استفاده از آی پد (IPads)در کلاس درس

استفاده از آی پد در کلاس

استفاده از آی پد در کلاس

آشنایی با آی پد و استفاده آسان از فن آوری صفحه نمایش لمسی حتی به همه کودکان این امکان را می دهد تا از مزایای داشتن یک کامپیوتر برخوردار شود.اندازه قابل حمل و زمان بارگذاری سریع آی پد, استفاده آسانش را در کلاس ممکن می سازد.

پویایی آموزش و یادگیری 

آی پد باعث پویایی آموزش می شود.بچه ها دسترسی نامحدودی به اطلاعات سودمندی مانند فرهنگ لغت و اصطلاح نامه ها دارند که پیشتر فقط به صورت کاغذی وجود داشت .فن آوری تعاملی، یادگیری را جذاب و به یادماندنی تر می سازد. ابزاری هم چون ضبط صوتی و تصویری می تواند شیوه یادگیری و انجام تکالیف را تغییر دهد.حال چه می شود اگر به همه کودکان یک آی پد برای استفاده در کلاس و منزل داده شود؟

آی پد در دست دانش آموز
آی پد در دست دانش آموز

آن لائور بازن (معاون مدیر گروه در آکادمی مانتس بی در کورنوال) در مدرسه ای کار می کند که به هر یک ازکودکان، معلمان و دستیاران آموزشی ،یک آی پد مجانی برای استفاده داده شده است.از نظر ایشان،مزیت اصلی در این که هر فردی یک آی پد داشته باشد موجب بهبود در ارتباطات شده است. در طول برگزاری یک جلسه،اسناد مستقیما به همکار دیگر می تواند ایمیل بزند.کودکان تکالیفشان را از طریق ایمیل و یا از طریق محیط یادگیری مجازی، ارسال می کنند.در این شرایط معلمان با استفاده از آی پد حضور و غیاب را انجام می دهند که به این معنی است که ثبت مرکزی انجام می شود؛به طوری که معلم می داند که کدام دانش آموز در مدرسه هست و در چه کلاسی است و هر معلمی هم به این امکان دسترسی دارد.

استفاده از آی پد معلمان را تشویق به اشتراک گذری بیشتر منابع کرده است. در حال حاضر،همه ارتباطات با والدین توسط ایمیل انجام می شود. همان طور که بچه ها می توانند مطالب را به اشتراک بگذارند، انجام کار گروهی نیز بسیار آسان تر شده است .کودکانی که قبلا دسترسی به اینترت در منزل شان را نداشته اند ، فرصت مشابه ای مثل همسالان شان پیدا می کنند.از طریق اتصال آی پد به برد هوشمند، تمام دانش آموزان  کلاس می توانند به کار همکلاسی شان نگاه کنند.اگر کودکی کتاب درسی اش را فراموش کرده باشد، معلم با عکس گرفتن از صفحه ها  می تواند به شاگردش ارسال کند.

آن لائور می گوید: ” وقتی که دانش آموزان در هنگام استفاده از آی پد بازخورد فوری دریافت کنند، به طور موثرتری نیز یاد می گیرند.در گذشته دانش آموزان تکالیفشان را انجام می دادند و سپس تحویل داده و چند روز بعد، من تکلیف را برگردانده و با هم مرور می کردیم. اما تاخیر در این زمان به این معنی است که آن ها اغلب آن چیزی را که نوشته اند را فراموش کرده یا این است که چرا آن را به این صورت نوشته اند.
دانش آموزان با استفاده از آی پد، می توانند بازخورد فوری از ابزارهای تعاملی و آزمون دریافت کنند؛ منظور این است که اگر گزینه ای را درست انجام دهند، همان لحظه متوجه آن می شوند. استفاده از فرهنگ نامه آنلاین یه این معنی است که شاگردان قادرند قبل از تحویل تکلیف، آن را بررسی کنند.این کاری برای آن ها انجام نمی دهد، بلکه برای حل موضوع به خودشان کمک می کند.

آن لائور، زبان فرانسه درس می دهد و دسترسی به منابع فرهنگی موجود در اینترنت باعث غنی تر شدن درسهایش شده اند و کار را در متن قرار می دهد. منابع تعاملی رایگانی در اینترنت قرار دارد که درباره تعطیلات و رخدادهای فرهنگی خاص است.دانش آموزان سطح A به روزنامه ها. فیلم های فرانسوی دسترسی دارند و امکان دسترسی آسان به مطالب زبان مقصد وجود دارد.

جن فاستر(Jen Foster) در مدرسه ای در شمال لندن انگلیسی تدریس می کند. همه معلمان مدرسه لپ تاپ دارند اما تنها به چند معلم آی پد داده شده است.ایشان اصلا معتقد نیستند که به تمام بچه های مدرسه آی پد داده شود” باید به همه معلمان یک آی پد داد اما نه به همه دانش آموزان. من واقعا نمیتوانم درک کنم که چطور به درد بچه ها می خورد. این طوری  آی پد های زیادی گم میشوند.چه کسی این ها را می خواهد نگهداری کند.چه کسی این ها را بروزرسانی می کند؟”.

شکسته و گم شدن آی پد ها یکی از مشکلات آکادمی مانت بی (Mounts Bay Academy)است. در یک کلاس ۲۵ نفره، همیشه تعداد انگشت شماری از بچه ها هستند که آی پدشان را نیاورده اند و دلیلش این می توان باشد که یا آی پد در درست تعمیر است، یا فراموش کرده اند و یا اینکه منتظر یک آی پد جایگزین هستند. این آکادمی یک تیم فنی در سایت دارد که از آی پدها نگهداری کرده و به رفع مشکلات فنی می پردازند.کلنیک های هفتگی وجود دارد، وقتی که آی پد آن ها دچار مشکلات فنی می شود به آنجا مراجعه می کنند.این آی پدها در مقابل شکسته شدن و یا گم شدن بیمه هستند اما دانش آموزان مجبوراند در ازای هر گونه تعمیر یا جایگزینی ۵۰ پوند اضافی پرداخت کنند.

در حالی که استفاده از iPad در مدارس انقلابی در روند آموزش کودکان ایجاد کرده است ؛ اما هنوز با روش های سنتی آموزش به طور کامل جایگزین نشده است. هنوز در کلاس ها از برگه استفاده می شود طوری که بعضی از بچه ها استفاده از کاغذ را ترجیح می دهند. همه بچه ها کتاب درسی و کتاب های تمرین دارند. در مدرسه آن لائور، والدین نگرانند که روزی آی پدها جایگزین کتاب های تمرین بشوند و بچه ها مهارت های نوشتاری شان را از دست بدهند. آن لائور می گوید،” وجود آی پد اضافی است و هیچ وقت جای مطالب چاپ شده را نمی گیرد.معلمان آمادگی لازم برای دست کشیدن از روش سنتی تدریس را ندارند.ما از داشتن آی پد تا جایی که به کمک ارتباطات و گسترش منابع در دسترس آمده استقبال کرده ایم اما هنوز آمادگی لازم برای کنار گذاشتن کاغذ را نداریم. خود بچه ها هنوز هم برای کتاب های تمرین شان ارزش قایل اند و برای مرور به آن ها احتیاج دارند.

در مدرسه Enfield County معلمان از کاربرد فن آوری جهت آموزش استقبال کرده اند.ممکن است بچه ها آی پد نداشته باشند اما خانم جن چند نوت بوک دارد که بچه ها می توانند در طول کلاس از آن ها استفاده کنند. به عنوان یک معلم زبان، او صفحه های کتابی که بچه ها مطالعه می کنند را روی برد هوشمند نمایش داده و متون را هایلات می کند.او می تواند روی صفحه یادداشت گذاشته، به صورتی که کتاب را به یک سند کار در طول کلاس تبدیل کند.نرم افزار آی بوکس (iBooks) امکان حاشیه نویسی ،جستجوی تمام کتاب برای استفاده از یک عبارت و پیداکردن فوری هر واژه ای را به دانش آموزان می دهد.جن می گوید: “من این نوع فن آوری را تهدیدی در برابر “کتاب های واقعی” نمی بینم. مردم همیشه کتاب های چاپی را خواهند خواند و این فقط انعطاف بیشتری را به مردم می دهد که قطعا شیوه تدریس من را تغییر داده است.

خانم جن از دوربین iPad به عنوان یک ویژولایزر استفاده می کند و عکس گرفتن از کتاب شاگردان و انتقال آن به برد هوشمند را امکان پذیر می کند. استفاده از این نوع از فن آوری برای مدتی در آموزش وجود داشت اما هزینه بر و دست و پا گیر است.

کاربرد IPads در آموزش
کاربرد IPads در آموزش

 

کاربردهای آی پد در آموزش

جن و آن لائور چند راهنمایی برای استفاده از آی پد و فن آوری در داخل و خارج از کلاس به اشتراک گذاشته اند.

تحقیقات اینترنتی

استفاده از آی پد برای وب گردی و جستجوی مطالب در داخل یا خارج از کلاس عالی است.

ساخت ویدئو

ساخت و ویرایش ویدئو با آی پد ساده است.این کار می تواند برای فعالیت گروهی در جهت تشویق همکاری بیشتر باشد.متاسفانه، آی پد فایل های فلش را پشتیبانی نمی کند در نتیجه تماشای تصاویر ویدئویی ( بغیر از سایت یوتیوب) همیشه امکان پذیر نیست. در صورت نیاز { پیوند } ویدئوها بر روی برد هوشمند قابل مشاهده است.

یادداشت برداری در کلاس

آی پد قابل حمل است و حمل آن با کتاب راحت است ، و به همین دلیل تبدیل به ابزاری ایده آل برای یادداشت برداری و ذخیره تمام مطالب سخنرانی معلم می باشد.

بحث های زنده و انجمن های بحث و تبادل نظر

انتخاب یک موضوع بحث برای تکلیف منزل،در راستای تشویق به مشارکت اعضای پر استرس تر در کلاس مناسب است. با استفاده از محیط یادگیری مجازی می توان دانش آموزان را تشویق به شرکت در بحث زنده درباره تکالیف شب کرد و این مشارکت در سطح تعامل و پاسخ ها می تواند تشخیص داده شود.

ویرایش

چند نرم افزار نقشه ذهنی(mind mapping apps) بسیار خوب بر روی آی پد ها نصب است که ویرایش را لذت بخش و موثرتر می سازد.

mind mapping
mind mapping

وبلاگ کلاس

مشارکت بچه های کلاس با وبلاگ می تواند تجربه با ارزشی باشد که اجازه چشیدن اولین طعم منتشر شدن مطلب شان را در وب می دهد.

آی پد درس های نقاشی را برای همیشه تغییر داده است – نرم افزارهای فوق العاده زیادی وجود دارد که طراحی و نقاشی کردن را ممکن می سازد

ساخت موسیقی

ساخت موسیقی با آی پد با استفاده از انواع سازهای مختلف ساده و ارزشمند است.

صحبت کردن با دانش آموزان خارج از کشور

این امکان خصوصا برای درس های زبان مفید است:نرم افزار اسکایپ (Skype)،طوری تنظیم می شود که کنفرانس ویدئویی در مدارس سایر کشورها بتواند سازمان دهی شود.دوستان مکاتبه ای ویدئویی (Video penpals) به دانش آموزان از سایر کشورها امکان صحبت کردن و تمرین مهارت های زبان را فراهم کرده و آن ها می توانند تفاوت های فرهنگی شان را به اشتراک بگذارند.

فن آوری به بچه ها این اجازه را می دهد که کسانی که در کلاس دچار اضطراب هستند،فرصت حرف زدن پیدا کنند. خانم جن بحث و تبادل نظر شبانه ای را بر موضوعاتی قرار داده تا بچه ها مجبور به مشارکت داشتن برای تکالیف منزل شوند و آن لائور دانش آموزان شان را به وادار به ضبط صحبت کردن فرانسوی شان کرده است .به این صورت معلمان دیگر می دانند که بچه هایی که قبلا برای صحبت کردن در کلاس خیلی خجالتی بودند ، در این فرصت اجازه دارند تا اعتماد به نفس شان را به آرامی بدست بیاورند.

برای خانم آن لور،تازگی آی پد در کلاس هیچگاه از بین نمی رود. خواه همه مدارس مسیر مشابه ای را مانند آکادمی مانت بی طی کرده و دیده شوند، اما با تغییرات سریع فن آوری کاملا مشخص است که فرصت برای آموزش بسیار زیاد است.معلمانی که از فن آوری استقبال می کنند به طور یقین از این که بتوانند درس های جذاب تری را به دانش آموزان کاربلد خود ارایه کنند،بهره می برند.

BBC Active ،مجوز برنامه های تلویزیون آموزشی سایت BBC را برای استفاده در محیط آموزشی می دهد.ویدئو ها به دانش آموزان این امکان را می دهند تا رخدادهای واقعی زندگی را در بطن آن قرار داده و به روش تصویری و به یادماندنی تر فرا گیرند.

ترجمه : www.behprice.com ( شرکت هوشمند سازان ایمن پردازش)

منبع: +

سایر مطالب مرتبط :

 

درباره نویسنده :

مترجم و نویسنده مطالب آموزشی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *