آشنایی با انواع حالت اکو یا صرفه جویی در ویدئو پروژکتورها (ECO Mode)

آشنایی با انواع حالت اکو یا صرفه جویی در ویدئو پروژکتورها (ECO Mode)

امروزه،در بازار رقابت ویدئو پروژکتورها با اصطلاحات، قابلیت ها و تکنولوژی های گوناگونی برخورد می کنیم که سعی بر جلب نظر افراد به خرید محصول شان را دارند. در این مقاله قصد داریم اشاره ای گذرا به یکی از ویژگی های جالب ویدئو پروژکتورهای امروزی داشته باشیم .

وقتی که تصاویر دستگاه بیش از حد روشن باشد، درست مثل زمانی که شما در اتاق تاریک از پروژکتور استفاده می کنید و یا تصویر بر روی یک پرده یا صفحه نمایش کوچک پخش می گردد، شما می توانید جهت کاهش روشنایی و نیز کاهش مصرف برق در طول ارائه مطلب از  قابلیت Eco Mode استفاده نمایید. که معمولا بر روی ریموت کنترل یا خود دستگاه قرار دارد.

حالت اکو یا صرفه جویی در ویدئو پروژکتور اپسون
حالت اکو یا صرفه جویی در ویدئو پروژکتور اپسون

قابلیت Eco Mode در ویدئو پروژکتورها موجب کاهش مصرف برق و افزایش طول عمر لامپ (Extending lamp life) می گردد و با واژه هایی نظیر “low lamp”، “low power” و یا “economy mode” که معنا و کاربرد مشابه ای دارند،معرفی می شود.

در نتیجه شاید یکی از آسان ترین روش ها برای افزایش طول عمر لامپ، استفاده از همین حالت اکو (Eco Mode) باشد که به کاهش هزینه های تعمیر و نگهداری نیز منجر می شود.بنابراین لامپ در این وضعیت با میزان نور کمتر، قادر است مدت بیشتری به کار خود ادامه دهد.

در حالت کلی مزایای استفاده از قابلیت Eco Mode در ویدئو پروژکتورها به شرح زیر است:

۱- افزایش طول عمر لامپ

۲-کاهش هزینه های تعمیر و نگهداری

۳- کاهش هزینه های مصرف برق

۴- کاهش روشنایی تصویر در فضاهای تاریک

۵-کاهش صدای پروژکتور

عیب: کاهش روشنایی و کیفیت تصویر (نکته : در برخی از شرایط می توان با تاریک کردن محیط، به میزان قابل قبولی این مسئله را جبران نمود).

Smart Eco Mode :

حالت اکو یا صرفه جویی از توع Smart eco mode
حالت اکو یا صرفه جویی از توع Smart eco mode

این قابلیت به منظور تعیین روشنایی مورد نیاز محتوای ورودی شما عمل می کند. به نحوی که پروژکتور به طور هوشمند یا  Smart به همان مقداری که نیاز دارد از نور استفاده می نماید. بنابراین در حالی که بهترین کیفیت تصویر را دارید، میزان مصرف برق را تا ۷۰ درصد کاهش می دهد.به طوری که برای نمایش یک تصویر تیره، مصرف برق را کاهش داده و به افزایش عمر لامپ پروژکتور شما کمک می نماید.

Eco Blank Mode:

Eco Blank – Epson

همانطور که در تصویر بالا  (ویدئوپروژکتور بنکیو BenQ MS506) مشاهده می کنید؛ قابلیت Eco Blank خصوصا مناسب معلمان و اساتید است و به آن ها اجازه می دهد تا در هر زمانی که لازم دانستند تنها با فشردن یک دکمه تصویر پروژکتور را قطع نمایند و یا به عبارت دیگر صفحه نمایش را به حالت خالی یا Blank تبدیل نموده و بتوانند توجه شاگردان را به موضوع مورد نظر جلب نمایند. قابلیت Eco Blank، مصرف برق را به صورت خودکار کاهش داده و صفحه نمایش را تیره می نماید، که منجر به کاهش مصرف برق به میزان ۷۰%  در برخی از پروژکتورها می گردد.

به طور مثال در پروژکتورهای سونی  سری vpl-ch300 می‎توانند به صورت موقت، خروجی سیگنال ویدئویی را غیرفعال ‎سازد. این عملکرد به سادگی و تنها با لمس یک دکمه بر روی ریموت کنترل قابل استفاده است. به علاوه، این عملکرد نمایش تصویر blank را با مصرف انرژی پایین و با استفاده از فناوری کنترل لامپ ممکن می‎سازد.

Blank در ویدئو پروژکتور VPL-CH350
Blank در ویدئو پروژکتور VPL-CH350

عملکرد کاهش نور لامپ

Extreme Eco:

قابلیت Extreme Eco،ویژگی است که برای کاربر قابل انتخاب نیست، به بیان دیگر، یک حالت ذخیره انرژی در هنگامی است که هیچ سیگنالی از سوی کاربر انتخاب نشده باشد و در این وضعیت دستگاه به طور خودکار به حالت Extreme Eco می رود. این قابلیت خصوصا زمانی برای شما مفید است که به دفعات خاموش کردن پروژکتور را فراموش می کنید.

به طور مثال در ویدئو پروژکتور ایسر acer P1283i شاهد قابلیت خاموش شدن خودکار یا automatic shut-off می باشیم .فناوریAcer EcoProjection  تا حدود زیادی موجب افزایش طول عمر لامپ و کاهش مصرف برق می شود و خصوصا در هنگام غیر فعال بودن پروژکتور تا  میزان ۹۰٪ ، موجب کاهش مصرف ، یعنی چیزی در حدود نیم وات می گردد.

 

Extreme ECO Mode – ویدئو پروژکتور ایسر acer P1283i

 

Carbon savings meter:

Carbon Saving

گفته می شود که هر زمان که در مصرف انرژی صرفه جویی می کنیم، نه تنها پول پس انداز می نماییم، بلکه نیاز به سوخت های فسیلی مثل نفت، بنزین، زغال سنگ و گازهای طبیعی را پایین می آوریم. سوختن کمتر سوخت های فسیلی به معنی دفع دی اکسید کربن کمتر است که جزء مهمترین علل گرم شدن کره زمین و سایر آلاینده ها است.بهتر است بدانید که برای تولید برق علاوه بر منابع آبی از سوخت هایی نظیر گاز و در برخی موارد گازوئیل نیز استفاده می شود که ما با کاهش مصرف برق و صرفه جویی می توانیم به کاهش دفع کربن کمک نماییم.

در ویدئو پروژکتورها وظیفه Carbon savings meter محاسبه تاثیرات مثبت عملکرد پروژکتور در حالت اکو یا صرفه جویی است که به افزایش عمر فیلتر دستگاه نیز کمک می نماید.

NEC carbone saving

به طور معمول دو پیغام در کادر CARBON METER وجود دارد:

۱- [TOTAL CARBON SAVINGS]: صرفه جویی کلی در مصرف کربن

۲- [TOTAL COST SAVINGS]: صرفه جویی کلی در هزینه ها که معمولا با دلار محاسبه می شود.

خاموش کردن حالت carbon saving

در مجموع این ویژگی برای کسانی که دغدغه محیط زیست دارند و از طرفی خواستار کاهش مصرف برق و افزایش کارکرد دستگاه شان می باشند ، مفید می باشد.هم چنین در برخی از پروژکتورها ، یک دکمه سبز برای حالت ECO بر روی ریموت کنترل قرار دارد که رفتن به این حالت را برای شما آسان می‎سازد.به طور مثال در ویدئو پروژکتور ان ای سی NEC NP-M363X شاهد این عملکرد هستیم.

مقاله مرتبط: تنظیمات حالت اکو یا صرفه جویی در مصرف انرژی در پروژکتورهای ایسر/ Acer Eco Mode

منابع:+

ترجمه و تالیف: www.behprice.com ( شرکت هوشمند سازان ایمن پردازش)

درباره نویسنده :

مترجم و نویسنده مطالب آموزشی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *