افزایش طول کابل HDMI و راهکارهای آن

افزایش طول کابل HDMI و راهکارهای آن

این روزها، تقریبا تمام تلویزیون‌ها و مانیتورهای کامپیوتر از اتصال HDMI پشتیبانی می‌کنند. HDMI که مخفف (High-Definition Multimedia Interface) است سیگنال‌های صوتی و تصویری دیجیتال را از این کابل ارسال می‎کند.

HDMI در طیف بسیار وسیعی از محصولات الکترونیکی مصرفی، از جمله لپ‌تاپ و رایانه رومیزی، تلفن همراه، دانگل کروم کست (Chromecast)، دستگاه روکو (Roku’s streaming stick)،پخش Blu-ray، جعبه کابل HD، و خیلی خیلی چیزهای بیشتر استفاده می‌شود – بنابراین اچ دی ام آی ظاهر  آشنا و جذابی برای اکثر مردم دارد و به طور کلی محبوب ترین اتصال در میان مصرف کنندگان عمومی به شمار می‌رود.

 همانطور که می دانید، رابط HDMI می تواند بدون انجام فشرده سازی بر روی تصاویر و صداها، به انتقال اطلاعات بین دستگاه هایی از قبیل DVD-Player، کنسول های بازی، سیستم های حرفه ای صوتی و تصویری، دوربین دیجیتال، موبایل ها ،ویدئو پروژکتورها یا هر وسیله دیگری بپردازید.پورت HDMI برای دستگاه هایی که اندازه کوچکتری دارند در اندازه ی کوچکتر و با نام mini HDMII وجود دارد.

سایت HDMI به دسته بندی پنج نوع کابل اچ دی ام آی و معرفی استانداردها و قابلیت های هر کدام از آن ها پرداخته است که درصورت تمایل در این مقاله به توضیحات بیشتر در مورد آن پرداخته ایم.

چه وقت باید از یک کابل طولانی تر استفاده کنیم؟

از آنجایی که کابل HDMI بدون IC قادر نیست فاصله بیشتر از ۲۰ متر را جواب بدهد در نتیجه برای افزایش طول کابل باید از تقویت کننده و اکستندر (توسعه دهنده) استفاده نماییم. در بسیاری از موارد، در صورت در نظر گرفتن تمهیدات و خرید کابل مناسب، استفاده از این مبدل های ویدئویی و اکستندر ها ضروری نمی باشد. به بیان دیگر تنها افزایش طول کابل HDMI در فاصله‌ای بیشتر از میزان استاندارد کابل‌ها قابل توجیه می باشد.در حالت کلی از راه‌ های افزایش طول کابل HDMI وصل کردن دو کابل HDMI به یکدیگر است که در ادامه مطلب به چند روش معمول اشاره می گردد:HDMI Repeater 40 M

 Repeater،در لغت به معنای تکرار کننده و تقویت کننده می باشد. این تقویت کننده ها (Repeaters) برای افزایش طول کابل HDMI استفاده می شود.کارکرد این تقویت کننده به این صورت است که یک کابل از سمت فرستنده به ورودی آن متصل شده و یک کابل هم از خروجی آن به سمت نمایشگر وصل می‌شود. ریپیتر HDMI در اصل با تجدید و بازسازی صدا و تصویر دریافتی و سپس ارسال سیگنال تقویت شده به کابل دوم کار می‌کند.

گفتنی است که کابل های HDMI در متراژ بلند تا طول ۲۰ تا ۲۵ متر بدون نیاز به تقویت کننده جواب می دهند،اما به ازای افزایش طول بیش از ۲۰ متر HDMI میبایست از یک عدد تقویت کننده استفاده نماییم.به طور مثال با قرار دادن این تقویت کننده ها بین دو کابل فواصل ۴۰،۳۰ و ۵۰ متری را پوشش دهیم که بسته به جنس و مرغوبیت نیز دارد.

HDMI Extender

Sitro Extender

Sitro Extender

Extend در لغت به معنی توسعه دادن، طولانی کردن و ادامه دادن است و Extender به معنی افزایش دهنده و توسعه دهنده می باشد. همانطور که در تصویر بالا مشاهده می کنید،در این روش از دو دستگاه فرستنده و گیرنده بین منبع اصلی و نمایشگر استفاده می‌شود. ابتدا از منبع اصلی یک کابل HDMI به فرستنده متصل شده، سپس فرستنده با کابل شبکه به گیرنده متصل شده و از آن با یک کابل اچ دی ام آی دیگر به نمایشگر وصل شده و صدا و تصویر از این طریق منتقل می‌شود. لازم به ذکر است که توسعه دهنده HDMI به روش های مختلفی از جمله افزایش HDMI روی شبکه و بی سیم یا Wireless HDMI انجام می گیرد که در توضیحات بعدی پس از معرفی انواع کابل های HDMI  به آن خواهیم پرداخت.

معرفی انواع کابل های HDMI

 HDMI اصلی یا Standard: شامل کابل‌هایی که مطابق استاندارد HDMI هستند و برای پاسخ گویی به مصارف و کاربردهای خانگی طراحی شده اند و هیچ چیز اضافی داخل خود ندارند. این کابل‌ها به تنهایی می‌توانند تا متراژ ۲۰ متر را جواب بدهند که در اندازه ها و کیفیت های مختلف ( شیلد دار و فلت) در فروشگاه به پرایس موجود است:

 کابل ۱٫۵ متری HDMI سیترو

کابل ۵ متری HDMI سیترو

کابل ۱۰ متری HDMI سیترو

کابل ۱۵ متری HDMI سیترو

کابل ۲۰ متری HDMI سیترو

HDMI تقویتی: کابل‌های HDMI که سیستم تقویتی یکپارچه داخل ساختار خود دارند از قدرت ۵v سیگنال HDMI که برای انتقال دیتا استفاده می‌شود، استفاده می‌کنند، بدون اینکه به کارکرد اصلی آن مشکلی وارد شود. این تقویت معمولا برای کابل‌های بلندتر مورد استفاده قرار می‌گیرد، اما می‌تواند برای ساخت یک کابل کوتاه نازک‌تر و با انعطاف زیاد هم استفاده شود. کابل‌های HDMI با چیپ تقویت کننده داخلی، گران‌تر از همتایان پایه خود هستند و حداکثر طول کابل آن‌ها می‌تواند تا ۴۰ متر هم برسد.

سایر روش های افزایش طول کابل HDMI

افزایش HDMI روی شبکه 

Sitro Hdmi Extender-cat5e-cat6-60m

یکی از بهترین راه‌های افزایش طول کابل HDMI، استفاده از تبدیل HDMI به شبکه برای افزایش طول آن است. این فناوری مبتنی بر سیم مسی شبکه است. در این روش از دو دستگاه فرستنده و گیرنده بین منبع اصلی و نمایشگر استفاده می‌شود. ابتدا از منبع اصلی یک کابل HDMI به فرستنده متصل شده، سپس فرستنده با کابل شبکه به گیرنده متصل شده و از آن با یک کابل HDMI دیگر به نمایشگر وصل شده و صدا و تصویر از این طریق منتقل می‌شود.

همانطور که در عکس بالا هم مشاهده می کنید افزایش دهنده HDMI برای تبدیل سیگنال HDMI به LAN طراحی شده است و انتقال توسط کابل شبکه صورت می گیرد. این مبدل کابل HDMI را تا برد ۶۰ متر روی کابل شبکه Cat5e/6 افزایش می دهد. مبدل افزایش طول جزئی از لوازم جانبی کامپیوتر به حساب می آید.

این دستگاه‌ها انواع مختلفی داشته و با توجه به میزان طول و کیفیت پشتیبانی شده و امکانات جانبی آن‌ها دارای قیمت‌های مختلفی هستند. با توجه به فاصله‌ی زیادی که در این روش می‌توان به دست آورد و استفاده از کابل شبکه Cat5/6/7 که قیمت بسیاری مناسبی نسبت به کابل HDMI دارد.در حال حاضر مدل‌های مختلفی در بازار موجود است که با آن‌ها می‌توان تا ۱۲۰ متر طول کابل HDMI را افزایش داد.

HDMI_120_Meter_KVM_Installation

HDMI_120_Meter_KVM_Installation

اتصال HDMI بدون نیاز به کابل (Wireless HDMI)

Wireless HDMI

Wireless HDMI

نوع دیگری از اتصال HDMI که وجود دارد، اچ دی ام آی بی سیم (Wireless HDMI) نام دارد. این اتصال اغلب توسط یک کابل HDMI که از دستگاه منبع (بلوری پلیر، مدیا استریمر،کابل /باکس ماهواره ای) به یک فرستنده خارجی ای که سیگنال های صوتی / تصویری را به صورت بی سیم ارسال می کند انجام می شود،و در عوض به یک تلویزیون و یا ویدئو پروژکتوری که از یک کابل HDMI کوتاه استفاده می کند، وصل می شود. در حال حاضر دو فرمت « اچ دی ام آی بی سیم»، رقیب وجود دارد که  هر کدام از گروه محصولات خودش پشتیبانی می کنند: WHDI و (Wireless HD (WiHD

از سوی دیگر، هر دو این گزینه ها قصد اتصال راحت تر منابع HDMI و صفحه نمایش را  فارغ از شلوغی کابل ها دارند (به خصوص اگر تلویزیون یا ویدئو پروژکتور شما در یک اتاق باشند). با این حال، درست مثل اتصال سنتی باسیم HDMI می تواند بهانه هایی از جمله فاصله وتداخل (بسته به اینکه آیا شمااز WHDI یا WiHD استفاده می کنید) در این خصوص وجود داشته باشد.

ورود به بخش فروشگاهی توسعه دهنده HDMI

ورود به بخش فروشگاهی تقویت کننده HDMI

منابع +++

ترجمه و تالیف: www.behprice.com ( شرکت هوشمند سازان ایمن پردازش)

سایر مطالب مرتبط:

چطور با پورت اچ دی ام آی – HDMI لپ تاپ یا کامپیوتر را به تلویزیون وصل کنیم

تبدیل VGA به HDMI و تبدیل HDMI به VGA و کاربردهای آن

تفاوت های VGAو DVI و HDMI و DISPLAY PORT

عیب یابی مشکلات اتصال اچ دی ام ای /HDMI

انواع استانداردهای رابط اچ دی ام آی/ HDMI

درباره نویسنده
...

حبیب الماسیان

مترجم و نویسنده مطالب آموزشی

مطالب مرتبط
لطفاً افزونه Chat It را نصب و فعال کنید!
3نظرات
دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  1. mahshid.sh گفت:

    باسلام وخسته نباشید
    مقاله ای که نوشتید برای من بسیار سودمند بود من کامل مطالعه کردم ولی برای خرید توسایت های مختلف به دنبال یک تقویت کننده کابل hdmiبودم که انواع مختلف بابرندهای مختلف داشتند توسایت https://digiko.org چند نمونه بود که دقیقا مطابق با اون کاری که من میخوام انجام بدم ولی نمیدونم باید کدامش راانتخاب کنم؟( درواقع تشخیص اینکه کدام تقویت کننده بهتر ؟؟)