تفاوت های اسپلیتر و سوییچ HDMI

برخی ممکن است سوال داشته باشند که «چرا باید به یک اسپلیتر یا سوییچ اچ دی ام آی نیاز داشته باشم؟»در پاسخ به این سوال می توان گفت که،به طور معمول افرادی نیاز به سوییچ یا اسپلیتر دارند که با تجهیزات صوتی و تصویری حرفه ای پرتعدادی سرو کار دارند. البته این بدان معنی نیست که کاربرهای معمولی هیچ وقت به این دستگاه ها نیازی پیدا نمی کنند.یکی از دلایلی که هر کسی ممکن است به یکی از این سوییچ ها یا اسپیلاتورها نیاز  پیدا کند، این است که فرض نمایید، تلویزیون شما فقط یک ورودی HDMI دارد اما شما می بایست ۲ دستگاه دارای HDMI را به تلویزیون وصل کنید و نمی خواهید که هر زمان کابل ها را قطع و وصل کنید، ضمن این که این قطع و وصل کردن همیشگی باعث آسیب رسیدن به اتصالات نیز می شود.

مقدمه 

قبل از این که یک HDMI Splitter ( یا اسپلیتر اچ دی ام آی ) بخرید،شاید برایتان جالب باشد که شناختی از این آداپتور داشته باشید و حتی تفاوت های آن را با سوییچ  اچ دی ام آی بدانید. حتی در ادامه مطلب اشاره ای هم به سوییچ دو طرفه اچ دی ام آی یا bidirectional HDMI switch خواهیم داشت که می تواند به عنوان یک اسپلیتر HDMI و نیز یک سوییچ HDMI استفاده شود.و نیز اشاره ای به HDMI matrix می شود که به نوعی ترکیبی از HDMI Splitter و HDMI switch است و سیگنال های ورودی مختلف را به سیگنال های خروجی مختلف تغییر مسیر می دهد.

 

اسپلیتر اچ دی ام آی/ HDMI Splitter

hdmi-splitter
hdmi-splitter

اسپیلاتور یا اسپلیتر اچ دی ام آی ،آداپتور کوچکی است با یک ورودی HDMI و چندین خروجیHDMI. اسپلیتر اچ دی ام که تا ۱۶ خروجی اچ دی ام آی دارد نیز در بازار موجود است. با این حال، اسپلیتر اچ دی ام آی معمولا، با دو یا چهار خروجی استفاده می شود. درگاه ورودی معمولا دارای علامت “HDMI in”  است و درگاه خروجی دارای علامت “HDMI out” است.

اسپلیتر اچ دی ام آی، برای تقسیم یک سیگنال HDMI به چند صفحه نمایش، مورد استفاده قرار می گیرد. به عنوان مثال، اگر شما تنها یک کامپیوتر با یک خروجی HDMI داشته باشید و بخواهید که تصویر  را به یک مانیتور و یک تلویزیون به طور همزمان انتقال دهید، بنابراین کابل خروجی HDMI از کامپیوتر به پورت ورودی اسپلیتر اچ دی ام آی وصل شده و کابل HDMI از پورت خروجی اسپلیتر به مانیتور و تلویزیون متصل می گردد. تصویر کامپیوتر حتی اگر کامپیوتر تنها دارای یک خروجی HDMI  باشد، بر روی مانیتور و تلویزیون قابل مشاهده است. تمام این موارد از طریق یک اسپلیتر با کیفیت HDMI و بدون افت کیفیت می تواند انجام شود، از آن جایی که سیگنال HDMI دیجیتال است، می تواند تا مادامی که مورد نیاز است کپی گردد.

اسپلیتر HDMI با یک ورودی و چهار خروجی «۱ به ۴»نامیده می شود. ،از آن جایی که این اسپلیتر تنها یک پورت ورودی دارد، گاهی اوقات حتی ۴port HDMI Splitter نیز نامیده می شود.

سوییچ اچ دی ام آی / HDMI Switch 

hdmi_switch-1
hdmi_switch-1

یک سوییچ اچ دی ام آی، دقیقا در نقطه مقابل اسپلیتر اچ دی ام آی قرار می گیرد. سوییچ HDMI در واقع  فقط یک آداپتور با یک خروجی HDMI است که از چند ورودی HDMI برخوردار است.به طور معمول سوییچ HDMI با دو تا پنج ورودی HDMI مورد استفاده قرار می گیرند.

