کلاس هوشمند و آموزش موسیقی

کلاس هوشمند و آموزش موسیقی

موضوع پیش رو در مورد کلاس های هوشمند و خصوصا استفاده بهینه از برد های هوشمند و قابلیت آنها در ایجاد علاقه و مشارکت هنرجویان موسیقی است. به گفته کارشناسان وقتی که آموزش همراه با تصویرانجام شود به درک بهتر فراگیران منجر می گردد.

امروزه با گسترش روزافزون استفاده از سایت های اینترنتی و دسترسی به ده ها هزار منابع آموزشی، مدرسان و اساتید تلاش دارند تا استفاده بهینه ای از این منابع داشته باشند. البته قابل به ذکر است که به خاطر عدم منابع آموزشی کافی و محتوا سازی موسیقی به زبان فارسی ، فعلا مدرسانی که آشنایی با زبان انگلیسی دارند می توانند از منابع آنلاین استفاده بهتری ببرند و یا از نرم افزارهای موسیقی در کلاس درس استفاده کنند.

حتی بر فرض اینکه اگر شما هم اکنون از برد هوشمند استفاده می کنید، حتما خوب می دانید که باید از این بردها بیش از یک پروژکتور ساده یا وسیله ای برای نمایش دادن فیلم استفاده کنید. فواید استفاده از برد هوشمند در هنگام تدریس شامل موارد زیادی  می گردد. به شما اجازه می دهد تا بانکی از منابع یادگیری ایجاد کنید که می توان چندین بار در طول کلاسهای مختلف استفاده کرد. شما می توانید بعضی از وسایل آموزشی و کمک آموزشی تان را با نسخه دیجیتالی جایگزین کنید و آن ها را هم حفظ کنید. خوشبختانه دیگر نیازی نیست که برنامه آموزشی تان را باز نویسی کنید. با یادگرفتن کمی ازاصول اساسی بردهای هوشمند، متوجه می شوید که بسیاری از فعالیت های کلاسهای فعلی شما می تواند برای استفاده با برد هوشمند تطبیق داده شود.

شایان ذکراست که موسیقی سنتی و آموزش مدرن یکی از چالش برانگیز ترین بحث های سالهای اخیر بوده است. خصوصا رابطه استاد و شاگرد در عصر جدید تغییرات زیادی پیدا کرده است. امید است که با بهره گیری از رویکرد ها و شیوه های نوین، هنرجویان بیشتری جذب موسیقی اصیل ایرانی شوند.
بنابراین انتظار می رود که اساتید و مربیان موسیقی دست به تولید محتوا و اشتراک گذاری آن در اینترنت بزنند و از این طریق بتوانند هنرجویان نوجوان و جوان را با زیبائی های موسیقی ایرانی و جهانی بیش از پیش آشناتر سازند.

نمونه ای از فعالیت های کلاسی :

– فرض کنید که در حال توضیح درباره بیوگرافی یکی از خوانندگان و آهنگسازان مشهور ایران و یا جهان هستید. با مراجعه به یوتیوب و یا آپارات و هر سایت آنلاین پخش فیلم ، نمونه ای از آثار آنان را برای کلاس می توانید نمایش دهید.
– برای آموزش به کودکان ، می توانید صفحه برد را تبدیل به صفحه بازی های متنوع موسیقی کنید . مانند شناخت وزن ، ریتم و …
– اسامی سازها را آموزش دهید: صفحه نمایش را با قلم هوشمند به دو بخش تقسیم کنید . در یک طرف اسامی سازها را بیاورید. و در طرف دیگر برد ،تصاویر سازها را قرار بدهید. هنرجویان می توانند اسامی سازها را با عکسشان مطابقت دهند. فایل صوتی هم اضافه کنید تا از این طریق بتوانید صدای ساز را هم بشنوید و یا فهرستی از فایل های صوتی هر ساز را در کلاس پخش نمایید.
– در طول کلاس تصاویری را ( با هنرجویان در طول کلاس و یا قبل از ساعت کلاسی ) برای نشان دادن بخش های یک آهنگ پیدا کرده و استفاده کنید. با هنرجویان می توانند به آهنگ گوش دهند و درباره قرار دادن تصاویر به ترتیب صحیح تصمیم بگیرند
– اجراهای کلاسی را ضبط و ثبت کنید .
– در صورت غیبت هنرجویی فایل های آموزشی کلاس قابل دسترس هستند و استاد می تواند به ایمیل هنرجو ارسال کند و یا بعدا در اختیار او قرار دهد.
– در کلاس های آموزش سولفژ هنرجویان با استفاده از تبلت میتوانند با استاد به صورت تعاملی ارتباط داشته باشند و به سوالات پاسخ دهند.
– با نصب گوگل ارث در شبکه ، شما می توانید از محل تولد آهنگسازان بزرگ جهان به صورت سه بعدی دیدن کنید .

– کلاس هوشمند در خانه نیز به عنوان یک کلاس مجازی عمل می کند به طوری که والدین، اساتید و هنرجویان می توانند بوسیله ی آن با هم در ارتباط باشند. اساتید می توانند تکالیف هنرجویان و نکات لازمی که والدین می بایست از آن مطلع شوند را آپلود نمایند سپس هنرجویان آن را دانلود نموده و انجام دهند.

فهرستی از منابع آنلاین آموزش موسیقی

Free Music game

Whiteboard Music Lessons

Rhythm
Smartboard Music

Top mark

Music K8

listeningadventures

http://dingo.care2.com/

بازی های تعاملی موسیقی
بازی های تعاملی موسیقی

سایر مطالب مرتبط :

ترجمه و تالیف : www.behprice.com ( شرکت هوشمند سازان ایمن پردازش)

درباره نویسنده :

مترجم و نویسنده مطالب آموزشی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *