اهمیت نسبت تصویر اصلی (native aspect ratio) در پروژکتورهای سینمای خانگی

نسبت ابعاد تصویر به معنی رابطه بین عرض و ارتفاع نمایشگر می‌باشد.به بیانی دیگر ،مربع یا مستطیل بودن تصویر را مشخص می‌نماید.

در نتیجه از آنجایی که پروژکتور، دستگاهی  است که دارای رزولوشن ثابت صفحه نمایش می باشد، در نتیجه ویژگی دارند که نسبت تصویر اصلی نامیده می شود. رایج ترین نسبت تصویر ویدئو پروژکتورها  ۴:۳، ۱۶:۱۰ و ۹: ۱۶می باشد. این بدان معناست که تراشه ای که داخل پروژکتور است به نسبت های مشخص ۴:۳، ۱۶:۱۰ و ۹: ۱۶می باشند. تراشه را می توانید به عنوان یک نسخه مینیاتوری از تصویرتان بر روی صفحه نمایش در نظر بگیرید.

نسبت ابعاد تصویر مختص سینمای خانگی

یک نسبت ابعاد تصویر ۱۶:۹، در درجه اول برای سینمای خانگی طراحی شده است.دلیلش این است که سیگنال های دی وی دی واید اسکرین، بلوری و تلویزیون های اچ دی در فرمت ۱۶:۹  پخش شده و یا کد گذاری می شوند. علاقه مندان به سینمای خانگی نسبت ابعاد تصویر ۱۶:۹ را ترجیح می دهند چرا که آنها به فرمت فیلم ۳۵ میلی متری اصلی نزدیک تر هستند. پروژکتورهای ۴:۳ هم چنین می توانند تصاویر صفحه نمایش عریض را نمایش دهند، با این حال لترباکسینگ، (نوارهای سیاه و سفید کوچکی که در بالا و پایین تصویر نمایان می شوند) ایجاد می شوند.

نکته: حالت ۱۶:۹ برروی پروژکتور شما باید به طور انحصاری با دی وی دی آنامورفیک استفاده شود. دی وی دی پلیر خود را به یک خروجی ۱۶:۹ تلویزیون و پروژکتور را به حالت ۱۶:۹ برای دستیابی به نتایج مورد نظر تنظیم نمایید.

نسبت تصویر پروژکتورهای سه بعدی سینمای خانگی 

پروژکتورهای سه بعدی راه طولانی در سال های اخیر طی کرده اند. در حال حاضر، تقریبا تمام تولید کنندگان سینمای خانگی مدل های سه بعدی را تولید می کنند.قیمت ها و محتوای در حال تبدیل شدن به آسانی در دسترس. حتی بسیاری از ارائه دهندگان خدمات اینترنت کابلی برنامه ها و کانال های سه بعدی را پیشنهاد می کنند. به طور نمونه، یکی از پروژکتورهای محبوب سینمای خانگی در ایران ویدئو پروژکتور اپسون EPSON Home Cinema 3000 است.

مقاله مرتبط : شناخت ویدئو پروژکتورهای سه بعدی (۳D Ready)

EPSON-Home-Cinema-3000

موضوعات مطرح شده دیگر در راهنمای خرید پروژکتور سینمای خانگی:

ترجمه و تالیف : www.behprice.com ( شرکت هوشمند سازان ایمن پردازش)

منبع:+

درباره نویسنده :

مترجم و نویسنده مطالب آموزشی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *