آموزش موسیقی با بردهای هوشمند

آموزش موسیقی با بردهای هوشمند
آموزش موسیقی با بردهای هوشمند

اجازه بدهید ابتدا، قبل از ورود به نوشتن درباره  کاربردهای مختلف بردهای هوشمند در روش های نوین آموزشی و تنوع و جذابیت آن ها برای همه رده های سنی به تعریف مختصر برد هوشمند بپردازیم:

برد  هوشمند تعاملی یا Interactive White board صفحه کامپیوتر را که توسط پروژکتور بر روی پرده،نمایش داده می شود را لمسی می‎کند و می‎توان تنها با لمس کردن (به وسیله انگشت یا قلم مخصوص) روی تصویر کار کرد. می‎توانید بدون استفاده از کیبورد و ماوس به مدیریت اطلاعات و نرم‎افزار‎های مختلف سیستم بپردازید، عکس و ویدئو نمایش دهید، روی محتوا های مختلف یادداشت بنویسید و یا قسمت‎های مختلف یک متن را هایلایت کنید. یک برد هوشمند در واقع یک صفحه کامپیوتری بزرگ است که به لمس  توسط قلم مخصوص با انگشتان دست حساسیت دارد.

حال ممکن است از خودتان بپرسید که آیا واقعا بردهای هوشمند در آموزش موثر هستند یا خیر می توانید این مقاله را در این زمینه در سر فرصت مطالعه فرمایید.

به طور کلی از نظر محققان و معلمان ،بردها ابزار مرتب و جذابی هستند. خبری از گرده گچ و یا اثرات (ماژیک … ) که می توانند در نحوه استفاده از برد محدودیت ایجاد کنند،نیست.

از دیگر مزایای این بردها در خصوص تربیت حواس پنجگانه هنرجویان است ؛که این ابزار می تواند در هماهنگی چشم ، دست و ذهن  کمک شایانی نماید،در نتیجه در بحث آموزش امکان:
• صرفه جویی در وقت مربی و هنرجویان
• ذخیره اطلاعات و امکان چاپ نت ها  و کارهای گروهی
• صرفه جویی در مصرف کاغذ و سایر وسایل
• و لذت بردن بیشتر از انجام کار گروهی وجود دارد.

در یک کلاس درس موسیقی، برد هوشمند تعاملی به طور یکسان، هم از ارزش زیادی برای هنرجویان و هم معلمان برخوردار است. معلمان موسیقی متوجه ارزشمند بودن این فناوری مدرن در فعالیتهایی مانند تمرینات خواندن و نوشتن موسیقی، درگیر شدن در فعالیت تربیت گوش، ارائه فعالیت های شنیداری، سواد آموزش موسیقی و غیره شده اند.

برنامه های مختلفی در زمینه نرم افزار های تخصصی و وب سایت های موسیقی وجود دارد که می تواند در ترکیب با برد های هوشمند استفاده شوند و یک حس جدید طراوت، هیجان و اثربخشی را وارد کلاس های موسیقی نمایند.

نرم افزار و وب سایت هایی جهت آموزش موسیقی بوسیله بردهای هوشمند تعاملی

 علاوه بر منابع ارائه شده توسط برخی از فروشندگان بردهای هوشمند، سایت های بسیاری در این زمینه وجود دارند که ارزش بررسی کردن برای ارائه درس های  موسیقی ارزشمند و لذت بخش را دارند.

اولین و مهمترین این  سایت ها  Music Interactive است که باید اغلب اوقات از آن بازدید کنید. این سایت برخوردار از لینک های با ارزشی به برنامه های نرم افزاری  اجرای موسیقی و برنامه های نرم افزاری  کلاس درس، مانند نسخه های یک و دوStaff Wars  ارایه می  کند.با این نرم افزارها دانش آموزان می توانند تمرینات خوبی را برای  شناسایی نت ها بر روی خطوط حامل داشته باشند.

Staff-wars
Staff-wars

برنامه های نت نویسی که برای استفاده با برد های هوشمند تعاملی طراحی شده اند، ابزار بسیار عالی برای آن دسته از مدرسان موسیقی هستند که خواستار ایجاد تمرینات کلاسی موثری می باشند تا به دانش آموزان شان در جهت خواندن و نوشتن موسیقی کمک نماید. در این جا مثالی در مورد اینکه چگونه این نرم افزار ممکن است مورد استفاده قرار بگیرید وجود دارد:

به تمرین آواز و  یا نواختن قسمتی از آهنگ با دانش آموزان تان در کلاس درس بپردازید. برای این کار،یکی از آهنگ ها را انتخاب کرده و از قبل یادداشت نمایید. یک کپی از پارتیتور را ذخیره کنید و بعضی از نت ها یا  بعضی از خطوط را پاک کنید تا بدین وسیله به دانش آموزان فرصت  پر کردن جاهای خالی بر روی برد هوشمند را بدهید. از دانش آموزان بخواهید که برای جابجایی نت ها به خط حامل بر روی نت ها کلیک کنند.هنگامی که ملودی کامل گردید ، همه کلاس می توانند با استفاده از برنامه نت نویسی ملودی را بنوازند یا بخوانند. این کار فرصت مقایسه ورژن های دیگر را می دهد.

سایر فعالیت ها و بازی های موسیقی با برد هوشمند 

  • فرض کنید قصد توضیح درباره  سازهای موسیقی را دارید ، تصاویر همه سازهای مورد نظر و صداهای آن ها  به راحتی قابل نمایش است . به علاوه با مراجعه به یوتیوب و یا آپارات و هر سایت آنلاین پخش فیلم ، نمونه ای از آثار نوازندگان بزرگ را برای کلاس می توانید نمایش دهید.
  • در رمینه آموزش به کودکان، می توانید صفحه برد هوشمند  را تبدیل به صفحه بازی های متنوع موسیقی کنید . مانند پیدا کردن صداهای مشابه و قرار دادن در خط حامل و  شناخت وزن ، ریتم  به همراه تصاویر جداب و  کارتونی
  •  در طول کلاس تصاویری را ( با هنرجویان در طول کلاس و یا قبل از ساعت کلاسی ) برای نشان دادن بخش های یک آهنگ پیدا کرده و استفاده کنید. با هنرجویان می توانند به آهنگ گوش دهند و درباره قرار دادن تصاویر به ترتیب صحیح تصمیم بگیرند
  •  با استفاده از امکاننات برد هوشمند می توانید اجراها و درس های کلاسی را ضبط و ثبت کنید.
  •  در کلاس های آموزش سولفژ هنرجویان با استفاده از تبلت میتوانند با استاد به صورت تعاملی ارتباط داشته باشند و به سوالات پاسخ دهند.

برای آشنایی بیشتر با سایر فعالیت ها می توانید به مقاله دیگر ما در ارتباط با «کلاس هوشمند و آموزش موسیقی » مطالعه فرمایید .

به طور مثال در  این صفحه از سایت آموزش موسیقی smartboardmusic صداهای مختلفی از دایناسورها شنیده می شود و  هنرآموز خردسال با تشخیص نت صحیح و قرار دادن دایناسور در خط حامل مربوطه می تواند صدای نت ها را به روش جذاب و  تعاملی یاد بگیرد

 

بازی های موسیقی تعاملی
بازی های موسیقی تعاملی

 

فهرستی از سایت های آموزش موسیقی با استفاده از  تبلت  و بردهای هوشمند به زبان انگلیسی که اغلب این سایت ها به ارائه بازی ها و مطالب آموزی در زمینه تئوری موسیقی به صورت رایگان می پردازند:

 

http://www.themusicinteractive.com

http://www.sphinxkids.org/

http://www.plattscsd.org/oak/smartboard/music.htm

http://www.primaryresources.co.uk/music/early_bird_singers.swf

http://www.smartboardmusic.org/freegames.html

http://www.ismartboard.com/special/smartboard-music-games/

http://exchange.smarttech.com/search.html?q=%22music%22

http://www.whiteboardblog.co.uk

 

سایر مطالب مرتبط :

منبع:+

ترجمه و تالیف : www.behprice.com ( شرکت هوشمند سازان ایمن پردازش)

درباره نویسنده :

مترجم و نویسنده مطالب آموزشی

یک دیدگاه برای " آموزش موسیقی با بردهای هوشمند " ثبت شده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *