تفاوت بین لنز شیفت و تصحیح کیستون در ویدئو پروژکتور

تنظیم کردن تصویر بر روی صفحه (پرده) نمایش: راه اندازی ویدئو پروژکتور و صفحه نمایش به ظاهر کار ساده ای به نظر می رسد. گویا فقط لازم است پرده نمایش را وصل کنید و پروژکتور خود را بر روی میز قرار داده یا بر روی سقف سوار کنید، آنوقت همه چیز مهیا است. اما بعد از اینکه شما همه تنظیمات را انجام داده و پروژکتور خود را روشن کردید ممکن است متوجه شوید که تصویر به درستی بر روی صفحه نمایش نمایش داده نمی شود (تصویر در مرکز صفحه نیست تصویر بیش از حد بلند، و یا خیلی کوتاه است)، و یا شکل تصویر از همه طرف کج به نظر می رسد.

فوکوس، زوم و لنز شیفت

البته، ممکن است پروژکتور از ابزار و امکاناتی مانند فوکوس و زوم (درست مانند فوکوس و کنترل زوم که در بسیاری از دوربین ها دیده می شود) برخوردار باشد و شما می توانید جهت تنظیم درست تصویر از نظر وضوح و اندازه مورد نظر کمک بگیرید.اما اگر زاویه لنز پروژکتور با صفحه نمایش به درستی تنظیم نشود؛ ممکن است تصویر از کادر صفحه نمایش شما بیرون بزند، و یا ممکن است شما قادر به دریافت درست تصویرمستطیل شکل نباشید.

برای تصحیح تصویر، شما می توانید از پایه (Feet) تنظیم پروژکتور استفاده کنید یا زاویه نصب سقفی را جابجا کنید. اما این ها تنها ابزارهای موجود که ممکن است نیاز داشته باشید، نیستند.در این جاست که دسترسی به لنز شیفت و تصحیح کیستون (زاویه ی نمایش) به کمک شما می آید.

لنز شیفت  (Lens Shift)

لنز شیفت

لنز شیفت ویژگی هست که به شما اجازه می دهد تا به طور فیزیکی (دستی) لنز پروژکتور را به صورت عمودی، افقی و یا مورب، بدون این که نیاز به جابجایی دستگاه  باشد، تنظیم نمایید.

برخی پروژکتورها ممکن است یک، دو، یا هر سه گزینه را داشته باشند، اما لنز شیفت عمودی (vertical lens shift) رایج ترین آن ها می باشد.

بسته به نوع پروژکتور، این ویژگی ممکن است با استفاده از یک گردونه یا دسته در انجام شود؛ اما در پروژکتورهای گران تر، ممکن است لنز شیفت از طریق ریموت کنترل نیز قابل دسترس باشد.این ویژگی واقعا به کار می آید به طوری که شما می توانید حتی تصویر پخش شده را بدون تغییر زاویه بین پروژکتور و صفحه نمایش به سمت بالا، پایین، و یا جابجایی مجدد نمایید.

لنز شیفت
لنز شیفت

بنابراین، اگر مشکل شما صرفا این است که تصویر پخش شده بیش از حد به یک طرف یا سمت بالا یا پایین صفحه می رود و یا به نحوی دیگر تصور شما فوکوس، زوم و نسبتا صحیح می باشد،در نتیجه این لنز شیفت (Lens Shift) است که برای متناسب کردن تصویر  در داخل کادر صفحه نمایش، باعث کاهش نیاز به جابجایی دستگاه به صورت افقی یا عمودی می گردد.

اصلاح زاویه یا Keystone Correction

keystone

اصلاح زاویه (که نیز اشاره به اصلاح کیستون دیجیتال دارد) ابزاری است که در تعدادی از ویدئو پروژکتورهایی که می توانند در دریافت تصویر مناسب کمک نمایند، دیده می شوند، اما اصلاح زاویه (Keystone Correction) با لنز شیفت (Lens Shift  ) تفاوت دارد.

درشرایطی که لنز شیفت به درستی کار می کند، اگر لنز پروژکتور عمود بر صفحه نمایش باشد، در صورتی که تصحیح لنز نسبت به زاویه صفحه نمایش امکان پذیر نباشد، اصلاح زاویه (Keystone Correction) ممکن است ضروری گردد،به نحوی که تصویر از همه طرف شبیه به یک مستطیل برابر(تراز) گردد. به بیان دیگر، تصویر صفحه شما ممکن است از بالا (Top) نسبت به پایین (Bottom) پهن تر یا باریک تر شده باشد و یا ممکن است پهن تر یا باریک تر از سمتی به سمت دیگر باشد.

آن چه که اصلاح زاویه (Keystone Correction) انجام می دهد این است که تصویر را به صورت عمودی و / یا افقی دستکاری می کند، به طوری که شما می توانید آن را تا حدی نزدیک کنید که شبیه به یک مستطیل تراز درآید. بنابراین، بر خلاف لنز شیفت، این  کار به صورت فیزیکی (دستی) با چرخاندن لنز به سمت بالا و پایین و یا به جلو و عقب انجام نمی شود، در عوض اصلاح زاویه قبل از این که تصویر از طریق لنز عبور کند به صورت دیجیتالی انجام می شود و توسط دکمه های عملکردهای منو که بر روی دستگاه قرار دارد، یا از طریق دکمه کنترل اختصاص داده شده بر روی پروژکتور یا ریموت کنترل در دسترس قرار دارد.

همچنین باید اشاره کرد که حتی اگر تکنولوژی اصلاح کیستون دیجیتال (Digital Keystone Correction technology) اجازه دستکاری تصویربه صورت عمودی و افقی را بدهد، اما این طور نیست که همه پروژکتور از این ویژگی که هر دو گزینه را ارایه می دهند، برخوردار باشند.

علاوه بر این، به دلیل این که اصلاح زاویه یک فرآیند دیجیتالی است از فشرده سازی و اسکلینگ برای دستکاری شکل تصاویر استفاده می کنند که می تواند موجب کاهش وضوح تصویر، و مشاهده تصاویر مصنوعی گردد و اغلب نتایج کار هم مطلوب نیست. این یعنی این که شما هنوز ممکن است اعوجاج تصویر را در امتداد لبه های تصویر مشاهده نمایید.

چند نکته مفید دیگر

هر چند که لنز شیفت و اصلاح زاویه دیجیتال (Digital Keystone Correction) هر دو ابزار مفیدی در راه اندازی یک ویدئو پروژکتور محسوب می شوند، اما نکته کلیدی این است که در صورت امکان از هیچکدام از این دو (لنز شیفت و تصحیح کیستون) استفاده ننمایید.

هنگامی که برای تنظیم ویدئو پروژکتو برنامه ریزی می کنید، توجه داشته باشید که در ارتباط با پروژکتور صفحه (پرده) نمایش را در چه جایی قرار می دهید و اگر ضرورتی ندارد از قرار دادن پروژکتور خارج از مرکز یا زاویه صفحه نمایش اجتناب کنید.

با این حال، اگر متوجه شدید که دارید از ویدئو پروژکتور در موقعیتی که پروژکتور و صفحه نمایش ایده آل و مطلوب نیستند، استفاده می کنید، خصوصا در محیط کلاس درس و جلسات کاری که این موضوع بیشتر دیده می شود، لازم است در هنگام خرید دقت کنید که آیا پروژکتور مورد نظر شما از قابلیت لنز شیفت و یا اصلاح زاویه(Keystone Correction) برخوردار می باشند یا خیر. با این حال، مهم است که توجه داشته باشید که همه ویدئو پروژکتورها این دو ابزار را در اختیار ندارند یا ممکن است فقط از یکی از آن ها را در اختیار داشته باشند.

در صورت تمایل توصیه می شود تا راهنمای خرید پرده نمایش را نیز مطالعه کنید.

منبع: www.lifewire.com

ترجمه و تالیف : www.behprice.com ( شرکت هوشمند سازان ایمن پردازش)

سایر مطالب مرتبط: 

 

درباره نویسنده :

مترجم و نویسنده مطالب آموزشی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *