فکر، مانند سایر مهارت‌ها جنبه اکتسابی دارد و در هر امر اکتسابی، تمرین و تکرار و استمرار بخشیدن به آن، شرط اساسی دست‌یابی به هدف است. نگارنده معتقد است که مطالعه آثار و افکار دیگران نیز نقس بسزایی در رشد فکری ما دارد و در این خصوص مایل است که به ذکر چند نمونه از دیدگاه این بزرگان و اندیشمندان در این خصوص اکتفا نماید

هر چیز که در جستن آنی آنی

هر چیز که در جستن آنی آنی

تا در طلب گوهر کانی کانی******  تا در هوس لقمهٔ نانی نانی

                این نکتهٔ رمز اگر بدانی دانی ******  هر چیزی که در جستن آنی آنی (مولوی)

  • «تمرکز داشتن، شاه کلید رسیدن به تمام نتیجه‌ها است. برای رسیدن به نتایج لازم است که تلاشهایتان را بر روی کوچکترین فعالیت‌ها متمرکز کنید؛ در نتیجه می‌توانید بزرگترین کارهای ثمربخش را انجام دهید». (گری ریان)
  • «اکثر مردم هیچگاه احساس امنیت نمی‌کنند؛ بخاطر اینکه یا همیشه نگران از دست دادن شغل یا پولی که تا کنون کسب کرده‌‌اند هستند و یا نگران از دست دادن همسر، سلامتی و یا سایر چیزها. تنها کسب احساس امنیت در زندگی دانستن این نکته است که هر  روز، چنان توانائی‌های خودتان را در زمینه‌های مختلف بالا ببرید تا میزان شخصیت و ارزش شما برای محل کار، دوستان و خانواده تان روز به روز بیشتر گردد». ( آنتنی رابینز)
  • «فقط زمانی که هوش و حواس شما کاملا معطوف در لحظه باشد، می‌توانید همه موهبتها، درس‌ها و شادی های آن لحظه را دریافت کنید». (باربارا دی انجلیس)
  • «هنگامی که شما ایده های تان را یادداشت می‌نمایید، به طور خودکار توجه کامل خود را بر روی آنها متمرکز می‌کنید. کمتر کسی از بین ما پیدا می‌شود که در باره یک فکر بنویسد و همزمان هم به چیز دیگری فکر کند. بنابراین یک مداد و کاغذ، می‌توانند ابزار تمرکز عالی را برای شما ایجاد کنند». (مایکل لوبوف)
  • با یک تیر نمی‌توان دو نشان زد. (ضرب المثل ترکی)
  • برای کسی که آرامش ندارد‌، تمرکزی هم وجود ندارد ( گیتا )
  • زمان، منبع کمیابی است و مادامی که مدیریت نشود، هیچ چیز دیگری قابل کنترل نیست. پیتر دراکر

منبع:+

ترجمه و تالیف : www.behprice.com ( شرکت هوشمند سازان ایمن پردازش)

سایر مطالب مفید :

درباره نویسنده
...

حبیب الماسیان

مترجم و نویسنده مطالب آموزشی

مطالب مرتبط
لطفاً افزونه Chat It را نصب و فعال کنید!
0نظرات
دیدگاه خود را بنویسید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *