تصحیح ذوزنقه ای و تغییر لنز ویدئو پروژکتور چیست؟

تصحیح ذوزنقه ای و تغییر لنز ویدئو پروژکتور چیست؟

۱- اصطلاح تصحیح ذوزنقه ای و تغییر لنز چیست؟

مسیر: بخش سوم: جزییات خرید ویدئو پروژکتور و امکانات مختلف آن/ ۱- اصطلاح تصحیح ذوزنقه ای و تغییر لنز چیست؟

بیشتر ویدئو پروژکتورها حداقل قابلیت تصحیح keystone عمودی دارند، حتی اگر تصحیح افقی را نداشته باشند؛ برخی حتی قابلیت تغییر لنز دارند. این قابلیت اثر keystone ذوزنقه‎ای مانند را اصلاح می‎کند. وقتی ویدئو پروژکتور پایین‎تر یا بالاتر از صفحه نمایش است، بالا یا پایین تصویر عریض‎تر است (keystone عمودی) یا وقتی ویدئو پروژکتور نسبت به وسط تصویر، به چپ یا راست انحراف داشته باشد، قسمت راست یا چپ تصویر عریض‎تر است (keystoneافقی). به تعریف دیگر اگر ویدئو پروژکتور بخواهد تصویر را بر روی صفحه‎ای در بالا، پایین، راست یا چپ خود نمایش دهد، تصویر حالت ذورنقه‎مانند می‎شود و نیاز به تصحیح keystone پیدا می‎کند تا دوباره مستطیل شود. اصلاح keystone این مشکل را تا یک درصد مشخصی اصلاح می‎کند. مشکل با تصحیح keystone آن است که به صورت دیجیتالی به دست می‎آید (مانند زوم دیجیتال در دوربین فیلمبرداری)؛ با اعمال آن تصویر خراب می‎شود و با اعمال بیشتر خراب‎تر.

نصب دقیق ویدئوویدئو پروژکتور که نیازی به استفاده از تصحیح keystone ندارد توسط کادر فنی شرکت ایمن‎پردازش

نصب دقیق ویدئو پروژکتور که نیازی به استفاده از تصحیح keystone ندارد توسط کادر فنی شرکت ایمن‎پردازش

نصب دقیق ویدئو پروژکتور که نیازی به استفاده از تصحیح keystone ندارد

حالت ایده آل نصب ویدئو پروژکتور: ویدئو پروژکتور و صفحه آنقدر بصورت فیزیکی دقیق نصب شوند که اصلا از تصحیح keystone استفاده نکنید.

وقتی ویدئو پروژکتور را طوری نصب کرده اید یا قرار دادید که لنز پایین‎تر از کف صفحه یا پرده نمایش و یا بالاتر از بالای صفحه یا پرده نمایش نباشد (با فرض یک زاویه درست نسبت به صفحه نمایش)، مشکل جدی نخواهد بود و با تصحیح keystone مشکل حل می‎شود (هرچند که همانطور که در بالا اشاره کردیم، این حالت ایده‎آل نخواهد بود). اگر بسته به محل یا نحوه استفاده شما، نصبی غیر از یک وضعیت معمولی نصب بخواهید و یا بخواهید از قابلیت‎هایی مثل stacking یا edge blending استفاده کنید، به طور جدی باید انتخاب یک ویدئو پروژکتور با قابلیت تغییر لنز را در نظر بگیرید. با تغییر لنز به دلیل اینکه کاملا فیزیکی است، بدون از دست دادن کیفیت تصویر، می‎توانید  تغییراتی اساسی داشته باشید. برای داشتن ویدئو پروژکتوری که قابلیت تغییر لنز داشته باشد، احتمالا به دنبال یک ویدئو پروژکتور سینمای خانگی سطح بالا و یا ویدئو پروژکتور مخصوص نصب ثابت می‎گردید.

keystone عمودی و افقی

keystone عمودی و افقی

 

یادآوری مهم :

باوجود کاربردی و مفید بودن قابلیت کیستون ( تصحیح ذوزنقه ای ) ویدئو پروژکتو، اما تصویری که تشکیل می شود از کیفیت قابل قبولی برخوردار نیست.در نتیجه کیفیت تصویر کناره‌های صفحه‌نمایش با استفاده از این روش کاهش پیدا می کند. بنابراین برای نصب ویدئو پروژکتور برای بازه‌های زمانی طولانی‌تر، استفاده از قابلیت لنز شیفت (lens shift) یا جابجایی لنز بر استفاده از تصحیح کیستون توصیه می شود.

ترجمه: www.behprice.com (شرکت هوشمند سازان ایمن پردازش)

سایر مطالب مرتبط: 

درباره نویسنده :

مترجم و نویسنده مطالب آموزشی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *