انواع رزولوشن ویدئو پروژکتور

رزولوشن ویدئو پروژکتور اشاره به تعداد پیکسل هایی دارد که از چپ به راست (عرض) و از بالا به پایین (ارتفاع)، تصویر را تشکیل می دهند و به صورت عدد نمایش داده می‌شود. از آنجایی که به حاطر سپاری و استفاده از این اعداد سخت است برای رزولوشن‎های متداول نام قرار داده اند.

لازم به توضیح است که هر چقدر پروژکتوری از پیکسل های بیشتری استفاده کند، از رزولوشن بالاتری هم برخوردار است. جدول زیر در یک نگاه به معرفی انواع رزولوشن ویدئو پروژکتور می پردازد

انواع رزولوشن ویدئو پروژکتور:

 

رزولوشن یا وضوح تصویر

تعداد

پیکسل ها

  نسبت تصویر

توضیحات

WVGA

۸۰۰×۴۸۰
۳۸۴٫۰۰۰ px

۱۶:۱۰

  امروزه WVGA یک رزولوشن معمولی سینمای خانگی است که به ۴۸۰p نیز شناخته می شود.

SVGA

۸۰۰×۶۰۰
۴۸۰٫۰۰۰ pixels

۴:۳

  SVGA یک رزولوشن معمولی است که به لطف قیمت مناسبش نسبتا پرطرفدار است. این رزولوشن برای ارایه مطالب با نرم افزار پاورپوینت و سایر برنامه های مشابهی که بستگی زیادی به  نمایش دقیق جزئیات ندارند گزینه مناسبی می باشد.

XGA

۱۰۲۴×۷۶۸
۷۸۶٫۴۳۲ px

۴:۳

  در حال حاضر یکی از رایج ترین رزولوشن ها است و با اکثر کامپیوترها و نوت بوک ها سازگاری دارد.در نتیجه برای نمایش تصاویر با رزولوشن نسبتا بالا مناسب است و ویدئو و عکسهای با جزئیات بالا را به خوبی نمایش میدهد.

HD2

۱۲۸۰×۷۲۰
۹۲۱٫۶۰۰ px

۱۶:۹

  رزولوشن میان رده سینمای خانگی است که به رزولوشن ۷۲۰p نیز مشهور است. در نتیجه حداقل رزولوشنی است که یک پروژکتور برای آماده بودن برای پخش تصاویر اچ دی نیاز دارد و اصطلاحا HD Ready خطاب می شوند.

WXGA

۱۲۸۰×۸۰۰
۱٫۰۲۴٫۰۰۰ px

۱۶:۱۰

  این روزها رزولوشن پرطرفداری است که برای استفاده با لپ تاپ های صفحه عریض یا widescreen استفاده می شود.

SXGA+

۱۴۰۰×۱۰۵۰
۱٫۴۷۰٫۰۰۰ px

۴:۳

 SXGA+، دارای رزولوشن بالایی است که برای نرم افزارهایی با جزئیات خیلی بالا مانند نرم افزار نقشه کشی(CAD) یا دوربین های مداربسته استفاده می شود.

UXGA

۱۶۰۰×۱۲۰۰
۱٫۹۲۰٫۰۰۰ px

۴:۳

 UXGA رزولوشن بالایی است که برای نرم افزارهایی که از جزئیات بسیار دقیق مانند نقشه های فنی و نرم افزارهای پزشکی برخوردارند، استفاده می شود.

Full HD

۱۹۲۰×۱۰۸۰
۲٫۰۷۳٫۶۰۰ px

۱۶:۹

 Full HD رزولوشن بالای سینمای خانگی است که به نام ۱۰۸۰p نیز شناخته شده و رزولوشن واقعی فول اچ دی محسوب می شود.

WUXGA

۱۹۲۰×۱۲۰۰  WUXGA رزولوشنی است که در مانیتورها و ویدئو پروژکتورها استفاده می شود

۲K

۲۰۴۸×۱۰۸۰
۲٫۲۱۱٫۸۴۰ px

 ۱۶:۱۰

 ۲K رزولوشن بسیار بالایی است که برای پروژکتورهای رویدادهای تجاری و برای مکان های بزرگ، یا معرفی محصولات در فضای باز استفاده می شود.

۴K

۴۰۹۶×۲۱۶۰
۸٫۸۴۷٫۳۶۰ px
 ۴K بالاترین رزولوشن حال حاضر پروژکتورهای امروزی است و در  پروژکتورهای سینمای خانگی پیشرفته و پروژکتورهای رویدادهای تجاری استفاده می شود.

توضیحات بیشتر :

نسبت تصویر:  ۴:۳ که ۴ به ۳ خوانده می‌شود، همان کسر ساد‎ه شده‎ی رزولوشن است . مثلا SVGA که رزولوشن ۸۰۰ در ۶۰۰ است یعنی نسبت تصویر ۸۰۰ به ۶۰۰ یا ۸۰۰:۶۰۰ دارد. وقتی این کسر را ساده کنیم به عبارت ۴:۳ می‎رسیم. حالا می دانیم رزولوشن‎های مثل ۸۰۰ در ۶۰۰ و ۱۰۲۴ در ۷۶۸ و … نسبت ۴:۳ دارند و مثلا رزولوشن HD720 که ۱۲۸۰ در ۷۲۰ است، نسبت ۱۶:۹ گفته می شود.

 

ترجمه و تالیف: www.behprice.com ( شرکت هوشمند سازان ایمن پردازش)

سایر مطالب مرتبط:

درباره نویسنده :

مترجم و نویسنده مطالب آموزشی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *