اندازه صفحه،فاصله پرتاب، نسبت پرتاب ویدئو پروژکتور

اندازه صفحه،فاصله پرتاب، نسبت پرتاب (از بخش راهنمای جامع ویدئو پروژکتور)

مسیر: بخش دوم: نکات اساسی در خرید ویدئو پروژکتور / ۱- اندازه صفحه، فاصله پرتاب، نسبت پرتاب

 

دلیل اینکه این ۳ قسمت را با هم توضیح می‌دهیم این است که کاملا به هم وابسته‎اند. سوال این است که اصلا چرا اندازه صفحه نمایش و فاصله پرتاب مهم است؟ و یا نسبت پرتاب چیست؟

ویدئو پروژکتور‎ها در یک فاصله مشخص، اندازه تصویر یکسانی تولید نمی‌کنند. مشخصه‌ی بسیار مهمی به نام “نسبت پرتاب” در ویدئوپروژکتورها وجود دارد. نسبت پرتاب مشخص می‎کند ویدئو پروژکتور در چه فاصله‎ای از صفحه نمایش، چه عرض تصویری بر روی صفحه نمایش پخش می نماید.

برای مثال: اگر صفحه نمایش شما به عرض ۳ متر است و ویدئو پروژکتور از آن ۴٫۵ متر دورتر است، شما به یک لنز که نسبت پرتاب ۱٫۵:۱ را پوشش می‎دهد، نیاز دارید.

بنابراین اولین گام در انتخاب یک ویدئو پروژکتور، تعیین عرض صفحه نمایش و فاصله‌ی ویدئو پروژکتور از صفحه نمایش است. هنگامی که شما این مرحله را انجام دهید، انتخاب‎های شما بطور قابل توجهی محدود می‌شود. البته در بسیاری موارد انعطاف دارید و فضای شما اجازه نصب ویدئو پروژکتور را در هر جایی که بخواهید بر روی سقف می‎دهد. در این مورد، در حالی که شما از لحاظ فنی ممکن است قادر به انتخاب هر ویدئو پروژکتوری باشید، این را در نظر بگیرید که بهتر است ویدئو پروژکتور را هرچه بتوانید نزدیک‎تر به صفحه نمایش نصب کنید. نور تابع قانون مربع معکوس است، به این معنی که روشنایی با افزایش فاصله به صورت لگاریتمی افت می‎کند، بنابراین هرچه ویدئو پروژکتور را نزدیک تر به صفحه نمایش نصب کنید، لومن کمتری نیاز خواهید داشت.

Inverse square
قانون مربع معکوس

پس ۳ مولفه داریم: عرض صفحه (نه قطر آن)، فاصله ویدئو پروژکتور تا صفحه و نسبت برد یا نسبت پرتاب ویدئو پروژکتور
بر اساس اینکه کدام ثابت است، باید بقیه را تعیین کنید. البته در بیشتر موارد تا حد قابل قبولی امکان مانور دارید.
مثال ها:
– می‎خواهید ویدئو پروژکتور را برای مسجدتان تهیه کنید و لوستر بزرگی دارید و مجبورید ویدئو پروژکتور را طوری نصب کنید که لوستر پشت آن باشد. در این حالت نسبت پرتاب بسیار مهم خواهد شد و می‎بایست حتما آن را در نظر بگیرید.
– حالت خاص هم این که یک پایه نصب شده موجود بر روی سقف دارید و می‎خواهید مجددا از آن استفاده کنید. در این مورد، شما نیاز دارید که ویدئو پروژکتوری تهیه کنید که روی پایه قبلی تان نصب شود و تصویر به اندازه‎ای بگیرید. البته چون معمولا بازکردن و تعویض مکان پایه ویدئو پروژکتور کار آسانی است، منطقی‎تر است آن را تعویض کنید و انتخاب‎هایتان را به این دلیل محدود نکنید.
– می‎خواهید تصویری با عرض صفحه کاملا مشخصی داشته باشید پس می‎بایست ویدئو پروژکتوری تهیه کنید که بتواند آن عرض تصویر را بدهد و در فاصله مناسبی نصب شود.

پروژکتورهای برد بلند، برد متوسط و بردکوتاه
پروژکتورهای برد بلند، برد متوسط و بردکوتاه

اما اگر ندانید باید چه کنید یا اگر ویدئو پروژکتور در حال سفر استفاده شود چطور؟
حتی با اینکه نه برای نسبت پرتاب و نه اندازه صفحه نمایش استانداردی وجود ندارد، لازم است هر تلاشی برای پیدا کردن مورد مناسب انجام شود. بر روی کاغذ، ویدئو پروژکتورهای چندرسانه‎ای با لنزهای توکار خیلی با هم متفاوت به نظر نمی‎رسند. آنها اکثرا در محدوده بین ۱٫۳:۱ تا ۳:۱ اند، در حالی که یک ویدئو پروژکتور مخصوص نصب ثابت با قابلیت تعویض لنز پروژکتور ممکن است با لنزهای مختلف، از ۰٫۸:۱ تا ۱۵:۱ نیز باشند. ممکن است تصمیم بگیرید چون همه تقریبا یکسان هستند، ریسک کنید.

اگر شما واقعا نمی‎توانید نوع مناسب را پیدا کنید، دو گزینه پیش رو دارید: انتخاب یک مدل با زوم بیشتر (لنز زوم: این قابلیت به شما این امکان را می‎دهد تا اندازه تصویر نمایش داده شده را بدون حرکت دادن پروژکتور، تنظیم کنید. این امکان برای استفاده در اتاق‎های کوچک ایده‎ال است) – که هزینه بیشتری خواهد داشت- یا اینکه ویدئو پروژکتوری با برد کوتاه تر. (نه دقیقا ویدئو پروژکتور برد کوتاه چون زوم ندارند و اگر به دقت قرار نگیرند انحراف تصویر بیش از حد می‎شود) بلکه چیزی در حدود ۱٫۳:۱ انتهای محدوده این گروه. چرا؟ زیرا غالباً، قرار گرفتن ویدئو پروژکتور نزدیک تر به صفحه نمایش مشکل کمتری از قرار گرفتن آن در فاصله دورتر خواهد داشت.

 

در ضمن در رابطه با محل قرارگیری ویدئو پروژکتور باید به این نکته توجه کرد که اگرچه ویدئو پروژکتورهای مدرن واقعا بی‎صداه ستند اما آنها هنوز هم تا حدی صدای فن دارند وبه همین دلیل آنها را در پشت محل نشستن قرار می‎دهیم. اگر توانستید ویدئو پروژکتوری بیابید که صدای فن آرامی دارد، به هر قیمت که باشد، ان را در حد امکان نزدیک سرتان قرار دهید. استفاده از فاصله‎های نزدیک، روشنایی بیشتری را بوجود خواهد اورد.

حالت ایده آل: اگر ویدئو پروژکتور زوم دارد، آن را طوری تنظیم کنید که بتوانید ویدئو پروژکتور را تا جای ممکن نزدیک به صفحه نمایش نصب نمایید.

درباره نویسنده :

مترجم و نویسنده مطالب آموزشی

13 دیدگاه برای اندازه صفحه،فاصله پرتاب، نسبت پرتاب ویدئو پروژکتور ثبت شده است

  1. البته ب نظر من لنز ویدیو پرژکتور خیلی می تونه تاثیر داشته باشه که ما تو شرایط مختلف و لنزهای متفاوت خروجی های یکسانی نداشتیم
    ممنون از اطلاعات مفیدتون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *