تجربه سینمای خانگی با ویدئو پروژکتور

تجربه سینمای خانگی با ویدئو پروژکتور

تجربه سینمای خانگی با ویدئو پروژکتور

ویدیو پروژکتور دستگاه کوچکی است که تقریبا به اندازه یک پخش کننده DVD است. بنابراین دستگاه جمع‌ وجوری است و تصاویر را در ابعاد بزرگ نمایش می دهد و رویای داشتن سینمای خانگی را محقق می کنند. اما آیا می‌توانیم آنها را جایگزین تلویزیون کنیم و سوال دیگر اینکه آیا در آینده ای نه چندان دور ویدیو پروژکتورها جایگزین تلویزیون در خانه‎ی ایرانی‎ها می‎شود؟ یا خیر؟
حقیقت امر این است که امروزه پروژکتورها می توانند تصاویر سه بعدی را به اتاق نشیمن تان بیاورند. نسل جدید پروژکتورهای سه بعدی و سینمای خانگی لذت تماشای انواع فیلم ها، بازیهای ویدیویی، رویداد های ورزشی و عکسهای خانوادگی را دو چندان می کنند. و این جذابیت ها از طرفی و هزینه بسیار کمتر این دستگاه در مقایسه با تلویزیون های ۶۰ اینچی باعث محبوبیت آن شده است. اما این دستگاهها محدودیتها و معایبی هم دارند که در اینجا به اهم آنها اشاره ای خواهیم داشت.


اما یکی از اولین سوالاتی که باید از خودتان بپرسید، کاربری ویدیو پروژکتور است. تعداد ساعتی که قصد استفاده از ویدیو پروژکتور را دارید بسیار مهم است و نباید انتظار داشت که ساعتهای متمادی بتوانید از این دستگاه استفاده کنید. بنابر این محدودیت استفاده از دستگاه هنوز وجود دارد.

نور اتاق :

نور اتاق

مناسب بودن نور اتاق یکی از عوامل مهم و تاثیرگذار در هنگام تماشای فیلم است . بنابرابن تا جایی که ممکن است اتاق باید تاریک باشد. ( البته در فضای آزاد نیز امکان استفاده نیز وجود دارد که بسته به مدل و فن آوری و مقدار لومن یا روشنایی دستگاه شما دارد). بنابراین نوع و تعداد پنجره ها و پرده ها از عوامل مهم به شمار می روند به طوری که هر چه روشنایی اتاق کمتر باشد، کیفیت تصویر بهتری را مشاهده می کنید.

تجهیزات مورد نیاز:

Laptop with computer projector on table

living-room-motorized-screen
به طور معمول داشتن یک کامپیوتر و یا لپ تاپ، پرده نمایش و بلندگو از لوازم مورد نیاز است. البته به طور مثال ممکن است که بدون داشتن نیاز به پرده از دیوار بجای پرده استفاده کنید.

صدا:

اکثر پروژکتورها معمولا پخش صدای مناسبی ندارند. بنابراین بسته به نیازتان باید نسبت به تهیه بلندگوی مناسب اقدام کنید.

اسپیکر

عمر محدود لامپ :

همه دستگاه های نمایش تصویر در گذر زمان دچار خرابی میشوند اما عمر لامپ پروژکتور ها به علت دمای بالای حین کار محدود است. بنابراین به طور مثال خود کارخانه سازنده میزان عمر لامپ را ۳۰۰۰ ساعت اعلام می کند. شایان ذکر است که نسل جدید پروژکتورها ،ساختاری بدون لامپ جیوه‎ای دارند و از تکنولوژی ترکیبی LED و لیزر برای پردازش تصویر استفاده می‌کنند. گفته می شود که این تکنولوژی عمر مفید دستگاه را از ۴ هزار ساعت به ۲۰ هزار ساعت افزایش می‌دهد.

لامپ ویدئو پروژکتور

با این وجود، قیمت مناسب، تصویر بزرگ، اشغال فضای کم، نصب آسان و روشن و خاموش شدن سریع ( کمتر از پنج ثانیه ) اکثر ویدیو پروژکتورها جزء مزایایی است که باعث اقبال بیش از پیش این دستگاه ها می شود . بنابراین بهتر است که با درنظر گرفتن کلیه این عوامل نسبت به خرید و استفاده از این نوع دستگاه ها اقدام کرد .

سایر مطالب مفید :

ترجمه و تالیف: www.behprice.com ( شرکت هوشمند سازان ایمن پردازش)

درباره نویسنده
...

حبیب الماسیان

مترجم و نویسنده مطالب آموزشی

مطالب مرتبط
لطفاً افزونه Chat It را نصب و فعال کنید!
0نظرات
دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *