تفاوت فن آوری های ۳D Ready و Full HD 3D در تلویزیون های سه بعدی

تلویزیون سه‌بعدی (به انگلیسی: ۳D television)، تلویزیونی است که تصاویر یا فیلم‌ها را با استفاده از فناوری‌های سه‌بعدی و عینک‌های مخصوص به صورت برجسته نشان می‌دهد.

در سال های اخیر ، با معرفی تلویزیون های سه بعدی (۳DTVs)، صحبت از دو اصطلاح جدید ۳D Ready و Full HD 3D نیز به میان آمد. در ادامه مطلب به توضیح دو اصطلاح جدید و انتظاری که شما در هنگام خرید یک تلویزیون سه بعدی می توانید داشته باشید،می پردازیم.

۳D Ready و Full HD 3D

دو اصطلاح جدید مرتبط با تلویزیون های سه بعدی ممکن است یادآور اصطلاحات “HD Ready” و “HD ready 1080p” که چند سال پیش استفاده می شدند، باشد. اما در واقع اصطلاحات جدید ۳D متفاوت اند و دلیلش را در اینجا توضیح می دهیم.

3dready

 

۳D Ready در واقع  می گوید که تلویزیون شما «آماده برای پخش سه بعدی» (ready for 3D) است. در اینجا، این اصطلاح به معنی «آماده» برای تجهیزات سه بعدی اکسترنال است که شما مجبور به خرید آن ها به طور جداگانه هستید. برای لذت بردن از فیلم ها و بازی های سه بعدی، مجبور به خرید عینک های سه بعدی و یک فرستنده سه بعدی یا ۳D transmitter به طور جداگانه ( که باید به تلویزیون متصل می شود) می باشید.

Sony-Bravia-KDL-52HX903_3d_transmitter_glasses

Full HD 3D به این معنی است که ترانسمیتر یا فرستنده سه بعدی در پشت تلویزیون تعبیه شده است. به این ترتیب، شما دیگر نیازی به یک ترانسمیتر سه بعدی جداگانه و قرار دادن آن در میز تلویزیون ندارید. با این حال، تلویزیون های Full HD 3D  لزوما به این معنی نیست که دارای عینک های سه بعدی هم باشند.البته این طور هم می تواند باشد اما تضمینی در این مورد نیست (و شاید لازم باشد در صورت خرید این تلویزیون ها ،عینک های سه بعدی را هم جداگانه خریداری کنید).

بنابراین،در واقع تفاوت در تجهیزات سه بعدی و در عین حال بودن یا نبودن آن در یک تلویزیون است. مهم است که توجه داشته باشید که کیفیت تصاویر واقعی سه بعدی در عمل یکسان است.

fullhd3d

فرمت های سه بعدی مختلف

یک تلویزیون فلت (flat panel TV) برای پشتیبانی از پخش سه بعدی، نیاز به پشتیبانی از رفرش های ۲۰۰/۲۴۰ هرتزی دارد. (البته مشابه تکنولوژی های فریم اینترپولیشن ۲۰۰/۲۴۰ هرتزی نمی باشد) و یک ورودی HDMI 1.4 نیز داشته باشد. به عبارت دیگر شما نمی توانید مطمئن باشید که از همه فرمت های ۳ بعدی پشتیبانی خواهد گردید، اما پخش بلو-ری سه بعدی همیشه امکان پذیر می باشد.

نکته: هدف از frame interpolation کاهش لرزش حرکت تصاویر و ارائه فیلم ها و تصاویر واقعی تر و شفاف تر می باشد.

تجربه ای جدید با پروژکتورهای سه بعدی سینمای خانگی 

سینمای خانگی در منزل

لازم به اشاره است که امروزه پروژکتورها می توانند تصاویر سه بعدی را به اتاق نشیمن تان بیاورند. نسل جدید پروژکتورهای سه بعدی و سینمای خانگی لذت تماشای انواع فیلم ها، بازیهای ویدیویی ، رویداد های ورزشی و عکسهای خانوادگی را دوچندان می کنند. و این جذابیت ها از طرفی و هزینه بسیار کمتر این دستگاه در مقایسه با تلویزیون های ۶۰ اینچی باعث محبوبیت آن شده است. در صورت تمایل به مطالعه در این مورد، می توانید به لینک های ارجاع داده شده در پایان این مقاله مراجعه فرمایید:

منبع:flatpanelshd

ترجمه و تالیف : www.behprice.com ( شرکت هوشمند سازان ایمن پردازش)

درباره نویسنده :

مترجم و نویسنده مطالب آموزشی

Fatal error:
The encoded file /home/vista/domains/behprice.com/public_html/wp-content/themes/kanishop-theme/inc/single-product/related-products-to-post.php requires a license file kanishop-related-products-license.ks. in Unknown on line 0