با یک سوییچ HDMI امکان جبران کمبود پورت های HDMI وجود دارد .سوئیچ HDMI به شما اجازه می دهد چند کانکتور HDMI بتوانند به پورت های ورودی مختلف متصل شوند و پس از آن، یکی از این پورت ها که در نهایت از خروجی HDMI منتقل می گردد، انتخاب شوند. برای مثال اگر تلویزیونی واقع در اتاق نشیمن باشد، تنها یک ورودی HDMI دارد، اما پلی استیشن، ایکس باکس و پخش دی وی دی  نیز در خانه وجود دارند، در نتیجه هر کابل HDMI دستگاه می بایست دوباره به تلویزیون جهت استفاده متصل گردد. اگر یک سوییچ دم دست باشد،آنوقت این امکان وجود دارد که هر یک از سه دستگاه،به یکی از ورودی های HDMI متصل شوند و  خروجی HDMI از سوییچ HDMI به تلویزیون متصل گردد و از این پس، همیشه پورت مناسب را با توجه به انتخاب دستگاه مورد نظر، بدون قطع و وصل می توانید انتخاب نمایید.

هم چنین به همراه سوییچ HDMI یک ریموت کنترل نیز ارایه می گردد و یا به محض روشن شدن دستگاه وصل شده، سوییچ به صورت خودکار (automatically switch ) عمل می نماید.

علامت گذاری سوییچ HDMI دقیقا در نقطه مقابل اسپلیتر HDMI است.یک سوییچ با پنج ورودی و یک خروجی  «۵ به ۱»  و یا بیان ساده سوییچ  اچ دی ام آی ۵ پورت نامیده می شود، طوری که همیشه ۵ پورت اشاره به پورت های ورودی دارد.

سوییچ دو طرفه HDMI/ Bidirectional HDMI Switch

HDMI Bi- Directional Switch
HDMI Bi- Directional Switch

یک سوییچ دو طرفه HDMI، در واقع یک اسپلیتر HDMI و یک سوییچ HDMI در یک سوییچ محسوب می شود. این سوییچ دو طرفه هم می تواند به صورت یک سوییچ HDMI با چند ورودی و یک خروجی استفاده گردد و هم به عنوان یک اسپلیترHDMI با یک ورودی و چند خروجی استفاده گردد.

ماتریکس اچ دی ام آی / HDMI Matrix

در نگاه اول یک ماتریکس اچ دی ام آی ، به خاطر داشتن چندین ورودی HDMI و چندین خروجی HDMI می تواند پیچیده به نظر برسد. به طور مثال ،یک ماتریکس ۴ در ۲ اچ دی ام آی دارای چهار پورت ورودی و دو پورت خروجی است. بنابراین ماتریکس می تواند به عنوان یک سوییچ با دو خروجی استفاده شود و یا به عنوان یک اسپلیتر با چندین ورودی و لازم نیست که به طور مداوم کابل HDMI بین مانیتورها قطع و وصل گردند. اغلب، یک ریموت کنترل در زمان تحویل ماتریکس ارایه می شود و سوییچ کردن را ساده می سازد.

HDMI Matrix
HDMI Matrix

منبع:+

ترجمه : www.behprice.com ( شرکت هوشمند سازان ایمن پردازش)

سایر مطالب مرتبط:

 

درباره نویسنده :

مترجم و نویسنده مطالب آموزشی

یک دیدگاه برای " تفاوت های اسپلیتر و سوییچ HDMI " ثبت شده است

  1. با سلام و خسته نباشید و ممنون از مقاله خوبتون.یک سال داشتم.من یک مانیتور دارم که کنسولم رو با تبدیل hdmi to vga به مانیوتر وصل می کنم ولی وقتی کارت کپچر رو اضافه میکنم کار نمیکنه.میخواستم بدونم اگه یه دونه از این hdmi switch ها بگیرم،میتونم کارت کپچر رو هم بهش وصل کنم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *