برد هوشمند یا وایت برد تعاملی چیست ؟

برد هوشمند یا وایت برد تعاملی چیست ؟

با پیشرفت تکنولوژی در عرصه‎های مختلف آموزشی، اداری، صنعتی و … خیلی ازکارها به راحتی امکان‎پذیر شده است. یکی ازبهترین روش‎های جدید آموزشی استفاده از وایت‎برد تعاملی یا تخته هوشمند است که مسلما کمک بزرگی در زمینه آموزش به معلمان و دانش آموزان عزیز می‎باشد . برد‎های هوشمند امکان نمایش مطالب بصورت کاملا” پویا را ارائه می‎دهند.

تخته/برد هوشمند یا وایت برد تعاملی چیست و چگونه کار می‎کند ؟

وایت برد تعاملی یا (Interactive White board (iwb  صفحه کامپیوتر را که توسط پروژکتور بر روی پرده ، نمایش داده شده است را لمسی می‎کند و می‎توان تنها با لمس کردن (به وسیله انگشت یا قلم مخصوص) روی تصویر کار کرد . می‎توانید بدون استفاده از کیبورد و ماوس به مدیریت اطلاعات و نرم‎افزار‎های مختلف سیستم بپردازید ، عکس و ویدئو نمایش دهید ، روی محتوا های مختلف یادداشت بنویسید یا قسمت‎های مختلف یک متن را هایلایت کنید. یک برد هوشمند در واقع یک صفحه کامپیوتری بزرگ است که به لمس حساسیت دارد.

این فرآیند را در واقع ۳ دستگاه انجام می دهند:

۱)کامپیوتری که خروجی تصویرش به پروژکتور متصل است
۲)پروژکتوری که تصویر کامپیوتر را روی برد هوشمند پخش می کند
۳)برد هوشمندی که با پورت USB به کامپیوتر متصل است

بردها معمولا به دیوار متصل می‎شوند یا پایه دارند.

کاربرد برد هوشمند

اولین برد هوشمند در سال ۱۹۹۱ تولید شده است. در ابتدا برای استفاده در تجارت و نمایش ایده‎ها و ضبط جلسات ایجاد شدند، اما با توجه به امکانات و کاربردهای گوناگونی که داشتند و چون دستگاه‎های بسیار منعطفی بودند، کاربردهای فراوانی پیدا کردند. امروزه استفاده از وایت برد هوشمند که برد الکترونیکی یا اسمارت‎برد نیز نامیده می‎شوند، در بسیاری از مراکز آموزشی در همه سطوح آموزشی از مهدهای کودک تا دانشگاه‎ها و نیز در سالنهای کنفرانس رایج گردیده است. با توجه به فعالیت چشم‎گیر سازمان آموزش و پرورش ، مدارس زیادی به این تخته سیاه‎های مدرن مجهز شده‎اند . استفاده از نرم‎افزارها و محتواهای آموزشی مخصوص بردهای هوشمند ، کاربرد آنها را افزایش داده و کمک شایانی به موفقیت بردهای هوشمند نیز کرده است .
برد های هوشمند، امکانات آموزشی بسیار متنوعی را ایجاد می‎کنند. استفاده از برد هوشمند، محیط کلاسها را تعاملی و مهیج می‎کند، عملکرد دانش‎آموزان را بهبود می‎دهد، همکاری و تعامل دانش‎آموزان را بالا می برد، فرآیند یادگیری دانش آموزان را بسیار سریع تر می کند و شور و شوق فراوانی به کلاس می آورد . اگرچه در محیط های زیادی از همه پتانسیل آنها استفاده نمی‎شود و در موارد فراوانی بجای تخته سیاه‎های مجلل از آنها استفاده میشود.
علاوه بر محیط های آموزشی، نمونه‎های بسیار کوچکی از کاربردهای متنوع این بردها را می توان در جلسات کاری، کارهای تیمی، مربی‎گری حرفه‎ای ورزش و… هم نام برد .

برد هوشمند شرکت هوشمند سازان ایمن پردازش

برد هوشمند برای تحصیلات عالی

یک برد هوشمند ابزاری آموزشی است که به تصاویر کامپیوتری امکان نمایش بر روی برد را با استفاده از یک پروژکتور دیجیتال می‎دهد. از این رو آموزگار می‎تواند با استفاده از انگشتش به عنوان موس، عناصر موجود بر روی برد را مستقیما دستکاری کند. آیتم‎ها می‎توانند درگ، کلیک و کپی شوند و مدرس می‎تواند با دست یادداشت کند؛ یادداشتی که می‎تواند به متن تبدیل شده و ذخیره شود.

این دستگاهها ابزاری قدرتمند در کلاس درس هستند که تعامل و همکاری را به سخنرانی و آموزشهای گروهی اضافه می‎کنند؛ آنهایی که امکان یکپارچه‎سازی محتوای رسانه را در آن به ‎وجود می‎آورند. آنها با ابتکار در عمل محدوده وسیعی از فرصت‎های یادگیری را بوجود می‎آورند. اگرچه در خیلی از محیط‎ها از آنها تا نهایت پتانسیل‎شان استفاده نمی‎شود و در خیلی از موارد آنها به عنوان تخته سیاه‎های روشن عمل می‎کنند.

هم اکنون این نوع وایت برد در مدرسه‎های انگلستان رایج است اما دانشگاهها به راحتی این فناوری را قبول نمی‎کنند. اصولا آنها برای استفاده در تجارت جهت نشان دادن مفاهیم و گزارشات ملاقات‎ها گسترش یافته‎اند. اگرچه آنها یک ابزار کاملا انعطاف‎پذیری‎اند که می‎تواند توسط هر دو کودکان دبستانی و فارغ التحصیلان دانشگاهی مورد استفاده قرار گیرد.

یک برد هوشمند می‎تواند مقرون به صرفه باشد. این فناوری این که چگونه یک رایانه می‎تواند برای یک کلاس درس انگیزه یادگیری به وجود آورد را، نشان می‎دهد. استفاده از این دستگاه از نظر اقتصادی از تجهیز کردن یک اتاق IT یا فراهم کردن یک لپ‎تاپ برای هر دانش‎آموز به صرفه‎تر است.

نمونه‎هایی از ویژگی‎های حاصل از استفاده از برد هوشمند:

 • اضافه کردن حاشیه‎نویسی
 • برجسته کردن نوشته
 • اضافه کردن یادداشت‎ها و طرح‎ها و سپس ذخیره آنها جهت چاپ و به اشتراک گذاشتن یا الحاق به محیط یادگیری مجازی
 • نمایش تصاویر و ویدئوهای آموزشی در تالار سخنرانی. شما می‎توانید به بخش‎هایی برچسب بزنید یا قسمت‎هایی از یک تصویر را برجسته کنید.
 • نشان دادن محتوای موجود بر روی یک وب‎گاه در یک فعالیت معلم محور
تعامل در تمرین
در مطالعات ورزشی، شما می‎توانید یک رویداد را ضبط کنید سپس مربی می‎تواند ویدئو را در قسمت مشخصی متوقف کرده و آن را با ترسیم آنچه بازیکنان باید انجام دهند به نمایش بگذارد

برد هوشمند به عنوان یک ابزار آموزشی

این نوع ابزار، آموزشهای خلاقانه را ارتقا می‎دهد و دانش‎آموزان را به کسب اطلاعات برمی‎انگیزد.

تدریس با یک برد هوشمند برای سخنرانان امکان کار با مدل‎های متفاوت یادگیری را فراهم می‎سازد:

 • شاگردان شروع می‎کنند به لمس و حرکت دادن چیزهایی که پیرامون برد وجود دارند. آنها همچنین می‎توانند یادداشت برداشته و بخش‎هایی از آن را برجسته سازند.
 • شاگردان از دیدی واضح از انچه بر روی برد اتفاق می‎افتد برخوردارند.
 • شاگردان می‎توانند در بحث کلاسی شرکت کنند.
تعامل در تمرین
در مطالعات پزشکی، سخنران می‎تواند یک پاراگراف یا تصویری از بخشی از بدن را نشان دهد سپس آنها می‎توانند تصویر را با اضافه کردن برچسب جهت نمایش جنبه‎های کلیدی تفسیر کنند. ترسیم نهایی می‎تواند ذخیره شده و به دانش‎آموزان داده شود و یا در سیستم VLE دانشگاه آپلود شود.

تدریس تعاملی
معلم می‎تواند دانش‎آموزان را صدا بزند تا خودشان از برد هوشمند استفاده کنند. سخنران می‎تواند پشت رایانه بنشیند در حالی که دانش‎آموزان جلوی وایت‎برد ایستاده‎اند و در کلاس پیشنهادات و نظرات رد و بدل می‎شوند.
تعامل گروهی
بردهای هوشمند بحث گروهی و مشارکت را ارتقا می‎دهد. آنها ابزار موثری برای اهل تفکر و ایده هستند چون یادداشت‎های برداشته شده بر روی صفحه نمایش می‎توانند به متن قابل ویرایش تبدیل شده وذخیره ‎شوند تا بعدا به اشتراک گذاشته و پخش شوند. آنها یک ابزار ایده‎آل برای کارهای گروهی کوچک و یادگیری‎های مشارکتی محسوب می‎شوند چون دانش‎آموزان می‎توانند دور تخته جمع شوند و نظراتشان را بیان کنند و سپس کارشان را ذخیره کرده تا در یک شبکه یا توسط پست الکترونیکی به اشتراک بگذارند.

تعامل در تمرین
بردهای هوشمند برای نمایش نرم‎افزار با هر ترتیبی ایده‎آل‎اند. ارائه‎دهنده می‎تواند نرم‎افزار را بر روی برد به اجرا در‎آورد و با آن توسط انگشتش در ارتباط باشد و ویژگی‎ها و ابزارهای نرم‎افزار را به شمار زیادی از دانش‎آموزان نشان دهد. بخش‎هایی از آن می‎تواند برجسته شده و حاشیه‎نویسی اضافه شود.

چگونه از ویژگی‎های آموزشی یک برد هوشمند استفاده کنیم؟

هر برنامه‎ای که بر روی رایانه شما اجرا می‎شود، می‎تواند بر روی یک برد هوشمند مورد استفاده قرار گیرد. شما می‎توانید در اینترنت جستجو کنید، یک پرونده متنی را حاشیه‎نویسی کنید یا بخشی از نرم‎افزار را نشان دهید.

ما نگاهی به برخی از ابزارهای مفید برای تدریس در سطح دانشگاهی با استفاده از برد هوشمند می‎اندازیم.

 • Screen shade (سایه‎انداز روی صفحه نمایش)
 • Spotlight (نور افکن)
 • Magnifier (ذره بین)
 • Calculator (ماشین حساب)
 • Pointer (اشاره گر)

در ابتدا آیکون برد هوشمند را که در پایین سمت راست صفحه نمایش واقع شده است، انتخاب کنید. پایین را ببینید:

1

گزینه OTHER SMART TOOLS را از منو انتخاب کنید.

2

other smart tools

سپس screen shade را انتخاب کنید. screen shade به شما این قابلیت را می‎دهد که صفحه نمایشتان را با سایه پوشش داده و به تدریج اطلاعات را برای شنوندگان ظاهر کنید سپس شما می‎توانید ناحیه انتخابی را به هر جا که تمایل داشتید اطلاعات ظاهر شوند، ببرید.
شما می‎توانید با فشردن دکمه x در گوشه بالا سمت راست، سایه صفحه نمایش را به کلی حذف کنید.

نورافکن توجه شنوندگانتان را بر روی ناحیه خاصی از صفحه نمایش متمرکز می‎کند. تصویر زیر اینکه چگونه می‎توانید همه صفحه نمایش جدای از یک ناحیه مشخص را تیره کنید، نشان می‎دهد.

3

نورافکن

شما می‎توانید نورافکن را توسط درگ کردن ناحیه تیره صفحه نمایش به هرجا از صفحه نمایش؛ که می‎خواهید شنوندگانتان متمرکز شوند، حرکت دهید. شما می‎توانید مشخصات نورافکن را توسط منوی آن (پیکان شکل زیر را بفشرید) سفارشی کنید.

b1

Transparency (شفافیت) میزان تیرگی پس‎زمینه را کنترل می‎کند. Shape (شکل) برای شما قابلیت تغییر ناحیه متمرکزشده از یک دایره گرفته تا یک چهارگوش یا یک ستاره به وجود می‎آورد. Exit (خروج) به شما امکان بستن نورافکن را می‎دهد.

Magnifier (ذره‎بین) ناحیه مشخصی از صفحه نمایش را بزرگنمایی می‎کند؛ ناحیه‎ای که می‎تواند زمانی که شما می‎خواهید یک دید نزدیک از صفحه گسترده یا آدرس وب را نمایش دهید، مفید واقع شود. سخنران از پنجره‎ای کوچک جهت نمایش اینکه کدام بخش از از صفحه نمایش بزرگنمایی شود استفاده می‎کند، در حالی که پنجره بزرگ اطلاعات انتخاب شده را نمایش می‎دهد. پنجره کوچک را در اطراف حرکت دهید تا بر روی ناحیه متفاوتی از صفحه نمایش متمرکز شوید.

انتخاب گزینه calculator (ماشین حساب) ماشین حساب موجود در رایانه‎تان را باز می‎کند.

Pointer (اشاره‎گر) امکان برجسته کردن نواحی کلیدی را برای شما بوجود می‎آورد. شما می‎توانید اشاره‎گر را در اطراف تا ناحیه‎ای که متمایل هستید برجسته کنید، درگ کنید. با دوبار کلیک کردن اشاره‎گر آن را حذف می‎کند.

نوار ابزار screen capture به شما امکان عکس گرفتن از صفحه نمایش‎تان را می‎دهد. نرم افزار هوشمند Notebook به صورت خودکار تصویر گرفته شده را باز کرده و به نمایش خواهد گذاشت.

معلم درس جغرافی، نقشه همسایه‎های ایران را نمایش می‎دهد و قسمت‎های مختلف نقشه را هایلایت می‎کند و در مورد آن‎ها توضیحاتی می‎دهد. سپس استاد می‎تواند از دانش‎آموزان بخواهد خودشان بیایند و با تخته هوشمند کار کنند. استاد می‎تواند پشت کامپیوترش بنشیند و دانش آموز پای تخته باشد و همه دانش آموزان در مباحث شرکت کنند.

 • نمونه کاربرد در یک تیم ورزشی

مربی یک تیم فوتبال در اتاق باشگاه، فیلم بازی بازیکنان را پخش می‎کند، در جاهایی که لازم است فیلم را متوقف کند، روی بازیکن خاصی علامت می زند ، بازیکن خاصی از حریف را هایلایت می‎کند و در مورد حرکت بازیکنان صحبت می‎کند و بازیکنان در جلسه شرکت می‎کنند . مربی بعد از بررسی بازی، فیلمی که پخش شده با حاشیه‎هایی که نوشته و علامت‎هایی که روی زمین زده را ذخیره می‎کند و به بازیکنان می‎دهد.

 • نمونه کاربرد در یک کلاس پزشکی

استاد در یک کلاس پزشکی، عکسی از قسمتی از بدن را نشان می دهد. حاشیه‎ای در کنارش می‎نویسد ، برچسب‎هایی را اضافه میکند و قسمت‎های کلیدی را مشخص می‎کند. طرح نهایی که شامل یادداشت‎ها و علامت‎هاست را ذخیره کرده و برای دانشجویان پرینت می‎گیرد و یا در سایت دانشگاه آپلود می‎کند.

 • نمونه کاربرد در معرفی امکانات یک نرم‎افزار

فردی که نرم‎افزار را قرار است معرفی کند، نرم‎افزار را بر روی تخته هوشمند اجرا می‎کند و با انگشت خود با آن کار می‎کند، قابلیت‎های مختلف نرم‎افزارش را اجرا می‎کند و به تعداد زیادی از حضار نمایش می‎دهد. نرم افزارهای مشابه را هم اجرا می‎کند و برتری‎های نرم‎افزار خودش را نشان می‎دهد. فیلم مقایسه را ذخیره می کند و در اختیار حضار قرار می‎دهد .

 • نمونه کاربرد در تعامل گروهی یک تیم کاری

کارمندان شرکت دور هم جمع می‎شوند. موضوع جلسه، بررسی دلایل افزایش فروش در دوره آبان ماه است. کارمندان دلایلی که به نظرشان می‎رسد را ارائه می‎دهند. ایده‎ها و نظرات مختلف روی نمودار نوشته می‎شود. نمودار ماه‎های گذشته نمایش داده می‎شود. برای کمک به فهم موضوع، قسمتی از کتابی که در مورد روش‎های افزایش رضایت مشتریان است، نمایش داده می‎شود و قسمت‎های مهم آن هایلایت می‎شوند . تصویر نهایی را ذخیره می‎کنند که بعدا از طریق شبکه و ایمیل به اشتراک گذاشته شود.
لازم به یادآوری است که دستگاه‎هایی با نام کیت‎های هوشمندساز و یا سنسورهای هوشمندساز هم وجود دارند که می‎توانند تخته‎های معمولی را هوشمند یا در واقع لمسی کنند. درمورد این ابزارها و امکانات و کاربردهای مختلف بردهای هوشمند در مقالات بعدی صحبت خواهیم کرد.

ورود به بخش فروشگاهی بردهای هوشمند سیترو 

برد هوشمند سیترو

برد هوشمند سیترو

 

سایر مطالب مرتبط

 

ترجمه و تالیف : www.behprice.com ( شرکت هوشمند سازان ایمن پردازش)

درباره نویسنده
...

حبیب الماسیان

تحصیلاتم کارشناسی ارشد مترجمی زبان است و از سال 93 با شرکت ایمن پردازش (behprice.com) در زمینه ی ترجمه ی مطالب آموزشی (ویدئو پروژکتور،بردهای هوشمند و سایر تجهیزات هوشمند سازی) همکاری دارم. فعالیت ترجمه و نویسندگی را از سال 84 با راه اندازی وبلاگ زبان آموزان (zabanamozan1.persianblog.ir) شروع کردم که همچنان آهسته و پیوسته ادامه دارد. سال ها در جهاد دانشگاهی، سما و سایر موسسات تدریس کردم و جدای از داشتن شور و شوق تدریس، علاقه مند به طبیعت، کوهنوردی، شنا و مطالعه ی کتاب های روان شناسی، فلسفه و موسیقی هستم. فعالیت های هنری من در زمینه آواز اصیل ایرانی است و در آموزشگاه های مطرح مشهد به تدریس آواز نیز مشغول هستم.

2نظرات
دیدگاه خود را بنویسید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. محمد طاها میرلطیفی گفت:

  روتخته هوشمند مون یکی با ماژیک کشیده چطوری پاکش کنیم ؟